EdW 10/2020 Moje pomiary indukcyjności oscyloskopem

Jeżeli masz jakieś uwagi dotyczące bieżącego lub archiwalnych numerów "Elektroniki dla wszystkich" lub zauważyłeś błędy czy nieścisłości to jest to odpowiednie miejsce aby o tym napisać.
ODPOWIEDZ
spark
Użytkownik

EdW 10/2020 Moje pomiary indukcyjności oscyloskopem

Post autor: spark » 18 lis 2020, 21:35

Cześć,

Zainspirowany artykułem o pomiarach indukcyjności cewek w ostatnim numerze Elektroniki dla Wszystkich, postanowiłem sam przeprowadzić kilka eksperymentów stosując opisaną tam metodologię.

Zapraszam do czytania: http://blackisthecolor.pl/pomiary-induk ... yloskopem/

Pozdrawiam,
Darek

tasza
Użytkownik

Re: EdW 10/2020 Moje pomiary indukcyjności oscyloskopem

Post autor: tasza » 21 lis 2020, 11:46

no proszę, proszę :) bardzo ciekawe
a nie myślałeś, aby te pomiary zautomatyzować, skoro masz całkiem niezły DSO?
http://blackisthecolor.pl/pomiary-induk ... S00006.png
na tym obrazku tak w sumie określasz pochodną, tylko że graficznie
to samo można uzyskać z obróbki numerycznej serii próbek, oczywiście trzeba będzie nieco podłubać w programie :)
sterowanie guzikiem można by zamienić na jakiś MOSFET uruchamiany na żądanie z Arduino czy czegokolwiek nad czym masz panowanie przez sieć czy USB, to też mogłoby wyzwalać pojedynczy skan w oscyloskopie - on chyba ma wejście zewnętrznego triggera

tak myślę, że to byłaby maga fajna kontynuacja tematu w EdW

tak chwile poszperałam w sieci, jaki jest zdalny dostęp do twojego DSO i jest nieco informacji
na żywioł, w Kotlin
https://siglentna.com/application-note/ ... n-example/
albo przez SCPI
https://siglentna.com/wp-content/upload ... uide-1.pdf

na mojej stronie znajdziesz całą serię opowiadań z cyklu 'Rigol na smyczy' wprawdzie dotyczy DS1054Z, ale tu chodzi o samo podejście do tematu wyciągania i obróbki danych, a nie o detale komunikacji z konkretną maszyną

spróbuj :)

pzdr!
Natasza

spark
Użytkownik

Post autor: spark » 22 lis 2020, 2:40

Ja z moim nowym kolegą Siglent'em znamy się dopiero od niecałego miesiąca. Powolutku się za sobą oswajamy. Trochę tak jak w "Małym Księciu" oswajam go sposobem "na lisa", bo jak dla mnie ta maszyna to po prostu jest cudowna, a ja nie chcę jej spłoszyć od razu :D

Taaaak. Pełna (czy też częściowa) automatyzacja była już rozważana z kilku względów, ale zatrzymałem się na podejściu daleko wschodniego "good enough". Po pierwsze - dawkować sobie przyjemności małymi krokami, po drugie - nie wszystko na raz :)

Ten DSO ma wbudowane interfejsu ETH i USB, telnetem już się do niego dostawałem i to nawet bez problemu, próbowałem kilka przykładowych komend jak resetowanie do domyślnych ustawień *RST. Działa jak natura chciała. Co prawda nie jest jakiś wylewny przez telnet, ale się słucha.

Obrazek

Dzięki za specki, ten o SCPI jest naprawdę zacny, ma nawet snippety w C na końcu, ale i Python się nada. Choć znając moje skłonności i tak zrobię to w C.

Arduino żadnego nie mam, ale mam za to Raspberry Pi, tam machanie GPIO to banał a połączenie można nawet po SSH zrobić. A jeżeli chodzi o obróbkę numeryczną, można zaprząc GNU Octave do brudnej roboty.

Spróbuję ;) dzięki!

BTW. "Rigol na smyczy", faaaaajne, gratki :) Mega dużo fajnej pomocnej informacji.

spark
Użytkownik

Post autor: spark » 26 lis 2020, 23:03

Cześć,

Udało mi się w tym tygodniu ogarnąć pierwszy testowy układ do zdalnego sterowania. Jest on bardzo prosty bo składa się tylko z Raspberry Pi 4 Model B i MOSFET'tu + diodki na płytce. Będę chciał to dalej ciągnąć do docelowego założenia tzn. całkowicie zdalnego pomiaru indukcyjności cewki używając zdalnych poleceń. Tzn. ściąganie próbek i obróbka na komputerze + rysowanie wykresów.

Na dzisiaj krótki filmik prezentujący działanie wg. poniższego schematu:

Obrazek

Link do YouTube:
https://youtu.be/hWO2urrtxDQ

I jeszcze screen z DSO z pomiaru:

Obrazek

Muszę się zastanowić co zrobić z latającym sygnałem na GPIO. Nawet jak jest ustawiony na logicznym 0 to napięcie mu lata nawet do 2.5V peak-to-peak, co jest słabe. Jeszcze nie szukałem nic na ten temat ani nie ugryzłem tematu od strony filtracji czy coś, ale coś czuję w kościach, że skończy się na dodatkowym kluczu albo astabilny NE555 do generowania szpilek testujących cewki. Wygląda tak:

Obrazek

No i to tyle. W weekend nie poświęcę temu dużo czasu bo jestem poza domem ale w przyszłym tygodniu oswajam lisa dalej.

A no i kawałek programu w C do sterowania Siglentem już jest ;)
Mam w stosunku do niego mały ambitny plan... Może jakiś ncurses albu GTK i UI w trybie interaktywnym ...

Pozdrowienia,
Darek

spark
Użytkownik

Post autor: spark » 30 gru 2020, 1:38

Hej,

Wrzucam notatki z placu boju do poczytania: http://blackisthecolor.pl/jak-oswoic-li ... nej-sieci/

Brakuje ostatniej części, czyli połączenia wszystkiego w jedną całość a to dlatego, że chwilowo nie mam dostępu do DSO i nie mogę fizycznie tego zrobić ;) Ale na razie jest co do poczytania a ja skupię się na zakończeniu innych rzeczy, które też zalegają już trochę.

Podczas pisania artykułu narodził się konsolowy programik "seth" od Siglent Ethernet, który za pomocą gniazd sieciowych wysyła komunikaty do/z DSO. Kod otwarty na licencji MIT, wylądował na GitHubie. Szczegóły pod linkiem.

Wszystkiego elektryzującego w nowego roku!
/Darek

Jony130
Moderator

Post autor: Jony130 » 04 sty 2021, 19:58

A w czym rysujesz takie ładne schematy? Jak za dawnych czasów w EDW?

spark
Użytkownik

Post autor: spark » 05 sty 2021, 22:31

Hej,

Właściwie to są to stare dobre schematy niegdyś opublikowane przez redakcję jako pliki SVG tylko przystosowane do współpracy z programem Fritzing.

Obrazek

Projekt powoli dojrzewa do tego żeby został upubliczniony bo już jest w miarę uzupełniony o potrzebne rzeczy. Ale jest w planach podzielenie się tym ze światem. Jeszcze tylko trochę cierpliwości :)

Darek

Jony130
Moderator

Post autor: Jony130 » 06 sty 2021, 12:37

A coś tam kojarzę, jakiś czas temu napisałeś w tej sprawie list do EDW który ukazał się w dziale poczta.
No to czekam na "finalny produkt", bo ja też jestem zwolennikiem "ładnych" schematów.

Awatar użytkownika
KrzysiekK
Użytkownik

Post autor: KrzysiekK » 06 sty 2021, 21:42

Ładne schematy dostępne są też w komercyjnym, aczkolwiek tanim jak na takie programy, programie AutoTRAX - PCB Designer. Program ten nie ma nic wspólnego poza nazwą z AutoTrax'em dawnej firmy Protel. Program ten jest jednak mało popularny i ma chyba odmienną filozofię obsługi od innych programów tego rodzaju. Jakiś czas temu interesowałem się tym programem, ale jakoś nie przypadł mi do gustu. Pamiętam też, że na moim starym komputerze nie działał on zbyt płynnie.

ODPOWIEDZ