Gniazdo sieciowe 230V z wbudowanym przekaźnikiem

Tutaj mozesz poruszać tematy ogólne powiązane z elektroniką, np. dyskusje na temat podzespołów, układów, zasad ich działania. Czyli można pisać o wszystkim czego nie da się przyporządkować do innych działów.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mariusz_edw
Użytkownik
Kontakt:

Gniazdo sieciowe 230V z wbudowanym przekaźnikiem

Post autor: mariusz_edw » 14 kwie 2010, 22:54

Witam.

Dziś wykonałem pierwsze próby zamocowania w istniejącej puszcze elektroinstalacyjnej (w której do tej pory było zamontowane gniazdo sieci 230V) przekaźnika Relpol-85 (do sterowania tym gniazdem) - adaptacja sieci inteligentnej do istniejącej instalacji 230V.

Efekty nie są rewelacyjne. Przy przewodzie typu drut (nie linka) zamocowanie przekaźnika Relpol-85 + dodatkowa kostka łączeniowa (zamknięcie tego w puszce) graniczy z cudem. Zadanie niewykonalne na masową skalę.

Przyszedł mi natomiast do głowy pomysł mocowania bezpośrednio nad gniazdem 230V małej obudowy o szerokości typowego gniazda sieciowego, wysokości ok. 3 cm, w której znajdował by się przekaźnik i kostka łączeniowa. Wszystko wskazuje na to, że byłoby to rozwiązanie optymalne i pozostaje poszukać obudowy.

Zanim jednak to zrobię, chciałbym się upewnić, czy ktoś już wcześniej nie "walczył" z podobnym problemem? A może ktoś zna symbol / producenta obudowy idealnej do takiego przeznaczenia?
Ostatnio zmieniony 15 kwie 2010, 23:10 przez mariusz_edw, łącznie zmieniany 1 raz.

sta
Użytkownik

Post autor: sta » 15 kwie 2010, 18:28

Nie do końca wiem jak chcesz to zrobić żeby nie wyglądało na prowizorkę, trzeba gdzieś schować przewody i całość przymocować.
W innym temacie pisałeś że pogłębianie puszek jest praktycznie niewykonalne, trafna uwaga. Pomyślałem że można by wywiercić otwór niedaleko puszki, niecałe 20mm wystarczy żeby zmieścił się przekaźnik, można by też dowiercić się do puszki. Wtedy obudowa ograniczałaby się do jakiegoś ładnego okrągłego korka i ewentualnie plastikowej rurki. Mam nadzieję że opisałem pomysł w miarę czytelnie

Awatar użytkownika
mariusz_edw
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: mariusz_edw » 15 kwie 2010, 22:42

Wbrew pozorom (w większości przypadków) da się całkiem porządnie zrobić taką adaptację sieci inteligentnej na istniejącą już sieć elektryczną. Problemem jest przede wszystkim brak miejsca na przekaźnik w puszkach elektroinstalacyjnych. Problem by nie istniał, gdyby na rynku istniały gniazda sieciowe z wbudowanym przekaźnikiem.

Zastanawiam się jak wyglądają realia zlecenia produkcji dedykowanego gniazda sieciowego (z wbudowanym przekaźnikiem - lub dwoma, pierwszy do załączania gniazda, drugi do detekcji obecności fazy). Jaka z polskich (a może i zagranicznych) firm byłaby w stanie się tego podjąć? Ile sztuk musiałoby liczyć zamówienie, by cena końcowa była rozsądna? Jak wielu klientów mogłoby się znaleźć na taki wyrób?

Może, gdyby się okazało, że zainteresowanie byłoby wystarczająco duże (np. znalazłoby się kilku "średnich graczy" - firm gotowych wykorzystywać takie gniazda w systemach oferowanych swoim klientom) wizja wprowadzenia na rynek / zlecenia produkcji gniazda z przekaźnikiem byłaby realna?

Ciekawe, czy, biorąc pod uwagę również totalny brak konkurencji, nie byłaby to czasem żyła złota. Towar niszowy. Klient może nie masowy, ale być może wart wzięcia pod uwagę.

ODPOWIEDZ