cewka i problemy

Tutaj mozesz poruszać tematy ogólne powiązane z elektroniką, np. dyskusje na temat podzespołów, układów, zasad ich działania. Czyli można pisać o wszystkim czego nie da się przyporządkować do innych działów.
ODPOWIEDZ
oneat
Użytkownik

cewka i problemy

Post autor: oneat » 16 paź 2009, 21:44

mam taki drut:
http://sklep.avt.pl/p/pl/483209/drut+na ... +0-20.html
Oskrobałem dwie końcówki (z izolacji) i bez wyciągania drutu z Plastikowego "nawijeczka" Podłączyłem do zasilacza ok 1A. I nic. Nie przyciągał niczego i tutaj pytanie. Czy plastik powstrzymuje fale elektromagnetyczne czy po prostu potrzebuje ferromagnetycznego rdzenia?

Awatar użytkownika
joon
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: joon » 16 paź 2009, 22:11

A sprawdzałeś jaki płynie prąd w obwodzie? No i bez rdzenia to troszkę słaby ten elektromagnes wyjdzie...

Awatar użytkownika
c4r0
Moderator
Kontakt:

Post autor: c4r0 » 17 paź 2009, 10:03

A jakie napięcie ten zasilacz dawał? Tyle drutu pewnie ma już sporą rezystancję więc może nie popłynął tam 1A. No i upewnij się czy ten prąd w ogóle jakiś płynie bo może jest gdzieś jakaś przerwa. Rdzeń bardzo dużo daje w przypadku elektromagnesu. Musi też być z odpowiedniego żelaza, takiego które się nie magnesuje (jakoś to się nazywało).

Awatar użytkownika
olo16
Użytkownik

Post autor: olo16 » 19 paź 2009, 5:55

oneat pisze:Czy plastik powstrzymuje fale elektromagnetyczne czy po prostu potrzebuje ferromagnetycznego rdzenia?
Spało się na lekcjach fizyki? Tylko metale mogą powstrzymywać pole elektromegnetyczne. A rdzeń nie ferromagnetyczny, tylko paramagnetyczny.

Awatar użytkownika
c4r0
Moderator
Kontakt:

Post autor: c4r0 » 19 paź 2009, 15:45

olo16 pisze:
oneat pisze:Czy plastik powstrzymuje fale elektromagnetyczne czy po prostu potrzebuje ferromagnetycznego rdzenia?
Spało się na lekcjach fizyki? Tylko metale mogą powstrzymywać pole elektromegnetyczne.
Spało się na lekcjach fizyki? :P Nie ma pola elektromagnetycznego. Jest pole elektryczne i magnetyczne, a elektromagnetyczne jest promieniowanie lub fala. Falę taką zatrzymują przewodniki, czyli wcale nie tylko metale.

MiW
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: MiW » 22 paź 2009, 22:27

A odepnij kabelki od zasilacza i sprawdź omomierzem opór cewki (razem z kablami). Możliwe, że po prostu nie styka. Jeżeli styka, podaj ten opór. Czy iskrzy jak podłączasz/odłączasz kabelki?

Awatar użytkownika
olo16
Użytkownik

Post autor: olo16 » 23 paź 2009, 5:54

c4r0 pisze:
olo16 pisze:
Spało się na lekcjach fizyki? Tylko metale mogą powstrzymywać pole elektromegnetyczne.
Spało się na lekcjach fizyki? :P Nie ma pola elektromagnetycznego. Jest pole elektryczne i magnetyczne, a elektromagnetyczne jest promieniowanie lub fala. Falę taką zatrzymują przewodniki, czyli wcale nie tylko metale.
:oops: :mrgreen: No to się dałem złapać na tych polach. A z tymi metalami to rzecziwiście zbytnio uprościłem...

ODPOWIEDZ