generowanie 1 Vrms AC (1kHz)

Tutaj mozesz poruszać tematy ogólne powiązane z elektroniką, np. dyskusje na temat podzespołów, układów, zasad ich działania. Czyli można pisać o wszystkim czego nie da się przyporządkować do innych działów.
ODPOWIEDZ
matt
-

generowanie 1 Vrms AC (1kHz)

Post autor: matt » 25 lip 2007, 9:12

witam
chcę wykorzystać czujniki wilgotności, jednak są one zasilane napięciem 1 Vrms AC (1kHz). Jak mogę je wygenerować? myślałem o timerze na Atmega8 (uC w układzie), ale on by generował tylko falę prostokątną o wartościach napęcia 0V-5V, a ten czujnik wymaga przecież prąd przemienny 1V (1kHz).
wiem, że są już gotowe moduły z tymi czujnikami zasilane napęciem stałym, ale one kosztują 30 zł, a ja będę wykorzystywał kilkanaście czujników więc odpada -np. http://www.selectronic.fr/upload/produi ... /43912.pdf

macie jakieś propozycje rozwiązania tego problemu? :)

ZbeeGin

Post autor: ZbeeGin » 25 lip 2007, 12:52

Owszem. Propozycja to taka, by sygnał prostokątny przepuścić przez filtr środkowoprzepustowy (np. opartym na wzmacniaczu operacyjnym) o częstotliwości środkowej 1kHz.

Sygnał prostokątny można potraktować jako suma wielu sygnałów (harmonicznych) sinusoidalnych. Na tym opiera się jedna z teorii Fourriera. Stąd istnieje taka możliwość.

matt
-

Post autor: matt » 25 lip 2007, 19:00

Pierwszy schemat po lewej pokazuje filtr środkowoprzepustowy dla przepuszczalności (passband lower freq. i passband upper freq.) 900-1100 Hz wygneowany przez FilterLab - dobre będą takie wartości przepuszczalności?

Filtr środkowoprzepustowy to połączenie filtru dolnoprzepustowego i górnoprzepustowego, więc może połaczyc szeregowo te dwa filtry? - rezystory 100 Ohm i kond. 1.6 uF (wzięte z : f=1/(2*pi*RC))

Albo jeszcze wyczytałem, że można zasilic to przez: "PWM przez filtr LC z ograniczeniem amplitudy przed filtrem (np. RC)" - rysunek poniżej, po prawej.

Wg wikipedii filtr środkowoprzepustowy pasywny to cewka z kond. połączone szeregowo i do tego rezystor połączony równolegle - tylko jak dobrac wartości tych elementów?

Które rozwiązanie będzie najlepsze? Dobrze są wyliczone wartości elementów?
Załączniki
1vrms.JPG

asdek
-

Post autor: asdek » 27 lip 2007, 18:02

Witam!

Może zbudować sobie przetwornik DAC 8 bitowy (8 pinów procka) z drabinki R-2R?
Praktycznie tego nie robiłem ale widziałem gdzieś kiedyś... Na pewno sinus z tego o częstotliwości 1kHz by się dało uzyskać.

matt
-

Post autor: matt » 28 lip 2007, 21:10

wczoraj kupiłem moduł do zasilania czujników wilgoci i zamierzam go powielic :p
on jest zasilany DC 5V i na wyjscie daje napięcie proporcjonalne do wilgotności - moduł oparty na LM324

Awatar użytkownika
gwozdex
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: gwozdex » 28 lip 2007, 21:44

Jak uczyłem się obsługi Protela to pamiętam ze tam jeden z projeków który służył nam do symulacji był nietypowym generatorem sinusa. Może wartało by to zobaczyć... Do ściągnięcia z PPEdW wraz z plikami do kursu protela. Pozdrwiam!

ODPOWIEDZ