Tworzenie wykresów na podstawie danych z ATmegi

Tutaj mozesz poruszać tematy ogólne powiązane z elektroniką, np. dyskusje na temat podzespołów, układów, zasad ich działania. Czyli można pisać o wszystkim czego nie da się przyporządkować do innych działów.
ODPOWIEDZ
FireIsland
-

Tworzenie wykresów na podstawie danych z ATmegi

Post autor: FireIsland » 05 gru 2015, 18:30

Dobry wieczór wszystkim,
Potrzebuję stworzyć wykresy w czasie rzeczywistym, bazujące na danych przesyłanych na bieżąco z mikroprocesora do komputera. Posiadam czujnik natężenia światła dołączony do procesora ATMega32. Dane z czujnika będą wysyłane do komputera na bieżąco (np co 1s) i te dane chciałbym w czasie rzeczywistym przedstawiać na wykresie. Nie bardzo urządza mnie opcja, zapisu danych np do notatnika, a potem zrobienia wykresu. Chciałbym na bieżąco obserwować zmiany natężenia światła. Czy możecie polecić mi jakiś program, który się do tego nadaje?
W Excelu jest możliwość pobrania danych z pliku tekstowego, ale wykres nie zmieni się, jeżeli dane w pliku ulegną modyfikacji (mimo zastosowania wykresu dynamicznego). Excel sam musiałby na nowo zaimportować sobie dane.
Być może cały proces byłby wykonalny w Matlabie ? Jakie są Wasze propozycje ?

Pozdrawiam
Piotrek

Awatar użytkownika
siekierzyński
Użytkownik

Post autor: siekierzyński » 06 gru 2015, 19:10

Swego czasu też szukałem programu do rysowania wykresów w czasie rzeczywistym. Znalazłem http://robottini.altervista.org/chartin ... -real-time

Czyli do tego programu podłączasz odpowiedni port szeregowy, na nim przesyłasz dane w formacie CSV i program rysuje Ci wykres.

Jak przeprowadzałem próby, to przy dużej ilości danych się zawieszał albo opóźniał. Lecz na krótkie testy jest w sam raz.

Niestety nie mogę znaleźć swojego działającego pliku konfiguracyjnego, żeby podesłać jako przykład.

ODPOWIEDZ