[SZUKAM] Programu na smartfona do obsługi RC5

Tutaj mozesz poruszać tematy ogólne powiązane z elektroniką, np. dyskusje na temat podzespołów, układów, zasad ich działania. Czyli można pisać o wszystkim czego nie da się przyporządkować do innych działów.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
matrix
Użytkownik
Kontakt:

[SZUKAM] Programu na smartfona do obsługi RC5

Post autor: matrix » 15 cze 2015, 17:40

Takie pytanie mam. Mam telewizor Philips a ten jak wiadomo odbiera sygnały z pilota w kodzie RC5, więc szukam jakiegoś programu a raczej aplikacji na smartfona która będzie mi nadawać gdzieś tam rozkazy a dodatkowe urządzenie będzie wysyłać kod RC5 i za pomocą tego będę sterował swoim telewizorem.

Podchodzę do tematu w ten sposób że potrzebna mi apka i zewnętrzny moduł który będzie wysyłał kod RC5 do telewizora. Macie na to jakiś pomysł ?

korfanty33
Użytkownik

Re: [SZUKAM] Programu na smartfona do obsługi RC5

Post autor: korfanty33 » 21 sie 2015, 13:18

matrix pisze: Podchodzę do tematu w ten sposób że potrzebna mi apka
masz irde w telefonie ? ( nowe smatfony nie mają ) wyjątkiem są jednostkowe modele mało znane
matrix pisze: i zewnętrzny moduł który będzie wysyłał kod RC5 do telewizora. Macie na to jakiś pomysł ?
co chcesz robić budować ala przekaźnik blueton-irda-Tv ?
lub wifi-irda-TV ?

samsungi mają łączność smartfon(S)- TV(S) ale nie wiem na jakim interfejsie

SAMSUNG TV & Remote (IR)

Awatar użytkownika
matrix
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: matrix » 21 sie 2015, 15:57

Moduł miał wyglądać tak:
SMARTFON-->BLUETOOTH-->PROCEK-->RC5-->TELEWIZOR

Awatar użytkownika
Ertew
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: Ertew » 22 sie 2015, 11:15

Niektóre telefony mają LEDa IR na pokładzie. Nie mają odbiornika, tylko nadajnik właśnie w celu sterowania elektroniką. I nie myślę tu o zabytkach a o nowych modelach, gdzie mało popularny producent próbuje się wybić. Myślę że jest to najłatwiejsza droga, jednak jeśli już masz dobry telefon, to zakup nowego będzie najkosztowniejszą drogą.

Druga opcja to generowanie odpowiedniego kodu RC5 jako sygnału audio i wypuszczanie go przez wyjście słuchawkowe do jakiejś przystawki. Najlepiej gdyby sygnał miał postać stanów 1 i 0 przez odpowiedni czas, a przystawka generowała falę nośną 36khz czy ile tam potrzeba. Jest to wyjście najmniej wygodne i wymaga pisania programu na telefon (dla wielu codzienność, dla mnie czarna magia), ale chyba najtańsze.

Trzecia droga to jak opisujesz. BTM-222 lub tańsze odpowiedniki, uC i program po stronie telefonu. Jeśli logikę sterującą zawrzesz w sofcie na telefon, możesz do uC przesyłać tylko częstotliwość nadawania, kolejno liczby odpowiadające czasowi trwania kolejnych stanów 0 i 1, oraz na końcu znak że uC może zacząć nadawać. Wtedy telefon przechowuje bazę urządzeń i dostępne rozkazy.
Alternatywnie możesz przerzucić logikę sterującą na uC, wtedy on ma bazę kodów a po stronie telefonu możesz używać dowolnego gotowego programu terminalowego.

Ostatnie co mi przychodzi do głowy, to modne i tanie moduły wifi np. esp8266. W telefonie potrzebujesz przeglądarki internetowej, w domu jakiegoś punktu dostępowego wifi by spiąć to razem. Po stronie modułu esp8266 tworzysz jedną stronę internetową ze spisem poleceń jako linki, kliknięcie w któryś z nich spowoduje przesłanie do uC odpowiedniego kodu, a ten zmieni kod na konkretny rozkaz IR. Jeśli chcesz wnikać głęboko w soft dla modułu wifi, to pewnie da się pominąć uC i wszystko przerzucić na soft modułu.

Awatar użytkownika
matrix
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: matrix » 22 sie 2015, 16:19

Osobiście wolał bym opcję z pisaniem strony bo z HTML'em jakoś sobie poradzę...

Awatar użytkownika
Ertew
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: Ertew » 24 sie 2015, 19:23

http://www.youtube.com/watch?v=NiZYkcATkxI
- arduino jako serwer, choć sporo softu brakuje ja bym poszedł w tą stronę.

https://www.youtube.com/watch?v=z07zjfOHb8E
- ESP8266 pracuje samodzielnie, to jest wersja minimalistyczna do której da się zejść jeśli się uprzesz.

ODPOWIEDZ