Wysokiej jakości przedwzmacniacz w audio zastosowaniu

Tutaj mozesz poruszać tematy ogólne powiązane z elektroniką, np. dyskusje na temat podzespołów, układów, zasad ich działania. Czyli można pisać o wszystkim czego nie da się przyporządkować do innych działów.
ODPOWIEDZ
olah157
-
Posty: 76
Rejestracja: 22 mar 2012, 19:40
Lokalizacja: Stalowa Wola

Wysokiej jakości przedwzmacniacz w audio zastosowaniu

Post autor: olah157 » 08 cze 2015, 8:37

Witam!

Wysokiej lub najwyższej jakości przedwzmacniacz jest o dużej rezystancji wejściowej i małej wyjściowej, posiada duże napięcie wyjściowe np. Vout=6Vp i stosowane klasycznie czyste sterowanie się tranzystorów, co zapewnia najlepszy dźwięk jaki jest tylko możliwy, oraz posiada bardzo małe zniekształcenia i wysokie pasmo przenoszenia dźwięków (nawet możliwość przyśpieszania tranzystorów, jak w wzmacniaczach oscyloskopów).

Stosując te same moduły przedwzmacniacza można je wykorzystać do różnych rzeczy np. do przedwzmacniacza z audio filtrem 'Kontur', doskonałe do sterowania końcówek wzmacniaczy mocy (np. dla prądu spoczynkowego Ico=62mA lub inne), najbardziej ciekawie można je wykorzystać do wzmacniaczy słuchawkowych, a nawet do sterowania głowic profesjonalnych magnetofonów analogowych.
Nie jeden interesuje się odtwarzaczami CD i się zastanawia jakie użyć wzmacniacze dla DAC -a, dlatego podałem taki jeden przedwzmacniacz, o dużej rezystancji wejściowej Rin=3.9M.

Obecnie stosowane scalone IC przedwzmacniacze są całkiem innego typu, o małych prądach punktów pracy i nie sterujące się w sposób klasycznie czysty, co nigdy da dźwięk najwyższej jakości, a jest tylko prostotą konstrukcji i zasilania.

Pokazałem uproszczony sposób precyzyjnego zasilania na węzłach prądowych, zrobionych na wyjściu dowolnego stabilizowanego zasilacza, dla złożonych wyjściowych kondensatorów zasilania, podając tylko jeden węzeł i jak i co i gdzie do niego podłączać.
Jeśli zależy aby uzyskać wyższą jakość to potrzeba jest stosować ekrany wewnętrzne(czyli ekranem oddziela się bazę od jej elementów obwodu kolektora i emitera), pomijając sam stabilizator, to dodatkowo na stopniach wzmocnienia można robić złożone kondensatory filtracji zasilania, dodając do nich kondensatory tantalowe i ceramiczne i zwiększając pojemność stosowanych kondensatorów elektrolitycznych, robi się to dla profesjonalnych aplikacji-zastosowań.

Najbardziej popularnym zastosowaniem przedwzmacniaczy jest wzmacniacz słuchawkowy, bo to jest nic prostszego, byleby był lepszy od każdych innych, w ogóle w wykonaniu przedwzmacniacze są niczym prostszym.
Następnym ciekawym przykładem jest mieszacz dziesięć kanałowy, co prawda pracochłonny, ale profesja w swoim domu kosztuje: można pomniejszyć ilość kanałów i wtedy ile ich brakuje to tyle razy mniejszą rezystancją szeregową Rs=150k, a większą pojemnościową Cs=4.7uF zwiera się wejście bazy miksera, zachowując małą rezystancję wejściową, aby pomniejszyć-utrzymać małe szumy miksera.
Kolejną ciekawą rzeczą jest to, że audiofil może mieć to co najlepsze, czyli mocny o dużym prądzie spoczynkowym Ico=62mA przedwzmacniacz, do sterowania swojej najlepszej i drogiej końcówki mocy, lub też skromniejsze z korekcją barwy dźwięku i dodatkowo możliwością zastosowania zewnętrznego głębokiego sprzężenia zwrotnego.

Ktoś powie jaki jest sens stosowania twoich projektów? po prostu audio czyste tranzystory, czy to będą japońskie czy sowieckie są takie same dobre i podobne w stosowaniu, ale audio biznes nie pokazał ludziom do czego naprawdę służą te tranzystory i tylko dlatego ludzie takich normalnych schematów nie znają.
Ktoś powie czy jajko może być mądrzejsze od kury? -widocznie ludzie to są takie jak te jajka.
Załączniki
mixer karaoke.GIF
(32.34 KiB) Pobrany 1108 razy
fVamp xBC.GIF
(26.89 KiB) Pobrany 1127 razy
fPhone32R.GIF
(27.2 KiB) Pobrany 1143 razy

ODPOWIEDZ