Obliczanie parametrów elektromagnesów z rdzeniem ferrytowym

Tutaj mozesz poruszać tematy ogólne powiązane z elektroniką, np. dyskusje na temat podzespołów, układów, zasad ich działania. Czyli można pisać o wszystkim czego nie da się przyporządkować do innych działów.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
e-lektryk
Użytkownik

Obliczanie parametrów elektromagnesów z rdzeniem ferrytowym

Post autor: e-lektryk » 23 lut 2015, 12:14

Szukam i nie mogę znaleźć sposobu na obliczenie parametrów podwójnych elektromagnesów z rdzeniem ferrytowym. Może ktoś ma dostęp do wzorów albo jakiegoś kalkulatora, który by mi ułatwił zadanie?

EDIT:

Znalazłem coś takiego.

http://www.skillbank.co.uk/arduino/motor1.htm

Z prawa Ohma wyszło mi, że jak połączę uzwojenia to uzyskam prąd 12 V / 64 Ω = 0.1875 A czyli 2.25 W.

Fabryczne urządzenia mają 2 x większą moc. Powinienem więc zwiększyć grubość przewodu, żeby uzyskać większą moc? Czy to wpłynie na zwiększenie mocy samego elektromagnesu?

sstasinek
-
Kontakt:

Post autor: sstasinek » 24 lut 2015, 20:55

Dla sterowania DC to chyba jasne że skoro rezystancja limituje amperaż cewki nie uzyskasz wyzszej mocy cewki niż wynika z ohma dla strat w uzwojeniach. Musisz pogrubić drut tak by uzyskać moc jakiej oczekujesz. Dla cewki ważny jest jedynie amper, a "mocy" tj. strumienia grubszy drut nie zmieni bezpośrednio, tylko poprzez ampery. Rezystancja ma jedynie znaczenie dla Ciebie, decyduje jakim ulubionym woltażem chcesz "wydać polecenie" cewce "magnesuj" i na ile strat cieplnych możesz przy danych gabarytach pozwolić. Rezystancja drutu to bezmyślny sterownik dla cewki(limiter) nic innego.

Jeśli hipotetycznie elektromagnes wysterujesz źródlem pradu(np. tranzystor), wtedy można pogrubić uzwojenia bez obliczania ohmów, nie przejmować stratami cieplnymi i zapewniać tyle amperów ile wynika ze wzorów na oczekiwane sily ale tylko teoretycznie bo w prostej formie źródlo pradu przejmie funkcje grzania wcześniej wbudowanej w cewke i na jedno wyjdzie.

Jeśli ma to być cewka w silniku lub zasilana AC im grubszy drut tym lepiej ważna jest indukcyjnosć a rezystor tylko przeszkadza. W silniku idealna cewka powinna mieć 0ohm by zmniejszyć straty termiczne naturalnym limiterem jest wtedy ruch wirnika. Rola prostownika do zapodawania odpowiedniego napiecia stosownie od ruchu, maxymalnej wydolności źródla, strat w materiale itd. Rezystancja może być pomocna jeśli sterownik zbyt powolnie reaguje na zmiany to rezystancja limituje "zwarciowy" amperaż ale rezystancja uzwojeń powinna być jak najmniejsza.

Specjalnie sie na tym nie znam i nie mam czasu poznawać, zdradź może do czego ma być konstrukcja, znajde i sypne wzorami?

Awatar użytkownika
e-lektryk
Użytkownik

Post autor: e-lektryk » 26 lut 2015, 12:29

To ma być część mieszadła magnetycznego. Zamierzam wykorzystać dwa elektromagnesy z linku (razem 4 cewki) i zasilić je ze sterownika silnika krokowego. Przy założeniu, że drut będzie 2.5 x grubszy zrobiło mi się z 4 warstw 10 przy tej samej liczbie uzwojeń, więc mój elektromagnes bardzo spuchnie po takiej operacji.

Nie wiem jakiej mocy powinienem mieć ten magnes. Muszę najpierw policzyć jaka siła musi działać na pastylkę mieszającą żeby się obracała w jakiejś gęstej cieczy np. oleju lub glicerynie. To mi pozwoli dobrać moc tak, że co bym nie mieszał to zawsze będę miał zapas mocy.

ODPOWIEDZ