Rozmieszczenie bloków funkcyjnych na PCB.

Tutaj mozesz poruszać tematy ogólne powiązane z elektroniką, np. dyskusje na temat podzespołów, układów, zasad ich działania. Czyli można pisać o wszystkim czego nie da się przyporządkować do innych działów.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Konstruktor
-

Rozmieszczenie bloków funkcyjnych na PCB.

Post autor: Konstruktor » 19 gru 2014, 1:50

Witam.
Projektuje PCB do pewnego urządzenia.
O ile układ ścieżek może mi wygenerować jakiś program, to zastanawiam się jak rozmieścić poszczególne elementy a właściwie bloki funkcyjne.

Bloki są następujące.

-Przetwornica podwyższająca napięcie + stabilizatory.
-Generator ok 1kHz
- Inwertery ( bramki NOT) 3-4 szt.
-Wzmacniacze operacyjne - ok 6 szt.
-Klucze analogowe - 3 - 4 szt.
-generator dźwięku.

Myślałem nad umieszczeniem generatora blisko przetwornicy, ale obawiam się wzajemnych zakłóceń, a nie wiem, czy da się zsynchronizować.

Bardziej chodzi mi o to jakie bloki nie powinny być za blisko siebie. Są na pewno jakieś zasady projektowania dla układów analogowych. Nie znalazłem wiele info.

Na razie układ prototypowy składa się z oddzielnych płytek, sklejonych ze sobą silikonem :mrgreen:
Niektóre bloki są dosyć stabilne, ale plątanina przewodów nad układami nie pomaga w działaniu.

Ma ktoś jakieś sugestie ?

Wojtek
Moderator
Kontakt:

Post autor: Wojtek » 26 gru 2014, 13:02

Umieść schemat ideowy będzie łatwiej.

Awatar użytkownika
Konstruktor
-

Post autor: Konstruktor » 06 sty 2015, 16:08

Dzięki za zainteresowanie, ale już ''po ptokach''. :)
Wykonałem kilka płytek i wybrałem najlepszą. Generator dźwięku powinien być jak najdalej przetwornic i generatorów :)

leech10
Użytkownik

Post autor: leech10 » 07 sty 2015, 10:56

Hej

Układ z tranzystorami jest łatwo wykonać. Każdy tranzystor MOSFET z literką L na końcu ( oznaczająca logic, czyli przystosowany do sterowania bramką przy napięciu 5V). Rezystory na bramkach też łatwo dobrać bo układ jest sterowany napieciowo( choć płynie tam prąd, bo bramka to taki mini kondensator, przy wysokich częstotliwościach może miec to znaczenie, trzeba przeładowac bramke, po to sa układy mosfet driver). Możesz tam dac np. 22k, 47k , mozesz i 100k. napewno masz trochę w paczce, to popróbuj. nic nie uszkodzisz.
Schemat pogladowy masz poniżej. W zasadzie kwestią jest szybkośc przeładowania bramki FETa co zalezy od częstotliwości.

A jedno taki układ jest negatorem, to ważne!!

Pozdrawiam
Piotrek
Załączniki
ckt30_66.gif
(2.25 KiB) Pobrany 1656 razy

Awatar użytkownika
Konstruktor
-

Post autor: Konstruktor » 09 sty 2015, 15:49

Dzięki kolego za odpowiedź, ale dotyczy ona chyba innego mojego tematu ? :)

ODPOWIEDZ