Podmiana baterii w baterii od laptopa -pytanie o akumulatory

Tutaj mozesz poruszać tematy ogólne powiązane z elektroniką, np. dyskusje na temat podzespołów, układów, zasad ich działania. Czyli można pisać o wszystkim czego nie da się przyporządkować do innych działów.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
siekierzyński
Użytkownik

Podmiana baterii w baterii od laptopa -pytanie o akumulatory

Post autor: siekierzyński » 13 kwie 2014, 17:06

Witam,

Chce podmienić sobie akumulatory oda laptopa, ponieważ na ty co są obecnie, laptop siedzi max 10min.

Akumulatory obecnie to CGR18650CE, 2250mAH.

Przeglądam akukcje na allegro i dziwi mnie jedna rzecz. jest aukcja, gdzie
'Akumulator Li-ion NCR18650B Panasonic 3400 mAh' kosztuje 45zł za sztukę,
'Akumulator Li-ion SAMSUNG ICR18650-26F 2600mAh' kosztuje 25zł za sztukę,
'AKUMULATOR 18650 3,7V 4000mAh LI-ION promocja' już 6,27zł za sztukę.

Jak się domyślam, te taniochy, to pic na wodę, ale zastanawiam się, czy można kupić takie ogniwo o pojemności (jak widze na allegro) 5800mAH, ale dobrej jakości, czy ta pojemność, to zwykłe naciąganie. Chodzi mi o to, czy faktycznie można uzyskać dobrej jakości ogniowo o pojemności 5800mAH?

Zastanawiam się, czy 'układ ładowania' wytrzyma taką pojemność?

Awatar użytkownika
mr_x
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: mr_x » 13 kwie 2014, 17:32

To ściema, komuś nawet chciało się sprawdzić: https://www.youtube.com/watch?v=GSVKNBDHtuo

Inna sprawa, to ciekawe, jak z elektroniką akumulatora jako całości. Nowsze mają przecież pamięć, w której zapisane są cykle ładowania-rozładowania i sama wymiana akumulatorków może nie wystarczyć.

Awatar użytkownika
kayron
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: kayron » 13 kwie 2014, 18:09

Po pierwsze elektronika od razu ci rozpozna że ma inne ogniwa podpięte, bo sobie potrafi je przemierzyć, i tle będzie z zabawy, że dostaniesz taki ładny komunikat na czarnym lub niebieskim tle.

Awatar użytkownika
siekierzyński
Użytkownik

Post autor: siekierzyński » 13 kwie 2014, 20:25

kayron pisze:Po pierwsze elektronika od razu ci rozpozna że ma inne ogniwa podpięte
A da się to jakoś w domu sprawdzić? Może odpiąć jeden rząd baterii, wtedy pojemność będzie mniejsza i zobaczyć jak zareaguje elektronika? Tylko nie wiem czy to ma sens.

Awatar użytkownika
joon
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: joon » 13 kwie 2014, 20:47

Zwykle moduł zapamiętuje ilość cykli i nawet jak ogniwa są sprawne cały aku trzyma chwilę. Szkoda że nie podałeś co to za lapek- w niektórych da się bezproblemowo zregenerować aku. I nie, nie chodzi tu o żadne wkładanie baterii do lodówki ;)

Edit"'AKUMULATOR 18650 3,7V 4000mAh LI-ION promocja' już 6,27zł za sztukę. " kiedyś z ciekawości pomierzyłem i rozebrałem taki akumulator, pojemność rzeczywista przy I=350mA wyniosła niecałe 1000mAh, w środku tyle wolnego miejsca że AAA byś wsadził xD

Awatar użytkownika
siekierzyński
Użytkownik

Post autor: siekierzyński » 13 kwie 2014, 20:57

joon pisze:Szkoda że nie podałeś co to za lapek
Nie lepiej symbol baterii? pa3534u-1brs
joon pisze:Zwykle moduł zapamiętuje ilość cykli i nawet jak ogniwa są sprawne cały aku trzyma chwilę
Mówimy tu o module kontrolującym cały pakiet 6ciu ogniw?
mr_x pisze:Nowsze mają przecież pamięć, w której zapisane są cykle ładowania-rozładowania i sama wymiana akumulatorków może nie wystarczyć.
Widziałem gdzieś, że taki moduł jest przyczepiany do jednego bieguna, więc na upartego można by było go zdemontować, ale to strzelanie do komara z armaty.

EDIT:

Po zeskrobaniu diabelnego silikonu (ciężko schodzi) widać, że siedzi układ max1768a.

Awatar użytkownika
joon
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: joon » 13 kwie 2014, 22:00

siekierzyński pisze:Nie lepiej symbol baterii? pa3534u-1brs
pytałem o laptopa ale co tam...
siekierzyński pisze:Mówimy tu o module kontrolującym cały pakiet 6ciu ogniw?
tak
siekierzyński pisze:Widziałem gdzieś, że taki moduł jest przyczepiany do jednego bieguna, więc na upartego można by było go zdemontować, ale to strzelanie do komara z armaty.
ten moduł sprawdza napięcie na każdej parze biegunów. Posiada też zabezpieczenie rozłączające ogniwa od obciążenia (laptopa) w przypadku przekroczenia napięć/prądu.

Po oznaczeniu samej baterii znalazłem jakieś szczątkowe informacje na ukraińskiej stronie, ale raczej nic wartościowego jak nie masz wsadu pamięci.

Rozebrałeś już baterię? Jakie napięcia masz na pojedynczych ogniwach?

Awatar użytkownika
siekierzyński
Użytkownik

Post autor: siekierzyński » 13 kwie 2014, 22:07

joon pisze:pytałem o laptopa ale co tam...
Toshiba Satellite L500-1XD.
joon pisze:Rozebrałeś już baterię? Jakie napięcia masz na pojedynczych ogniwach?
Tak, rozebrałem, 4,16V, 4,13V, 4,18V. Także zastanawiam się, czy jest sens to ruszać, ale w sumie chciałbym zwiększyć pojemność akumulatora.

Awatar użytkownika
Ertew
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: Ertew » 14 kwie 2014, 18:57

Spotkałem się z opiniami że to kontroler ogniw 'traci pojemność'. Akumulator 3-letni pół roku od ostatniego resetu elektroniki trzyma 5 minut. 2 dni później, świeżo po resecie elektroniki już trzyma 30 minut, a ogniwa nie były wymienione.

Spotkałem również opinie, że nawet chwilowe odłączenie ogniw może zablokować kontroler. Trzeba na czas wymiany dołączyć jakieś zapasowe źródło energii, odlutować stare ogniwa, przylutować nowe i odłączyć napięcie dodatkowe.

Ja naprawiałem dwa akumulatory do laptopów.
- FS Amilo L6820. Po wymianie ogniw z zepsutych na 'szajs z odzysku' akumulator dalej nie dawał znaków życia. Po odłączeniu i podłączeniu zgodnie ze znaleziona w internecie kolejnością trzyma 15 minut. Elektronika nie oszukuje, mierzyłem napięcia na ogniwach, mają taką niską pojemność.
- Compaq Armada 1700 Po wymianie ogniw spalił się bezpiecznik 'ostatniej szansy'. Gdy chciałem go wymienić, uszkodziłem taśmę łączącą płytki.
- Teraz czeka na mnie stary del, ale zawsze jest coś ciekawszego do roboty niż wymiana ogniw.

Awatar użytkownika
joon
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: joon » 14 kwie 2014, 19:04

1. rozładuj baterię aż do całkowitego "padnięcia" laptopa i zmierz napięcia w stanie rozładowanym
2. zainstaluj BatteryMon powinien zadziałać pod toshibą i wrzuć skrina
3. softu do resetowania licznika nie znalazłem niestety nigdzie, jeszcze w pracy jutro poszukam, coś może będzie.

Awatar użytkownika
siekierzyński
Użytkownik

Post autor: siekierzyński » 31 maja 2014, 9:25

joon pisze:1. rozładuj baterię aż do całkowitego "padnięcia" laptopa i zmierz napięcia w stanie rozładowanym
Na "1" ogniwie jest 3,8V a na cały akumulatorze jest 11,7V

ODPOWIEDZ