Zasilacz impulsowy 1kW 230V@2x80V problem

Tutaj mozesz poruszać tematy ogólne powiązane z elektroniką, np. dyskusje na temat podzespołów, układów, zasad ich działania. Czyli można pisać o wszystkim czego nie da się przyporządkować do innych działów.
ODPOWIEDZ
HUHS
-

Zasilacz impulsowy 1kW 230V@2x80V problem

Post autor: HUHS » 13 mar 2013, 19:02

Witam.
Zbudowałem zasilacz z projektu schemat w załączniku http://www.diysmps.com/forums/showthrea ... -design%29 str 11. na SG3525 i IR2110
Jest on bez stabilizacji napięcia, pracuje z maksymalnym współczynnikiem wypełniania na 40kHz i transformatorze ETD54 3C90(nawijany w firmie), przeszedł chwilowe próby obciążania mocami 500W jak i 1000W (bardzo się grzeje).
Wykonałem więc pomiary prądu na źródłach mosfetów poprzez rezystory 1R/3W żeby sprawdzić czy czasami tranzystory nie włączają się jednocześnie i jednak chyba przez ułamek sekundy czasy otwarcia nakładają się na siebie.Wypełnienie mogę regulować ręcznie poprzez potencjometr.
Obrazek
0,2V/Dz, wypełnienie zmniejszone o kilka % od maksymalnego, obciążenie żarówka 60W
Obrazek
Maksymalne wypełnienie, nie mam pojęcia dlaczego tak się dzieje, ścieżki od drivera do bramek maja ok 4cm długości.

i jeszcze przebieg z bramki na rezystorze 10R
Obrazek

Jestem początkującym elektronikiem, mam nadzieję że jakiś doświadczony energoelektronik pomoże.Zasilacz wygląda tak jak widać dodałem jeszcze dławik sprzężony na wyjsciu.
Załączniki
smps 1kw .rar
schemat zasilacza
(99.1 KiB) Pobrany 198 razy

MiW
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: MiW » 21 mar 2013, 18:38

Primo: Co Ci się grzeje? Jak ten układ zniósł próby obciążenia 500 i 1000W? Co się wtedy działo?

Secundo:
Masz spore szczęście, jeśli włączając rezystor o tak dużej wartości w źródło dolnego MOSFET'a udało Ci się go nie zepsuć.
1) Odkłada się na nim duże napięcie, porównywalne z tym na bramce.
2) Zdecydowanie nie jest bezindukcyjny, co dodatkowo pogarsza sprawę (widać na oscyloskopie).

Tertio: Kondensator 1uF w szereg z uzwojeniem pierwotnym trafa jest raczej lichy. Oblicz sobie teoretyczny spadek napięcia na nim, przy pobieranej mocy 1000W. Rozważyłbym jego wywalenie-zwarcie.

ODPOWIEDZ