Latarka diodowa Tiross RB-2809 - uszkodzony transformator

Tutaj mozesz poruszać tematy ogólne powiązane z elektroniką, np. dyskusje na temat podzespołów, układów, zasad ich działania. Czyli można pisać o wszystkim czego nie da się przyporządkować do innych działów.
ODPOWIEDZ
Motorpal
-

Post autor: Motorpal » 01 lis 2012, 22:29

Witam. Dostałem od wujasa uszkodzoną i rozbitą latarkę Tiross RB-2809. Uszkodzenie polega na tym, że od transformatora oderwał się jeden kabelek zasilający uzwojenie pierwotne tak, że nie da się go przylutować. Przy tym transformatorze ktoś najwidoczniej grzebał, bo już uzwojenie pierwotne jest naruszone ostrym przedmiotem. Poza tym wszystko jest w idealnym stanie. Moje pytanie: jaki transformator zastosować w celu wymiany tego z uszkodzonym uzwojeniem pierwotnym?. Niestety, na tym uszkodzonym nic nie pisze, na baterii tylko ZYD 10-09. Załączam schemat latarki. Pozdrawiam.
http://img28.imageshack.us/img28/2600/imag0261on.jpg

Ps: Jeżeli nie ten dział, to proszę o przeniesienie.

Awatar użytkownika
tom5555
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: tom5555 » 01 lis 2012, 23:22

Najlepiej wybrać transformator o podobnej mocy i zbliżonych wymiarach, o napięciu uzwojenia wtórnego √2 razy mniejszego od napięcia w pełni naładowanej baterii.

Motorpal
-

Post autor: Motorpal » 02 gru 2012, 17:56

Mam drugą taką samą latarkę i gdy włączyłem ją, to na akumulatorze było około 3,7 V (przy naładowanym akumulatorku). Uszkodziłem również ten transformator, który miałem w rozbitej latarce (usunąłem folię ochronną uzwojenia wtórnego) i zmierzyłem średnicę drutu uzwojenia wtórnego. Wynik to 0.35 mm. Pole przekroju poprzecznego tego drutu wyszedł mi w zaokrągleniu 0.1 mm2, korzystając z wzoru P = pi * d^2 / 4

ODPOWIEDZ