Zestaw do nauki

Tutaj mozesz poruszać tematy ogólne powiązane z elektroniką, np. dyskusje na temat podzespołów, układów, zasad ich działania. Czyli można pisać o wszystkim czego nie da się przyporządkować do innych działów.
ODPOWIEDZ
rezasurmar
Użytkownik
Kontakt:

Zestaw do nauki

Post autor: rezasurmar » 03 maja 2012, 9:36

Witam, mam problem, natury czysto ciekawskiej ;).
Chcę kupić, jakiś zestaw do nauki, programowania w C, przez chwilę myślałem nad zestawem Atnel, ale po namyśle, cena w/g mnie nie jest jednak adekwatna do wyposażenia ;). Moduł lan, bT itp. Graficzny wyświetlacz i tak trzeba dokupić, co podnosi cenę zestawu ponad akceptowalny stosunek jakość-cena.

Zastanawiam się nad zainwestowaniem w FriendlyARM S5PV210 7" LCD, bardzo fajne zestawy za ok 800zł (bo tyle mam do wydania) można już kupić bardzo ciekawy zestaw na ARM11, lub Cortex 8. Obsługujący Android, linux, winCE. Jest sporo wyprowadzonych sygnałów, można powalczyć na wiele różnych sposobów.

Co byście polecili. Architektura nie jest istotna, bo i tak zaczynam praktycznie naukę od zera. Poszukuję czegoś rozwojowego, o dużej mocy obliczeniowej, z tego co oglądałem zestawy na samsungu są bardzo ciekawe. Arm atmela wygląda przy nich bardzo mizernie, a i zestawy są jakieś takie mierne.

PS. Do avrów, jednak wystarcza mi płyta stykowa i skrętka UTP :).

Awatar użytkownika
tymon_x
-

Re: Zestaw do nauki

Post autor: tymon_x » 03 maja 2012, 11:41

rezasurmar pisze:Chcę kupić, jakiś zestaw do nauki, programowania w C...
Zastanawiam się nad zainwestowaniem w FriendlyARM S5PV210 7" LCD, bardzo fajne zestawy za ok 800zł (bo tyle mam do wydania) można już kupić bardzo ciekawy zestaw na ARM11, lub Cortex 8. Obsługujący Android, linux, winCE. Jest sporo wyprowadzonych sygnałów, można powalczyć na wiele różnych sposobów.
Grubo... takiego podejścia to jeszcze nie widziałem :P

Ja mam coś takiego: IGEPv2 , jest na nim 3D akcelator, DSP i uP z Cortex-A8. Fajny zestawik, ale jeszcze troszkę grosza byś musiał Sobie zostawić :P
Bardzo popularne też są PandaBoard, BeagleBoard czy sławny Raspberry Pi. Ale jeśli chodzi o taki pełny zestawik z LCD, to friendlyARM wydaje się najbardziej odpowiedni.

Zacząć naukę od mikroprocesora i OS Embedded :D W sumie ciekawe podejście, bo można pisać niskopoziomowy driver do kernela, interfejs do niego w przestrzeni użytkownika w C, a do tego wysokopoziomową aplikacją graficzną w C++ czy Java :P I poznać uruchamianie OS od podszewki.

rezasurmar
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: rezasurmar » 03 maja 2012, 12:13

Kiedyś próbowałem pisania sterowników pod linuxa, czasy kiedy połączenie internetowe 28800b było na porządku dziennym, a linuxy nie miały sterowników do softmodemów :).

Ogólnie szukam czegoś rozwojowego. Avry są fajne, ale chcę coś na czym można odpalić jakiś fuzzy logic, rozpoznawanie obrazu, puszczać filmy HD ;). Czegoś uniwersalnego, ale dającego się w miarę szybko opanować. Tu jest fajnie bo do FriendlyARM jest spory support.
Fajny ten zestaw, podoba mi się, że jest DSP na pokładzie. O OMAP3530 całkiem zapomniałem, kiedyś już chciałem kupić zestaw na TI.

PS. wpadło trochę grosza i szkoda mi tego rozwalić na pierdoły.

Kuna
Użytkownik

Post autor: Kuna » 08 lip 2012, 9:04

Witam,
Co sądzicie o takim zestawiku? http://www.ebay.pl/itm/Cortex-A8-Samsun ... 3375bccd0a

Czy Cortexy A8 są obsługiwane przez dostępne dla zwykłych śmiertelników debugery? Słyszałem, że OpenOCD to obsługuje. Czy jakieś zintegrowane środowiska programistyczne, które są dostępne w wersjach demo obsłużą to?

Głównie chodzi mi o możliwość edukacyjną programowania tego z pominięciem androida/linuxa i programowanie tego jak zwykły mikrokontroler, tak bym mógł np sobie wgrać tam freeRTOSa, albo w ogóle pominąć system operacyjny.

Jak z dostępnością do dokumentacji, w przypadku Raspberry Pi słyszałem, że jest ciężko, bo Broadcom nie udostępnia jej bez podpisywania NDA.

Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
kayron
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: kayron » 08 lip 2012, 17:33

O.. widzę wysokie wymagania. Ja nwet LPC1114 nie ruszyłem a tu Cortex A8 czy ARM11 w temacie. Oczywiście wszystko zależy od tego co kto potrzebuje, sam bym nie pogardził takim Raspberry Pi, jako kieszonkowym kompem.
Ale cóż wszystko się rozbija o znajomość Linuxa i umiejętności programowania.

rezasurmar
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: rezasurmar » 09 lip 2012, 7:17

Kolego Kuna, na początek, skoro nie chcesz brnąć w Androida, czy linuxa to taki zestaw nie ma sensu. Sam zrezygnowałem z tego A8, fajna zabawka, bajer, ale i tak nie wykorzystam nawet 1% możliwości. Lepiej zainwestować w zestawy z STM i dotykowym wyświetlaczem. Jest całkiem fajny arm, do tego panel z dotykiem. Po za tym, platforma o wiele prostsza do zaimplementowania. Co potem z takim A8 zrobić, toż to BGA z "milionem" nóżek ;).
Zestaw z A8, może być świetnym centrum multimedialnym, myślę o tym, bo HDMI ma, odtwarza filmy w fullHD itp. Można dorobić jakąś porządną kartę dźwiękową na USB i mamy fajny odtwarzacz z możliwością grania nawet w gry z androida :).
Ewentualnie można wykorzystać fakt, że są zestawy z tymi procesorami jako moduły. Sam taki moduł można potem do czegoś zastosować. Ale z tego co kojarzę, tam są napięcia 1.8V, i tak naprawdę to mało GPIO do wykorzystania.
A na STMach itp. masz praktycznie dużo większe możliwości, jeżeli chodzi o inne środowiska. A mocy obliczeniowej nawet do quadrocoptera starczy.

ODPOWIEDZ