[poszukuję] Czujniki wilgotności

Tutaj mozesz poruszać tematy ogólne powiązane z elektroniką, np. dyskusje na temat podzespołów, układów, zasad ich działania. Czyli można pisać o wszystkim czego nie da się przyporządkować do innych działów.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mariusz_edw
Użytkownik
Kontakt:

[poszukuję] Czujniki wilgotności

Post autor: mariusz_edw » 27 mar 2011, 9:05

Witam.

Chciałbym zapytać / poradzić się, jakie czujniki wilgotności stosujecie / stosowaliście w swoich projektach? Jakie sprawdzą się najlepiej w roli detektora zbyt dużego poziomu zawilgocenia łazienki (np. na skutek suszącego się prania)? Mogą być analogowe bądź cyfrowe (i tak będą użyte w układzie z uP).

Z góry dzięki za wszystkie uwagi płynące z waszych doświadczeń z tymi czujnikami (ja póki co jeszcze takiego nie stosowałem).

Awatar użytkownika
Tranzystor
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: Tranzystor » 27 mar 2011, 9:15

Witam,
ja do budowy stacji meteorologicznej użyłem czujnika wilgotności z wbudowaną przez producenta elektroniką. Kupiłem go w TME, ale ostatnio cena jego wzrosła... Typ czujnika w TME to SY-HS-230. Zakres pomiaru od 10%-90%. Czujnik przetwarza wilgotność powietrza na napięcie, po dołączeniu przetwornika ADC można bez sprawdzać jak duża jest wilgotność w pomieszczeniu, z dużą dokładnością.

Pozdrawiam ;)

keruseykaryu

Post autor: keruseykaryu » 27 mar 2011, 9:39

Drogi, ale cyfrowy i wyskalowany SHT-10
Tani, ale cała elektronika (analogowa) i skalowanie (cyfrowe) musisz robić sam SYH-1S
Do sygnalizacji za dużej wilgotności w łazience metodą progową, to możesz użyć tego taniego czujnika. Nawet bez procesora się obejdzie. Wystarczy zrobić generator 1V AC 500Hz na jednym operacyjnym, drugi wykorzystać jako prostownik idealny i trzeci jako komparator.

ODPOWIEDZ