Miernik głośności / sonometr na ADC Atmega

Tutaj mozesz poruszać tematy ogólne powiązane z elektroniką, np. dyskusje na temat podzespołów, układów, zasad ich działania. Czyli można pisać o wszystkim czego nie da się przyporządkować do innych działów.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mariusz_edw
Użytkownik
Posty: 307
Rejestracja: 22 lip 2005, 13:02
Lokalizacja: Polanica Zdrój
Kontakt:

Miernik głośności / sonometr na ADC Atmega

Post autor: mariusz_edw » 27 mar 2011, 8:46

Witam.

Chciałbym zbudować miernik natężenia dźwięku (niekoniecznie ciągłego) w pomieszczeniu zamkniętym (np. pokoju dzieci). Trzeba będzie przygotować tor dopasowania pomiędzy popularnym mikrofonem elektretowym a przetwornikiem ADC Atmegi (tor, który dla minimalnego poziomu głośności wystawi 0V a dla maksymalnego 5V). Zastanawiam się nad rozwiązaniem, które da najlepszy rezultat (będę miał do czynienia ze stwierdzeniem poziomu głośności ludzkiej mowy / krzyku a nie np. głośnego silnika pracującego w sposób ciągły). Z góry dziękuję za podpowiedzi.

Awatar użytkownika
Aro
Użytkownik
Posty: 677
Rejestracja: 30 paź 2006, 18:49
Lokalizacja: Świerczyniec | Wrocław
Kontakt:

Post autor: Aro » 28 mar 2011, 21:08

Witam,
Rozumiem, że wystarczy układ, który nie ma dużej dynamiki, czyli powiedzmy dla szeptu na przetwornik adc podane będzie napięcie 0V, dla mowy powiedzmy 1-2V, a dla krzyku 5V? W takim wypadku wystarczy do mikrofonu dołączyć zwykły wzmacniacz operacyjny albo nawet układ na tranzystorze. Oprócz wzmocnienia wzmacniacza czułość będzie zależało od mikrofonu i szeregowego rezystora, także najlepiej dobrać to eksperymentalnie.
Jeżeli natomiast miałby to być faktycznie miernik natężenia dźwięku o dużej dynamice powiedzmy od 10-110db (cichy szept - bardzo głośny krzyk) to warto się zastanowić nad lepszym mikrofonem np. na wkładce WM-61a, i użyciem wzmacniacza logarytmującego np. AD8310. Ten ostatni można spróbować zmontować tańszym kosztem za pomocą zwykłych wzmacniaczy i tranzystora, bo nie jest potrzebne tak szerokie pasmo częstotliwości...
Spróbuj bardziej sprecyzować zastosowanie, podejrzewam, że wystarczy prosty wzmacniacz.

ODPOWIEDZ