Czujnik odbiciowy do materiałów sypkich

Tutaj mozesz poruszać tematy ogólne powiązane z elektroniką, np. dyskusje na temat podzespołów, układów, zasad ich działania. Czyli można pisać o wszystkim czego nie da się przyporządkować do innych działów.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
denis2k1
-

Czujnik odbiciowy do materiałów sypkich

Post autor: denis2k1 » 10 kwie 2013, 20:47

Witam,
jaki czujnik można zastosować do wykrywania poziomu materiałów sypkich (np mąka) w zbiorniku? Myślę o jakimś czujniku odbiciowym ale nie mam doświadczenia jak one się sprawdzają w takich warunkach, czy nie pokryją się zaraz pyłem i trzeba będzie je czyścić co chwilę.
Ewentualnie jaki inny czujnik zastosować aby wykryć zapełnienie zbiornika?

Awatar użytkownika
Ertew
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: Ertew » 10 kwie 2013, 21:03

Możesz próbować z czujnikiem pojemnościowym. Na pewno będzie mniej wrażliwy na zabrudzenie, za to może być wrażliwy na wahania wilgotności.

Z praktyki mogę trochę podpowiedzieć: maszyna CNC pracuje w dużym zapyleniu. Czujnik zmiany narzędzia jest wykonany jako optyczny odbiciowy, w momencie gdy jest potrzebny na jego soczewki dmucha sprężone powietrze.
Dodatkowo osłona pojemnika na narzędzia jest sterowana, więc podczas otwierania i zamykania następuje kontrola czy czujnik generuje odpowiedni stan na wyjściu.

elbober
Użytkownik

Post autor: elbober » 10 kwie 2013, 21:25

Podobnie z ultradźwiękowym z płytką ceramiczną. Do tego można wzbudzenie wykorzystać do oczyszczania. Mam z nimi do czynienia przy asfalcie.

Awatar użytkownika
denis2k1
-

Czujnik materiałów sypkich

Post autor: denis2k1 » 10 kwie 2013, 21:42

Ultradźwiękowy może być za drogi, myślę o pojemnościowym. Chodzi o zrobienie napełniania zbiornika z mąką (dość grubą). Czyli jeden czujnik na spodzie a drugi u góry (być może wystarczy tylko u góry bo coś wspominali że będą załączać jak im trzeba ale nie chce im się czekać na zapełnienie) Jakieś modele?

Awatar użytkownika
kayron
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: kayron » 11 kwie 2013, 13:44

Oprócz, samego czujnika i tak powinno być zabezpieczenie czasowe, na wypadek jego awarii i/lub nie zadziałania, jeżeli ma to działać w automacie.
Chodzi o to że po włączeniu uzupełniania mąki w zbiorniku, następuje odliczanie czasu zasypu, nazwijmy go tak dla wygody, zanim ten czas upłynie, czujka powinna dać sygnał, że zasyp się napełnił, jeżeli go nie da, to po jego upływie, powinno nastąpić awaryjne zatrzymanie uzupełniania.
Co do czujnika, to nie wiem czy by się nie sprawdził zwykły czujnik światła, z wyłącznikiem zmierzchowym. Czujnik umieścić w przeźroczystej rurce, i zamontować tak w 90% wysokości zasypu, maka zasypując rurkę, zatkanej oczywiście, aby do środka nie dostała się mąka, z czujnikiem, w pewnym momencie odetnie dostęp światła, lub zredukuje jego ilość, tak aby czujnik zadziałał.
Powinno to być dosyć tanie w zrobieniu, bo taki czujnik zmierzchowy chyba więcej niż 80zł nie kosztuje.
Coś takiego np.
http://www.zamel.pl/pl,50,92,wylacznik_ ... m01s1.html
Obrazek

PS. Co do czyszczenia, sprężonym powietrzem czujnika. Mieszanina mąki i powietrza jest wybuchowa, więc raczej odpada, ze względów BHP. Natomiast mój czujnik jak by ustawić pod kątem 40-50° to mąka opuszczając zbiornik powinna, grawitacyjnie a niego spadać. Nie chce mi się wierzyć że taki zasyp nie drga, no chyba że mieści się w nim kilka ton mąki.
Jeżeli zastosujesz czasówki, to wystarczy jeden czujnik. Zresztą i tak powinny być jako element zabezpieczający, choćby przed przesypaniem zasypu.

elbober
Użytkownik

Post autor: elbober » 12 kwie 2013, 14:17

Do oczyszczania (jak u kol. kaylona) można wykorzystać silniczek z mimośrodem, jak stosuje się duże wibratory w spustach silosów. Nawet lepiące się materiały spadają. A czujniki ultradźwiękowe nie są takie drogie. Owszem te gotowe tak.

Awatar użytkownika
kayron
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: kayron » 12 kwie 2013, 16:17

Tak z ciekawości zacząłem szukać czujniki ultradźwiękowe, i tak jak kolega napisał, wcale nie są takie drogie, najtańszy tak ok 500zł, reszt w granicy 800-2000zł.
Ale z drugiej strony, 500zł dla firmy to nie jest jakiś straszny wydatek na czujnik, jeżeli zautomatyzuje on proces technologiczny i człowieka który pilnuje można oddelegować do innych zadań. Miesiąc i nawet taki czujnik za 1500zł zapłacony.

elbober
Użytkownik

Post autor: elbober » 13 kwie 2013, 12:23

Brałem pod uwagę przetworniki ze starych pilotów (można takie jeszcze znaleźć), albo od czujników cofania. Owszem, trzeba zbudować do nich elektronikę.
Ale dla profesjonalnego zastosowania, to lepiej gotowca.

Awatar użytkownika
joon
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: joon » 13 kwie 2013, 12:59

A pojemnościowy DIY? Elektrody z dwóch przewodów w emali?

Awatar użytkownika
kayron
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: kayron » 13 kwie 2013, 15:18

Z czujnikiem pojemnościowym można by zrobić eksperyment, nie są jakoś tragicznie drogie, najtańszy chyba 75zł, a można go zawsze wykorzystać gdzieś indziej jak zwykły czujnik zbliżeniowy.

MAXTER
-

Re: Czujnik odbiciowy do materiałów sypkich

Post autor: MAXTER » 07 lut 2019, 17:08

Do sygnalizacji poziomu materiałów sypkich polecam czujniki łopatkowe (obrotowe, rotacyjne). Czujnik poziomu materiałów sypkich np. TOREX ILT posiada łopatkę która jest ciągle obracana. W przypadku natrafienia na materiał zostaje ona zablokowana i przełączany jest styk. Po spadku poziomu łopatka znowu zaczyna się obracać, a styk przełącza się do stanu pierwotnego.

Innym czujnikiem, który mogę polecić jest mikrofalowy czujnik poziomu LBFS Baumer. Nadaje się on także do detekcji poziomu cieczy.

Czujniki pojemnościowe są wrażliwe na zmianę gęstości i wilgotności materiału sypkiego (bo to zmienia jego pojemność). W przypadku zmiany pojemności materiału poza zakres czułości, czujnik pojemnościowy nie zadziała. Takie czujniki jedynie do jednorodnych materiałów.

ODPOWIEDZ