Odkurzacze XXI wieku

Tutaj mozesz poruszać tematy ogólne powiązane z elektroniką, np. dyskusje na temat podzespołów, układów, zasad ich działania. Czyli można pisać o wszystkim czego nie da się przyporządkować do innych działów.
ODPOWIEDZ
fidel007
-
Posty: 1
Rejestracja: 05 sie 2018, 15:43
Kontakt:

Odkurzacze XXI wieku

Post autor: fidel007 » 05 sie 2018, 15:51

Czy wg Was da się skonstruować tak odkurzacz aby z mocą poniżej 1000W był bardziej efektywny niż te z obecną 1800W? Czy to fizycznie jest możliwe?


Sorka jeśli pytanie dla Was jest zbyt oczywiste - nie zajmuje się tym na co dzień. Mam niestety inną wymierającą działalność...

Awatar użytkownika
kayron
Użytkownik
Posty: 2054
Rejestracja: 21 wrz 2008, 12:53
Lokalizacja: Poland
Kontakt:

Re: Odkurzacze XXI wieku

Post autor: kayron » 08 sie 2018, 19:49

Ogólnie to jest pytanie na poziomie jaki czajnik jest bardziej energooszczędny 1500W czy 2200W. Prawda jest taka że oba zużywają tyle samo energii do zagotowania 1L wody, tylko jeden zrobi to w 5 minut a drugi w 3, a ewentualne rozbieżności to tylko energia strat wynikają z różnic w budowie obu czajników, a właściwie strat ciepła w podgrzewanym naczyniu.
Co do odkurzaczy tu jest ta sama analogia.
Ludzie mylą różne pojęcia moc silnika i moc ssania. Jedno nie determinuje niestety drugiego, bo sprawność odkurzacza zależy tak naprawdę od sprawności turbiny powietrza, a ta zależy od jej projektu. Dobrze zaprojektowana turbina napędzana silnikiem 1000W może spokojnie mieć wydajność równa takiej zasilanej silnikiem 1800W, a nawet lepsza. Wszystko zależy od jakości projektu odkurzacza, a na końcowy efekt tak naprawdę składa się wiele różnych czynników.
Determinowanie sprawności/wydajności odkurzacza mocą silnika, bo pewnie o taką pytasz, to błędne rozumowanie, w odkurzaczu tak naprawdę liczy się tylko moc ssania, i dopiero ta moc odniesiona do mocy silnika, może dać jakiś punkt odniesienia do porównywania poszczególnych rozwiązań.

ODPOWIEDZ