AVT 1613- regulator obrotów wentylatora. Nie działa:(

Tutaj mozesz poruszać tematy ogólne powiązane z elektroniką, np. dyskusje na temat podzespołów, układów, zasad ich działania. Czyli można pisać o wszystkim czego nie da się przyporządkować do innych działów.
Awatar użytkownika
e-lektryk
Użytkownik

Post autor: e-lektryk » 19 kwie 2016, 16:44

kayron pisze:Możesz też spróbować wylutować dławik L1 obrócić go o 180° czyli wlutować odwrotnie jego końcówki niż są teraz. Pisze o tym bo moją uwagę na schemacie zwróciło numerowanie jego końcówek, czyli oznaczenie niejako polaryzacji. Tak cewki mają coś takiego jak Plus i Minus.
A plusów dodatkich i ujemnych tam przypadkiem nie było? :razz:

Ale mam z ciebie bekę :lol:

Nie sądziłem, że ktoś z taką wiedzą może udzielać porad na tematy, o których nie ma zielonego pojęcia :mrgreen:

leech10
Użytkownik

Post autor: leech10 » 21 kwie 2016, 11:49

Hej

W sumie dziwie się, że nasmiewasz się z Kayrona. Gość ma dużą wiedze i nawet jeśli zdarzy się powiedzieć coś nie tak to nie powód żeby się naśmiewać. No nic.

Swoją drogą co do polaryzacji cewek. Widziałem kiedyś oznaczenie polaryzacji przy cewce przekaźnika ale to wiadomo, chodziło o diode zabezpieczająca. Z tym że nikt nie dał symbolu diody a napisał + i -. Trochę to smiesznie wygląda( jak ktoś nie wie o diodach zabezpieczających) no bo jak można spolaryzować drut :mrgreen:

Pozdrawiam
Piotrek

czujkax
-

Re: AVT 1613- regulator obrotów wentylatora. Nie działa:(

Post autor: czujkax » 05 mar 2018, 13:09

Siemano ludzie.
Odgrzewam temat bo tylko tu znalazłem osoby które próbują pomoc ...
Jestem elektrykiem tylko u siebie w domu wiec proszę o wyrozumiałość ;)
Posiadam wentylator indukcyjny mocy 24w którym zamierzam sterować, a służyć to ma do wentylacji/nagrzewania domu.
Cały układ który chciałem wykorzysta jak w temacie avt 1613v2 i tu problem bo nie chodzi podejrzewam ze za slaby pobór mocy jak ww w temacie.
Próbowałem ominąć dławik, dodać kondensator c4 z układu avt 100v2 zakupionego wcześniej który tez zawiódł lecz na nim chociaż wentylator się obracał :lol:
Schemat jakiś byłby super :D

Pozdrawiam elektryk z domu :o

Jony130
Moderator

Post autor: Jony130 » 05 mar 2018, 17:07

A ze zwykły żarówka układ działa. Reguluje?

czujkax
-

Post autor: czujkax » 06 mar 2018, 10:25

Niestety ale nie działa . Ale jest "progres" 8) . Po zamianie scalaka z avt1007 układ działa.
Nie wiem czy maja inny soft czy jak to się nazywa, na stronie producenta nic nie znalazłem. Nie wiem czy dali niesprawny, jak przyjedzie koleżka z programatorem to może się dowiem :D
Regulacja obrotów była dosyć mało zadowalająca, wentylator buczał a sama regulacja była bardziej skokowa niż płynna, R2 się grzał.
Dodałem równolegle C1 C2 C3 C4 R1 R2 regulacja stała się bardziej płynna a wentylator chodzi ciszej "twardo" i było by cacy gdyby nie grzejący się R7. Po pół h testu dotknę go na 3 s . Myślicie wymienić go, dokładać równolegle czy zostawić ?

Awatar użytkownika
KrzysiekK
Użytkownik

Post autor: KrzysiekK » 07 mar 2018, 7:30

Tylko układ U2008B nie jest układem programowalnym i użycie programatora w tym przypadku nic nie da.

e-lektryk pisze:
19 kwie 2016, 16:44
kayron pisze:Możesz też spróbować wylutować dławik L1 obrócić go o 180° czyli wlutować odwrotnie jego końcówki niż są teraz. Pisze o tym bo moją uwagę na schemacie zwróciło numerowanie jego końcówek, czyli oznaczenie niejako polaryzacji. Tak cewki mają coś takiego jak Plus i Minus.
A plusów dodatkich i ujemnych tam przypadkiem nie było? :razz:

Ale mam z ciebie bekę :lol:

Nie sądziłem, że ktoś z taką wiedzą może udzielać porad na tematy, o których nie ma zielonego pojęcia :mrgreen:
Co prawda cewki nie mają typowej biegunowości, ale zdarzają się specyficzne konstrukcje gdzie kolejność wyprowadzeń elementów indukcyjnych np. transformatorów ma znaczenie. Wtedy początek uzwojenia transformatora na schemacie oznaczany jest np. kropką.

ODPOWIEDZ