Poprzedni temat «» Następny temat
BASCOM-AVR za 199 zł
Autor Wiadomość
mariusz_edw 

Wysłany: 2006-07-09, 19:51   

Ja chciałbym tylko dorzucić, że podoba mi się polityka firmy MCS Electronics, cena nie jest wygórowana, aktualizacje łatwo dostępne i bezpłatne.

Zadziwia mnie jeszcze niezwykła szczelność. Prawdę mówiąc, jestem pod wrażeniem :) . Do wszelkiej maści oprogramowania na PC można, bez problemu, znaleźć w sieci masę sposobów na, rzecz jasna - nielegalne, ominięcie zabezpieczeń i procedur rejestracyjno / aktywacyjnych. Dla Bascom AVR takiej możliwości, po prostu, nie ma. Jedyny sposób na funkcjonującą wersję Bascom AVR, bez ograniczenia kodu, przynajmniej tą najnowszą, jest zakup programu.

A Basic ma swój urok ;) , i myślę, że na prawdę fajnie jest się tym bawić :) . Tym bardziej, że MCS oferuje bardzo rozbudowany kompilator, który jedynie zewnętrznie przypomina swój pierwowzór Basica, zaplanowanego jako interpreter.

O opłacalności inwestycji w to niezwykle przyjemne i wygodne narzędzie, może świadczyć choćby ciągły i silny rozwój programu oraz wsparcie w tak zaawansowanych dziedzinach, jak sieci LAN - Easy TCP IP i pochodne.

Słowem, można się na prawdę dobrze pobawić, przy niezwykle małym nakładzie kosztów.

Aha, jeszcze jedno. Byłbym ostrożny z tym sugerowaniem, że w profesjonalnych firmach nie wykorzystuje się Bascoma :) . Wg mnie wszystko zależy od profilu i potrzeb.

Pamiętajmy, że wiele dziedzin, w tym automatyka, robotyka, sterowanie, wcale nie muszą wymagać jakiejś wielkiej wydajności obliczeniowej (częstotliwość taktowania), czy olbrzymiej komplikacji algorytmów procesów (objętość programu). Czasem, by zrobić coś wręcz rewelacyjnego, wcale nie trzeba wielkich nakładów i idealnych narzędzi, znacznie częściej wystarczy dobry pomysł oraz odrobina zapału i chęci :)

radzio 

Wysłany: 2006-07-09, 20:16   

mariusz_edw napisał/a:
Zadziwia mnie jeszcze niezwykła szczelność. Prawdę mówiąc, jestem pod wrażeniem :) . Do wszelkiej maści oprogramowania na PC można, bez problemu, znaleźć w sieci masę sposobów na, rzecz jasna - nielegalne, ominięcie zabezpieczeń i procedur rejestracyjno / aktywacyjnych. Dla Bascom AVR takiej możliwości, po prostu, nie ma. Jedyny sposób na funkcjonującą wersję Bascom AVR, bez ograniczenia kodu, przynajmniej tą najnowszą, jest zakup programu.

A może wynika to z faktu nieopłacalności łamania jego zabezpieczeń? Nikt nie będzie siedział i łamał program za 300zł na dodatek używany przez stosunkowo małe grono osób. Może to też świadczy o jego hobbystycznym charakterze? Jakoś ze znalezieniem cracka do kompilatorów Keil czy Iar nie ma większych problemów... Pozatym w obliczu rewelacyjności Bascoma te 300zł nie jest jakimś wielkim wydatkiem.

ZbeeGin
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-09, 21:26   

radzio napisał/a:
A może wynika to z faktu nieopłacalności łamania jego zabezpieczeń?

Masz rację radzio. Ale jest jescze jeden fakt. Dla crackerów Mark Alberts przygotował pewną niespodziankę - nie chciał jednak zdradzić jaką... :razz:

daniel93

Wysłany: 2006-08-30, 21:03   

Szkoda...
Ja bym za 100zł od ręki kupił... :(

Tomekk 
Nowy na forum

Wysłany: 2007-02-14, 16:37   

ZbeeGin napisał/a:
A profesjonaliści i tak omijają Bascoma, wolą męczyć Keila... lub w ostateczności AVRGCC, które i tak - wbrew pozorom - jest dość kosztowne podczas wdrożenia go w takiej firmie.

Z ciekawości - gdzie się kryją koszty ponoszone przy wykorzystywaniu AVRGCC w firmie? A przy okazji - znam firmy, które wykorzystują BASCOMa profesjonalnie i są z niego bardzo zadowolone.

ZbeeGin
[Usunięty]

Wysłany: 2007-02-14, 18:19   

Tomekk napisał/a:
Z ciekawości - gdzie się kryją koszty ponoszone przy wykorzystywaniu AVRGCC w firmie?

AVRGCC jako sam pakiet nie posiada nic oprócz kompilatora. WinAVR to już coś innego - edytor, porsty debugger, moduły obsługi programatorów. Wszystko jednak nieco zbyt sucho opisane, jak w systemie Linux z którego się ten pakiet wywodzi. Pamiętać należy, iż wciąż jest to składanka pewnych elementów których trzeba nauczyć się wykorzystywać. Szkoły i uczelnie raczej nie uczą teraz C dla mikrokontorlerów, a jak już to korzystają z komercyjnych lub edukacyjnych wersji pakietów. Jest wiele postów na tym forum na temat zadań szkolnych i zaliczeń które opierają się na... 8051 i jego asemblerze!. Słynne już DSM-51 czy inne makiety na klonach Philips z rodziny 80CXXX. W technikach czasami przewija się też i BASCOM ale jest to ponad program!!! I chwała za to tym profesorom, że ukazują więcej niż jedną słuszną wizję programowania µC.
Więc niestety w 90% pracownik na starcie nie jest zaznajomiony z AVR-GCC/WinAVR i musi się tego sam nauczyć w domowym zaciszu lub w trakcie pracy - a to wymaga czasu. Tu więc są ukryte koszty.

Tomekk napisał/a:
A przy okazji - znam firmy, które wykorzystują BASCOMa profesjonalnie i są z niego bardzo zadowolone.

Są i to dość dużo w stosunku do popularności tego środowiska. Wszystko przez wsparcie oferowane przez MCS Electronics. I wróćmy teraz do AVR-GCC. Czy taka firma będzie miała kompleksowe wsparcie ze strony twórców AVR-GCC...? Raczej nie. "Informacji szukaj w dokumentacji", "zapraszam na forum XYZ". Jak sam widzisz, kolejne koszty.

Tomekk 
Nowy na forum

Wysłany: 2007-02-14, 19:58   

ZbeeGin napisał/a:
AVRGCC jako sam pakiet nie posiada nic oprócz kompilatora. WinAVR to już coś innego

Zgadza się, miałem na myśli WinAVR. Choć nie korzystam z jego wszystkich części - używam innego oprogramowania do symulacji, innego do programowania.

ZbeeGin napisał/a:
W technikach czasami przewija się też i BASCOM

Znam też wydziały na których pojawia się Bascom. Ale rzeczywiście generalnie jest to asembler. Człowiek może skończyć studia i nie znać języka C...

ZbeeGin napisał/a:
Wszystko przez wsparcie oferowane przez MCS Electronics.
A jak wygląda to wsparcie? Bo mimo, że nie korzystałem to chętnie się dowiem.

ZbeeGin napisał/a:
Więc niestety w 90% pracownik na starcie nie jest zaznajomiony z AVR-GCC/WinAVR i musi się tego sam nauczyć w domowym zaciszu lub w trakcie pracy - a to wymaga czasu. Tu więc są ukryte koszty.

Odbiję piłeczkę i powiem, że nikt nie rodzi się ze znajomością Bascoma. Choć przyznam, że o ile pierwsze funkcjonalne urządzenie stworzyłem po 3 dniach nauki Bascoma, to w C ledwo potrafiłem zrobić po takim czasie proste wyświetlanie multipleksowane.

I jeszcze jedno pytanie natury technicznej. Ja z Bascoma korzystałem dawno (ze 2 lata temu). Czy od tego czasu coś się zmieniło w tym programie? Czy generuje on mniejsze pliki wynikowe (porównywalne z C)? Bo o tym, że pojawiają się nowe funkcje, to wiem. Nie wiem jednak jak zmieniają się pozostałe własności użytkowe tego pakietu.

Na koniec dodam, że gdyby nie Bascom, to w ogóle bym się nie zainteresował techniką mikroprocesorową. Tak więc darzę ten pakiet sentymentem, choć C bardziej lubię ze względu na zwięzłość zapisu i swobodę realizacji funkcji.

ZbeeGin
[Usunięty]

Wysłany: 2007-02-14, 20:25   

Tomekk napisał/a:
A jak wygląda to wsparcie? Bo mimo, że nie korzystałem to chętnie się dowiem.

Sam dokładnie nie wiem, ale są dostępne 2 pakiety wpsarcia na stronie MCS: BASIC i PREMIUM. Z tego co wyczytałem, polega to na rozwiązywaniu problemów z kompilatorem, programem lub wykrytmi nieprawidłowościami w działaniu kodu wynikowego. Pakiet BASIC oferuje 3 dni robocze od zgłoszenia problemu, a PREMIUM non-stop. O cenach nie będę się tutaj wypowiadał.

Tomekk napisał/a:
I jeszcze jedno pytanie natury technicznej. Ja z Bascoma korzystałem dawno (ze 2 lata temu). Czy od tego czasu coś się zmieniło w tym programie? Czy generuje on mniejsze pliki wynikowe (porównywalne z C)? Bo o tym, że pojawiają się nowe funkcje, to wiem. Nie wiem jednak jak zmieniają się pozostałe własności użytkowe tego pakietu.

IDE jako takie nie zmieniło się za bardzo - a POWINNO!!! Przeszło tylko parę kosmetycznych zmian i... tyle. Pojawiło się parę nowych narzędzi w zakładce Tools, ale ich wykonanie jest nieco spartańskie :) . W zasadzie to tylko kompilator jest rozszerzany systematycznie. Niestety pliki generuje nieco większe, a ma to związek z dostosowywaniem "klocków" ukrytych w kompilatorze i bibliotekach do poszerzonych już istniejących funkcji jak i nowych układów ATMEL-a.
Najnowsza wersja kompilatora to 1.11.8.3 a IDE to 1.11.8.4 w którym dodano zintegrowany PinOut Viewer.

Tomekk 
Nowy na forum

Wysłany: 2007-02-15, 13:53   

ZbeeGin napisał/a:
Niestety pliki generuje nieco większe, a ma to związek z dostosowywaniem "klocków" ukrytych w kompilatorze i bibliotekach do poszerzonych już istniejących funkcji jak i nowych układów ATMEL-a.

I to jest dla mnie największy problem z Bascomem. Kody Bascoma są o 50-100% większe niż analogiczne napisane w C. Gdyby ten problem został rozwiązany, to z przyjemnością wydałbym kilkaset złotych na Bascoma. Ale jak na razie pozostanę przy C. Dzięki za wyczerpujące informacje.

treker
Nowy na forum

Wysłany: 2007-02-16, 11:37   

Może za jakiś czas, oby szybko twórca ulepszył tak BASCOMA-AVR, że by kody były porównywalne do C :mrgreen:

ZbeeGin
[Usunięty]

Wysłany: 2007-02-16, 17:58   

treker napisał/a:
Może za jakiś czas, oby szybko twórca ulepszył tak BASCOMA-AVR, że by kody były porównywalne do C

Niestety składnia języka, jego abstrakcyjność nie pozwolą na dostatecznie duże zmniejszenie kodów wynikowych. Język C jest bardziej zbliżony do programwania w kodzie maszynowym i to pozwala na tak wysoką skuteczność kompilacji. Zastanów się jak dużo jest słów kluczowych w języku C... Będziesz nieco zaskoczony ich rzeczywistą ilością.

marcing 
DarkSoul

Wysłany: 2007-02-16, 19:18   

Coś za coś - albo budujemy dom od podstaw, z cegieł... albo z wielkiej płyty.

W przypadku pierwszym budowa idzie dłużej, ale mamy dom jaki chcieliśmy - w drugim szybko mamy to co dało się zbudować...

Tak już to jest, że BASCOM ma wiele zalet, jak i parę wad...

To jak pisać o wyższości Bożego Narodzenia nad Wielkanocą...

Nawet z ograniczeniem kodu do 8kB jest to bardzo ciekawa propozycja - jest to w końcu wersja pełna kompilatora, ze wsparciem dla bibliotek. I właśnie ze względu na łatwość pisania programu, oraz liczbę obsługiwanych urządzeń - BASCOM jest dobrą propozycją.

W innych językach programowania należy samemu uwzględnić sporo dodatkowych czynników... co już takie łatwe nie jest.

mdm150 

Wysłany: 2012-10-24, 20:16   

Co się tyczy pełnych (scrackowanych, bądź pełnych ale nielegalnych kopii) że je trudno znaleźć na necie to się nie zgodzę. Gdzieś na necie widziałem wersję 2.0.5.0 scrackowaną ale działającą. Jak ktoś dobrze poszpera to znajdzie je na torrentach lub innych stronach. Bascom nie jest taki zły, jak kto co woli. Sam siedzę w nim i próbuję go zgłębiać .

timo66 
...:::Anty Spam:::...

Wysłany: 2012-10-24, 22:49   

:shock: ponad 5,5 roku stary kotlet :mrgreen:

mdm150 

Wysłany: 2012-10-25, 17:50   

>Timo66
Ups nawet nie zwróciłem uwagi na datę postu ostatniego . :D

Odpowiedz do tematu