Poprzedni temat «» Następny temat
Cyfrowy zegar NIXIE tylko na lampach
Autor Wiadomość
KrzysiekK 

Wysłany: 2008-06-30, 12:44   Cyfrowy zegar NIXIE tylko na lampach

Od czasu do czau na Forum pojawia się tam budowy zegarów posiadających wyświetlacz zbudowany na lampach nixie. Najczęściej tylko wyświetlacz jest lampowy. Natomiast reszta elektroniki zbudowana jest na nowoczesnych układach scalonych bądź mikrokontrolerach.
Ostatnio jednak natrafiłem na opis wykonania zegara na lampach nixie całkowicie zbudowanego na lampach. Żadnych tranzystorów czy też układów scalonych. Tak wygląda zegar:

Tutaj natomiast jest link do strony z projektem zegara, gdzie możemy poznać dalsze szczegóły tej wyjątkowej pod każdym względem konstrukcji konstrukcji.

elemaniac 

Wysłany: 2008-07-01, 16:20   

Konstrukcja zaiste ciekawa :mrgreen: .
A czy na tych lampach są zrealizowane jakieś bramki, które zliczają?

KrzysiekK 

Wysłany: 2008-07-01, 16:56   

Między innymi przerzutniki FLIP-FLOP takie jak ten na rysunku poniżej:

Podana zresztą strona zawiera schematy poszczególnych modułów zegara.

Koleszek 

Wysłany: 2008-07-01, 17:01   

Typowy przerost formy nad treścią... Można lepiej zrobić zegar słoneczny, gdzie cień będzie przesłaniał kolejne fotokomórki, a te sterowały lampami Nixie...

elemaniac 

Wysłany: 2008-07-01, 17:04   

Koleszek napisał/a:
Typowy przerost formy nad treścią... Można lepiej zrobić zegar słoneczny, gdzie cień będzie przesłaniał kolejne fotokomórki, a te sterowały lampami Nixie...

Hehe to byłoby całkiem fajne!
Ale czy nie lepiej byłoby zrealizować na klekoczących przekaźnikach?

gwozdex 

Wysłany: 2008-07-01, 17:36   

Witam!
To jest śliczne :wink:

Bardzo mi się to podoba. Ciekawe ile taka konstrukcja bedzie kosztowała... Wiem na pewno ze mnóstwo pracy trzeba w to włożyć, a jaki może być koszt finansowy?

KrzysiekK 

Wysłany: 2008-07-01, 21:03   

Koleszek napisał/a:

Raczej prezentacja wysokich umiejętności konstruktorskich. Myślę, że dzisiaj niewielu współczesnych elektroników było by w stanie zaprojektować i przede wszystkim wykonać tego rodzaju zegar, bez mikroprocesora i bez płytki drukowanej.

Co do pytania o koszty Kolegi gwozdex ja w tym projekcie doliczyłem się (tabelka na stronie z projektem) stu trzech lamp. Ceny na znanej aukcji internetowej wahają się od kilku do kilkudziesięciu złotych za lampę...
Przy średniej cenie 3 zł za lampę mamy około 300 zł za same lampy, a pozostałych elementów biernych także jest sporo. Do tego dochodzą transformatory, podstawki pod lampy, obudowa. Trudno oszacować koszt wykonania takiego zegara, ale z pewnością będzie to spora kwota.

Melon 

Wysłany: 2008-07-01, 21:25   

Nie nazwałbym tego przerostem formy nad treścią, tylko sztuką dla sztuki. Wygląda to bardzo ładnie, powiedziałbym, klimatycznie. Zrobić coś takiego to sztuka, zwłaszcza, że dzisiaj, kupujesz jeden układ scalony i masz już gotowy zegar.

KrzysiekK 

Wysłany: 2008-07-02, 07:54   

Ja dość dawno temu bo w 1996 roku wykonałem nieco nowocześniejszy zegar, zbudowany już na układach scalonych TTL, CMOS. Mikroprocesory i komputery z oprogramowaniem EDA dla elektroników nie były wówczas tak powszechnie i dostępne jak dzisiaj. Mimo to zegar ruszył przy pierwszym włączeniu. Wymagał jedynie małej korekty układu z uwagi na błąd konstrukcyjny Autorów tego projektu zamieszczonego w "Radioelektroniku" nr 3/84. W sumie ze stabilizatorami napięcia (5 i 12V) wyszło 35 układów scalonych. W oryginalnym projekcie było jeszcze więcej układów... Wnętrze tego zegara można zobaczyć na zdjęciu poniżej.

Więcej o tym i innych moich zegarach można przeczytać w tym linku Są tam też do pobrania dodatkowe materiały, rysunki, schematy, itd.

elemaniac 

Wysłany: 2008-07-03, 06:59   

No jestem pod wrażeniem.
Tyle CMOSów i TTLów, ale ogólnie bardzo ciekawe.

PS : A jaką pojemność ma ten WIELKI kondensator w lewym dolnym rogu (pytam z ciekawości)?

KrzysiekK 

Wysłany: 2008-07-03, 16:01   

Układy w tym zegarze to głownie TTL'ki, CMOS'ów jest tylko trzy. Co do kondensatora to tylko tak imponująco wygląda. W sumie jest to kondensator elektrolityczny starej generacji 4700 uF / 25V i stąd tak duży wymiary.

Aro 
Everything Is Possible

Wysłany: 2008-07-03, 16:16   

Po prostu piękny... Widać, nie tylko lampowe urządzenia audio są konstruowane w dzisiejszych czasach :smile:
Ten zegar kilka postów wyżej pamiętam z dawnego EdW ze szkoły konstruktorów.

michalstec1 

Wysłany: 2008-07-12, 10:02   

Ja tam mam już dośc nowoczesnych układów cyfrowych i procesorów bo mi zabierają robotę. Postanowiłem nawet nie użyc ani jednego układu scalonego we wzmacniaczu który buduję. Kiedyś elektronika była ciekawsza.
A co do zegarków to pochwalę się, że kiedyś planowałem zbudowac zegar na kontraktonach (jeden przerzutnik miał zawiera chyba 3 albo 4 kontraktony) , ale koszt ostatecznie mnie odstaszył.

elemaniac 

Wysłany: 2008-07-12, 13:44   

michalstec1 napisał/a:
A co do zegarków to pochwalę się, że kiedyś planowałem zbudowac zegar na kontraktonach (jeden przerzutnik miał zawiera chyba 3 albo 4 kontraktony) , ale koszt ostatecznie mnie odstaszył.

Nie dziwię się :mrgreen:
Pomysł co najmniej szczytny, ale w naszej kochanej Polsce zawsze funduszy brak... .

PS : Widziałem kalkulator w całości na kontraktonach w jakimś internetowym muzeum techniki - fajny.

haterkmp 

Wysłany: 2009-04-30, 08:11   

zegarek marzenie :) czy wie ktoś może czy AVT proponuje układ jako kit do samodzielnego montażu?

Odpowiedz do tematu