Poprzedni temat «» Następny temat
KiCAD - poradnik dla początkujących
Autor Wiadomość
KrzysiekK 

Wysłany: 2016-03-04, 10:36   

KrzysiekK napisał/a:
Jest to pierwsza ikonka od górny na lewym pasku narzędziowym.

ikonka.jpg
Plik ściągnięto 3193 raz(y) 22,18 KB

SamiJa 
Nowy na forum

Wysłany: 2016-03-04, 11:17   

Faktycznie, problem rozwiązany dziękuje za podpowiedź :)

PS: mam jeszcze problem z ustawieniem grubości ścieżki, domyślni jest 0,25 i nie mogę w edytorze przestawić jej, nie ma innych wariantów. Czy to spowodowane jest tym, że bez netlisty robię tą płytkę ?

KrzysiekK 

Wysłany: 2016-03-04, 11:52   

W oknie edytora reguł projektowych w zakładce Reguły globalne w prawym dolnym rogu okna jest pole w formie tabelki Własna szerokość ścieżek:. W tej tabeli wprowadzamy własne szerokości ścieżek, np. 0,254, 0,508, 0,762, 1,016 mm. Te ułamki w szerokości ścieżek wynikają z przeliczenia systemu metrycznego na calowy. Można też stosować szerokości ścieżek w zaokrągleniu, np. 0,3, 0,5, 0,8, 1,0 mm, itp.

SamiJa 
Nowy na forum

Wysłany: 2016-03-04, 12:13   

Jeszcze raz dziękuje, przyznam iż ten KiCad zaczyna coraz bardziej mi się podobać :) . Z czasem nabiorę wprawy :)

SamiJa 
Nowy na forum

Wysłany: 2016-03-04, 12:19   

Tak na zakończenie miałbym jeszcze jedno pytanko. Czy są podstawki pod procesorki w bibliotekach ? Bo albo je przegapiłem, albo ich nie ma. Robię łączenia na rozstaw procesorków Atmela. Ale fajnie by było zamiast nich wstawić podstawki do rysunków.

KrzysiekK 

Wysłany: 2016-03-04, 12:25   

Zobacz do linku poniżej. Jest tam link do obszernego opisu KiCada z 2013 roku. Do tej pory KiCad się sporo zmienił, ale też wiele rzeczy nie uległo zmianie. Niestety KiCad nie jest też wolny od błędów. Do chwili obecnej wersja dla systemu Windows ma błędy wydruku płytki. Wygląda to jak na obrazku poniżej.

Link do opisu KiCada 2013.
http://forum.elportal.pl/viewtopic.php?p=88382

blad_wydruku.jpg
Plik ściągnięto 3179 raz(y) 27,64 KB

SamiJa 
Nowy na forum

Wysłany: 2016-03-04, 13:27   

Cholera, próbowałem zrobić wydruk i faktycznie jest taki zonk jak pokazujesz. Ścieżki widać, lecz znikły mi pady od procesorków. A na podglądzie wydruku jest wszystko dobrze. Na ubunciaku nie ma tych problemów ? Z resztą jakoś to musieli rozwiązać, przecież ludzie użytkują ten program na windowsie. Ja niestety bazuje na SolidWorksie dlatego jestem uziemiony na windowsie. Inaczej dawno bym go skasował. Choć może przejdę na Ubuntu i postaram się emulować windowsa do pracy przy Solidzie. Ty jak domyślam się bazujesz na Linuksie. Jak naprawić ten błąd ? Jak program działa na linuksie ? Zassałem plik i zaraz poczytam. Tylko iż teraz się zastanawiam czy nie zmienić system i emulować windowsa.

KrzysiekK 

Wysłany: 2016-03-04, 19:49   

Jest dwie usterki na wydruku. Pierwsza to ścieżki bez względu na wybraną szerokość drukowane są jako cienkie linie. Druga usterka wydruku to brak wydruku pól lutowniczych w kształcie owalnym. W drugim przypadku pomogło by zastosowanie footprintów z okrągłymi (lub prostokątnymi), a nie owalnymi polami lutowniczymi. Niestety ten błąd ciągnie się co najmniej od kilku lat. Co ciekawe w systemie Linux nie występuje. Pojawiają się natomiast w tym systemie przebarwienia na wydruku w miejscach załamania ścieżek jak również przecięcia ścieżek z wypełnieniem na płytce (o ile jest zastosowane). Błąd w systemie Windows wynika nie tyle z błędów programistów, co błędu wxWidgets w którym jest tworzony KiCad. Błąd z wydrukiem można rozwiązać za pośrednictwem narzędzia Rysuj i utworzenie "wydruku", np. w postaci pliku PDF. Przy wydruku do pliku PDF błąd nie występuje. W przypadku pliku SVG też nie jest za dobrze, co widać na kolejnym rysunku. Po prostu trzeba kombinować, aby wydruk się udał. Niestety tego rodzaju usterki nie służą popularności KiCada.

wydruki.jpg
Alternatywny eksport rysunku płytki.
Plik ściągnięto 3157 raz(y) 25,1 KB

wydruk_svg.jpg
Błąd wydruku SVG.
Plik ściągnięto 3157 raz(y) 20,29 KB

SamiJa 
Nowy na forum

Wysłany: 2016-03-04, 20:16   

Owszem robiłem tą metodą i zdecydowanie jest lepiej. Rysuje na .pdf ale jak widać ścieżki nieco odbiegają od schematu. Odległości przy DIP_40 są nieco inne. Czy takie coś na Ubuntu nie występuje ? Jeśli nie do przeinstaluje system. Mam też problem z plikami .dxf . Bo gdyby udało mi się zapisać na .dxf to mógłbym zrobić plik na drukarkę 3D i podrukować długopisem ścieżki. Co by rozwiązało problem tych pęknięć na ścieżkach co podesłałeś w załączniku. Marker ma grubość 0.3 i drukarka by ładnie to przeniosła. Jednak problem mam z .dxf jak i dokładnym .pdf. Mogę wykorzystać technikę w SW do przeniesienia ścieżek z pliku graficznego na model 3D i przerzucić na drukarkę 3D. Lecz i sam .pdf nie wychodzi zbyt dobrze. Na .svg jest zdecydowanie lepiej, choć nie idealnie. A wykonuje to na windowsie, dlatego ciekawi mnie jak by było na Ubunciaki. Postaram się przeżucić ten plik na SolidWorksa. Lecz nie jest to zbyt ostry plik co może wywołać komplikacje.

Plytka_2.jpg
Wydruk .svg
Plik ściągnięto 3150 raz(y) 25,33 KB

Plytka.jpg
Wydruk .pdf
Plik ściągnięto 3152 raz(y) 34,02 KB

KrzysiekK 

Wysłany: 2016-03-04, 20:43   

Ja korzystam z Mint 17.3 64 bit i tutaj wydruki z KiCada nie mają tych błędów co w systemie Windows. Testowałem wydruk na rzeczywistej drukarce oraz wydruk na wirtualnej drukarce systemowej do pliku PDF. Jedak na wydruku w kolorze (w niektórych przypadkach może być taki potrzebny) widać przebarwienia w miejscu załamania ścieżek i przejścia przez wypełnienie płytki miedzią. Jak na obrazku poniżej.

wydruk_kicad_linux.png
Przebarwienia wydruku w kolorze w systemie Linux.
Plik ściągnięto 3143 raz(y) 46,57 KB

SamiJa 
Nowy na forum

Wysłany: 2016-03-04, 20:58   

Osobiście to nie posiadam drukarki laserowej. I przyznam iż wolałbym wykorzystać marker i drukarkę 3D. Jednak aby przerzucić grafikę musiałbym mieć ostre kontury. Mógłbyś podesłać mi plik jakichś ścieżek w formacie graficznym ? Sprawdziłbym czy da się przerzucić ją na model 3D. Jeśli by się dało, to jutro przeinstalowałbym system. Bo aktualnie nie mam takiej możliwości.

KrzysiekK 

Wysłany: 2016-03-04, 21:16   

Nie porywał bym się od razu na przeinstalowanie systemu. Zajmie to sporo czasu, a może być potrzeba powrotu do systemu Windows. Chyba, że zainstaluje się dwa systemy na jednym dysku, lub dwa systemy na dwóch dyskach - ja stosuję takie rozwiązanie. Linuksa można uruchomić z płyty DVD bez instalacji i na takim systemie zainstalować KiCada i przeprowadzić próby. Poniżej link do opisu instalacji KiCada w systemie Ubuntu:

http://kicad-pcb.org/download/ubuntu/

W załączniku poniżej wydruk przykładowej płytki do pliku PDF bo w tym formacie najłatwiej jest zachować skalę i jakość wydruku. Wydruk utworzony w programie KiCad w wersji 4.0.2-4 w systemie Linux Mint 17.3 - 64 bit. Ponadto w systemie Linux pojawiają się aktualizacje KiCada. W systemie Windows trzeba ręcznie szukać i instalować nowsze wersje plików wykonywalnych.

kicad__zadanie__1.pdf.zip
Pobierz Plik ściągnięto 79 raz(y) 13,31 KB

SamiJa 
Nowy na forum

Wysłany: 2016-03-04, 22:05   

Zdecydowanie lepiej to chodzi na Linuksie. Mógłbyś podesłać mi ten plik w formacie .dxf ? U mnie przy otwarciu w SolidWorks pliku .dxf zapisanego na KiCad wyrzuca błędy i uniemożliwia otwarcie. Plik .dxf jest błędny. Jednak udało mi się zapisać w KiCad projekt w formacie (wyeksportować) IDFv3. Pojawił się plik w rozszerzeniu .emn . Ten plik otworzył mi się w SolidWorksie. Jednak jest to sama płytka bez komponentów.

Chyba przeinstaluje system. Kiedyś pracowałem na Ubuntu 12 emulując Windowsa do SolidWorksa i działał bardzo płynnie. Tym bardziej jeśli plik .dxf zapisałby się poprawnie. Miałem wrucić do Ubuntu, ale tak jakoś nie było okazji. A stabilność pracy jest najważniejsza. Widać ewidentnie iż na Linuksie działa to wszystko lepiej. Można by prosić o plik .dxf ?

Blad_dxf.jpg
Błąd .dxf
Plik ściągnięto 3109 raz(y) 17,86 KB

Plytka_3.jpg
format .emn
Plik ściągnięto 3109 raz(y) 45,95 KB

KrzysiekK 

Wysłany: 2016-03-04, 22:35   

W załączniku jest plik DXF wygenerowany z Pcbnew w systemie Linux. Jest to sama warstwa dolna czyli ścieżek. Sam zauważyłem, że w przypadku niektórych programów jest problem ze zgodnością wygenerowanych plików. Rozszerzenie pliku i format niby się zgadzają, a jest problem z ich wczytaniem. Teraz dokładnie już nie pamiętam, ale o ile mnie pamięć nie zawodzi to był problem w plikiem postscriptowym (*.ps) utworzonym w Pcbnew za pomocą opcji Rysuj. Utworzony w ten sposób plik próbowałem wczytać do programu Corel Draw i też otrzymywałem komunikat o błędzie. Ostatecznie skorzystałem z wirtualne drukarki - PDF Creator, ale w starszej wersji 1.5. Nowsze wersje mają ograniczoną liczbę tworzonych plików wyjściowych. Dopiero z PDF Creatora udało się mi wczytać utworzony plik postscriptowy. Może w Pcbnew jest jakaś usterka i tworzone w nim pliki wyjściowe nie zawsze się wczytują?

knight rider-Dolna.dxf.zip
Pobierz Plik ściągnięto 79 raz(y) 28,27 KB

SamiJa 
Nowy na forum

Wysłany: 2016-03-04, 22:48   

Wszystkie twoje pliki wczytują się bardzo dobrze. Została mi jeszcze jedna rzecz do sprawdzenia. Mógłbyś podesłać jeszcze ostatni plik do sprawdzenia IDFv3 ? To ostatnia rzecz która mi została. A jak widzę, to wszystkie twoje pliki chodzą poprawnie. Być może na Windowsa wymagane jest doinstalowywanie dodatkowych pakietów ? Ale jak widzę, to jutro zmienię system.

Poprawny_plik_2.jpg
Ścieżki 3D
Plik ściągnięto 10 raz(y) 119,71 KB

Poprawny_plik.jpg
Poprawne rozpoznanie pliku .dxf
Plik ściągnięto 9 raz(y) 111,33 KB

Odpowiedz do tematu