Poprzedni temat «» Następny temat
Jaką lutownicę ciepłego powietrza opłaca się kupić?
Autor Wiadomość
Tranzystor 
Mikrokontrolery AVR i ARM

Wysłany: 2006-05-08, 17:46   Jaką lutownicę ciepłego powietrza opłaca się kupić?

Mam pytanie, bo ostatnio zaczeły mnie interesować układy scalone w obudowach SMD. Zastanawiam się nad kupnem HOT AIRa, ale nie wiem jakiej firmy wybrać. Czy ktoś mi może poradzić jakiej firmy najlepiej kupić, chodzi mi żeby to pracowało przynajmniej 10 lat. Myślałem o jakimś HOT AIRu Elwika, ale są strasznie drogie może ktoś zna inną firmę tak samo dobrą, ale znacznie tańszą.
Z góry dziękuję!
Pozdrawiam!

Koppel 

Wysłany: 2006-05-08, 18:43   

Jeśli chcesz hot air'a który będzie działał 10 lat to bez wydatków się nie obejdzie. Ja pracuję na stacji NET852A++. Jednak raczej jej nie polecam. Jeśli coś taniego - niech to będzie proste. Wbudowanie mikroprocesorowego sterowania w moją stację jedynie pogorszyło jej stabilność (zdarza jej się czasami zawiesić i wyłączyć pompę powietrza - to bardzo niezdrowe dla grzałki). Jeśli już jakiegoś chinczyka to wersja najprostsza - z analogowym sterowaniem. Tak, że jeśli coś się popsuje to łatwo będzie to naprawić.
U mnie na przykład ostatnio pomogło rozmontowanie całości i poprawienie lutów (te luty made in china są straszne... po prostu straszne).

I jeszcze pewna uwaga: proszę nie mylić pensety próżniowej z odsysaczem do cyny. Net 852A++ ma pensetę próżniową - na to się "złakomiłem". Nie polecam korzystania z tego urządzenia. Penseta ta jest połączona tak, że na wejściu do pompy jest ona, na wyjściu grzałka. Zatkanie wejścia pompy to szybka śmierć dla grzałki - termopara jest tam ogrzewana przez strumień powietrza a nie przez samą grzałkę. Jeśli brak przepływu powietrza, stacja może "pomyśleć", że temperatura jest za niska. To nie są żarty - grzałki w takiej stacji mają około 200W (a widziałem i 320).

Tranzystor 

Wysłany: 2006-05-08, 19:12   

W końcu znalazł się człowiek, który potwierdził to, że luty Chińskie to nie są luty wogóle ich płytki i styl montażu, przecież ktoś za to płaci, mogliby się troszkę postarać. Wracając do tematu, widze że mam ciężki wybur kupując Hot AIR'a, właściwie nie weim czy tak naprawde nie lepiej wydać pre złotych więcej i mieć pożądny cyfrowy HOT AIR Elwika. Zastanawiam się czy to się szybko nie popsuje. Kiedy już coś robie lutownicą to mam tyle płytek do polutowania, że lutuje cały dzień i tak co sobote. Nie weim czy to, aż tyle przetrzyma. Chyba jednak zaryzykuje i kupię Elwika, w końcu to porządna firma nic w takim HOT AIR'u nie powinno się zepsuć, a przecież jest jeszcze roczna gwarancja :)

Koppel 

Wysłany: 2006-05-08, 19:17   

Możesz podać jakiegoś linka do tego Elwika?

Tranzystor 

Wysłany: 2006-05-08, 19:24   

Niestety nie bo strona z urządzeniami SMD jest w budowie. No, ale normalnie są HOT AIR'y Elwika.

Kulpina 
Adam Kulpinski

Wysłany: 2006-05-10, 16:20   

Ja ma lutownice gazową Portasol super-pro (400zł). Ma ona funkcję gorącego powietrza jest mała, wygodna i dobra w moim przypadku kiedy mnie wywalają z domu, bo cyna śmierdzi :) .
Ta sama lutownica ma podłączane różne groty.

Tranzystor 

Wysłany: 2006-05-10, 16:26   

Ja jednak bym wolał taką lutownicę, którą da się położyć na biurku i ma sterowanie cyfrowe, ponieważ nigdy nie wiadomo co mi wpadnie do tego małego muzgu i jakie układy będę lutować. Ostatnio swoją zwykłą stacją lutowniczą wpadłem na pomysł, żeby przylutować przetwornik PCM1710 do płytki, ale udało mi się go nie spalić, bo miałem bardzo stabilną stacje lutowniczą. :D Wiem, że czasami nie myśle, ale się mi czasami zdarza :)

Ertew 
-.^

Wysłany: 2006-05-10, 17:04   

Kupiłem ostatnio lutownice z dziurką w środku grota, rurką przez środek grzałki i odsysaczem z tyłu…
... Taki podgrzewany odsysacz, moc 16W, cena 20zł. Jak się wyjmie tłok i zamontuje pompkę, to jest prosty ,,HOT AIR'' :wink: .

Tranzystor 

Wysłany: 2006-05-10, 18:30   

niestety nie bo grzałka musi być dużej mocy, żeby w odpowiednim czasie szybko nagrzać powietrze do temperatury przynajmniej 275°C. Tak naprawde to ta dziurka była by za nała do wylotu powietrza.

elektroserwis21 
Nowy na forum

Wysłany: 2007-08-09, 08:23   

Jeśli potrzebujesz dobrago hot-aira to nie inwestuj w chińszczyzne.

ZbeeGin
[Usunięty]

Wysłany: 2007-08-09, 16:47   

Nie wiem czy da się jeszcze kupić ale używam przez prawie 2,5 roku zestaw PT909 i jest doskonały dla amatora. Metalowa obudowa z rączką, wbudowany zasilacz 15V/1,5A (max), lutownica kolbowa 30W, rączka HOTAir z trwałego plastiku. Niby chińszczyzna ale problemu z nią nie miałem. Już kilkaset DVD podniosła.
Miałem też drugą PT835 ale ta trafiła już 5 razy na serwis. Zatem ten model zdecydowanie odradzam.

end 
tool

Wysłany: 2007-08-10, 09:15   

Hej, ja pracuję na PT852 i jestem z niej zadowolony, pracuje bezawaryjnie, nie wiesza się itp. Grzałka jest lekka.
Po co komu Hot na 10 lat za kupę forsy. Taka stacja zwraca się w moment a koszt zakupu to 180zł nówka więc nie ma problemu jak się zepsuje to kupujesz nową chyba, że grzałka padnie... to kupujesz za 25zł na allegro i gotowe.
Chyba, że ktoś kupuje sobie do domu żeby raz na jakiś czas coś tym zrobić to może wtedy lepiej zainwestować w coś lepszego żeby dłużej pożyło, bo nie ma z tego zarobku i tym samym Hot się nie zwraca za bardzo
Ale ogólnie w serwisach to jest inwestycja która szybko się zwraca i zakup nowej na jej miejsce nie pociąga dużych kosztów. Już po kilku telefonach itp. stacja zwróciła się.
Grzałki do tego są tanie na allegro.

snow 
AVR, AVR-GCC

Wysłany: 2013-12-10, 18:20   

Może trochę odkopie temat ale widzę kilka osób używa hotair'a. Mam pytanie zasadnicze jaka jest różnica w stacji z kompresorem i z wentylatorem w uchwycie (oprócz tego że jednej jest kompresor a w drugiej wentylator w uchwycie ;) )? Która jest bardziej trwała?

Stacja będzie służyć raczej sporadycznie do lutowania więc nie chodzi o lutownicę na wieki.

Wydaje mi się że te z kompresorem powinny być lepsze i cichsze? Poza tym wiatraczek zbiera kurz, łatwo ręką zatkać dostęp powietrza co może skutkować spaleniem grzałki a nawet pożarem przy takich temperaturach i tak małym wiatraczku.

Zastanawiam się nad stacjami:
WEP 850AD - http://allegro.pl/stacja-...3773049954.html

oraz

WEP 850BD - http://allegro.pl/stacja-...3773049954.html

ewentualnie ta:

WEP 858d - http://allegro.pl/stacja-...3743970532.html

Dwie pierwsze wyglądają solidnie jednak kwestia wytwarzania powietrza mnie interesuje. Może osoby zajmujące się na co dzień pracą z lutownicami hotair mogłyby coś doradzić.

Grotową posiadam Solomona i czasem przydałby się hotair i zastanawiam się na który typ się zdecydować. W sieci jakoś nie znalazłem stron które by moje wątpliwości rozwiały więc pytam praktyków :)

Z góry dziękuję za pomoc :-)

Artyliusz 

Wysłany: 2013-12-12, 06:52   

Ja też się przymierzam do zakupu hot-air i podobnie jak Ty zamierzam używać sporadycznie.
Upatrzyłem sobie 858D, bo jest tania, a nawet najtańsza na rynku.
Wbrew pozorom nie jest aż taka zła. Była nawet recenzja o niej na EEV blog.
Tutaj masz link http://www.youtube.com/watch?v=vva2t21sOAs
Na początku podchodził do niej ironicznie, ale końcowa ocena wypadła pozytywnie i sam był zaskoczony, że nie jest taka zła.

Mnie się wydaje, że cichszy będzie wiatrak. Tak samo w powyższym linku była to zaleta tej stacji.

Kwestia trwałości jest trudniejsza do rozpatrzenia. Może dwie pierwsze będą trochę lepsze pod tym względem? Ciężko powiedzieć. Niekiedy zależy to od poszczególnego modelu. :)

Ja zamierzam po świętach sobie 858 kupić. Daj znać co wybierzesz. :)

Wojtek 

Wysłany: 2013-12-12, 09:10   

Artyliusz napisał/a:
Mnie się wydaje, że cichszy będzie wiatrak. Tak samo w powyższym linku była to zaleta tej stacji.

co do tej zalety to potwierdzam jest cichy a dla mnie to był warunek konieczny (w domu), wczesniej kupiłem wersje z kompresorem ale była głośna (śruby były odkręcone ;) ) i odsprzedałem ją nawet nie używając. Kupiłem taka http://allegro.pl/firmowa...3622830758.html ma tylko dodatkowo stacje normalną ale rączka na hot air chodzi super.

Odpowiedz do tematu