Poprzedni temat «» Następny temat
Programowanie PIC'ów w.. Pascalu
Autor Wiadomość
alaris
[miejsce na reklame]

Wysłany: 2006-12-07, 21:50   

Z Wikipedii
Cytat:
Nazwa kompilacja na co dzień jest używana w kontekście tłumaczenia z języka wyższego poziomu na język niższego poziomu.

A drugie:
Cytat:
Asemblerem (ang. assembler) nazywa się również program tłumaczący zapis symboliczny na język maszynowy. Asembler jako język programowania pisany jest wielką literą ("język Asembler"), natomiast asembler jako program tłumaczący zbiór poleceń (napisanych w języku Asemblera) do postaci binarnej pisany jest małą literą.

Mowiac krotko: kompilacja to przetwarzanie programu z jednego jezyka na inny (C++ na assembler). Assembler nic nie zamienia, on po prostu linia po linii podstawia kod maszynowy zamiast podanych mnemonikow Assemblera.
Osobiscie uwazam, ze okreslenie "kompilacja" w stosunku do assemblacji nie jest jakims ogromnym naduzyciem, po prostu nie jest do konca precyzyjna:) To troche tak, jakby o Giertychu mowic polityk :lol:

Koppel 

Wysłany: 2006-12-07, 23:21   

alaris napisał/a:
Dzieki, Koppel :grin:

Cieszę się bardzo, że ten projekt do kogoś "przemówił"... :) , Tym bardziej, że nie był to projekt w którym wszystko było gotowe i podane na tacy. Czy program pisałeś też w HEXie czy jednak w jakimś bardziej „ludzkim” kodzie?

alaris napisał/a:
...dojrzalem w numerze 9/98 (chyba) ta wlasnie kostkem...

Numer 11/99. Oryginalny tekst: http://elportal.pl/pdf/W05_01/47_08.pdf

alaris napisał/a:
Assembler nic nie zamienia, on po prostu linia po linii podstawia kod maszynowy zamiast podanych mnemonikow Assemblera.

W takim razie co powiesz o tak zwanych „makroasemblerach”?
W pewnym momencie granica między prostą asembleracją a kompilacją zaczyna się zacierać.

alaris
[miejsce na reklame]

Wysłany: 2006-12-07, 23:56   

Koppel napisał/a:
Czy program pisałeś też w HEXie czy jednak w jakimś bardziej „ludzkim” kodzie?

Szczerze powiedziawszy projekt kostki nieco zmienilem (wystarczyly mi tylko 2 wyswietlacze) i pisalem to w assemblerze (komputer mialem, wiec nie bylo powodu meczyc sie jak w Twoim przypadku:). Calosc za to zasilalem z dwoch paluszkow i zapakowalem do... obudowy po myszce komputerowej. Poreczna obudowa, cyfrowe wylaczenie zasilania (POWER DOWN), wygodne przyciski...

Numeru EdW nie pamietam, nie mam go pod reka, zeby sprawdzic (ale zachowalem:)). Wiem, ze nie bylo do tego kodu zrodlowego. Dla mnie to byl spory problem (zero wiedzy o programowaniu), jednakze zawzietosc nie pozwolila mi odpuscic. Dzisiaj jest znacznie latwiej poczatkujacym - gotowe zestawy do nauki, procki programowane via ISP (ja musialem robic programator rownolegly, to byl koszmar i zajelo mi to duuuzo czasu...), Bascom (prosto i przyjemnie, choc go nie lubie i uzywam C, ew. C++). Trud sie oplacil :) .

O „makroasemblerach" nie bede sie wypowiadal, bo nie wiem jak to do konca pracuje :) .

Odpowiedz do tematu