Poprzedni temat «» Następny temat
[BASCOM] Błąd inicjalizacji karty SD
Autor Wiadomość
FireIsland 
Nowy na forum

Wysłany: 2016-08-30, 17:25   [BASCOM] Błąd inicjalizacji karty SD

Dzień dobry,

Korzystam z pełnej wersji Bascoma 2.0.7.3, płytki startowej EvB 5.1, programatora USBASP firmy Atnel.
Mam problem z obsługą karty SD. Korzystam z kodów i bibliotek dołączonych do 10 części kursu programowania w Bascomie, którego autorem jest Pan Piotr Rzeszut.
Mój problem polega na tym, że pojawia się błąd inicjalizacji karty 227 lub 229.
Zasilanie karty jest w porządku. Sprawdziłem też połączenia pinów karty z pinami, z którymi karta powinna być połączona (mam na myśli SPI, bufory itp - wszystko jest zgodnie ze schematem w instrukcji zestawu EvB 5.1).
Sama karta ma rozmiar 2GB i została sformatowana w systemie plików FAT (zgodnie z zaleceniami w kursie).
Przedstawiłem swój problem na forum producenta (and-tech) lecz forum wydaje się być niezbyt aktywne.
W podobnych tematach znalezionych w Internecie problemem było głównie złe zasilanie lub złe podłączenie karty. U mnie z racji korzystania z płytki startowej nie to powinno być problemem, jednak jak już pisałem, sprawdziłem połączenia.

Z góry dziękuję za pomoc,
Pozdrawiam Piotr

Bogo89 
Nowy na forum

Wysłany: 2016-08-31, 23:40   

Jakim sposobem robiłeś format karty i którą wersję FAT zastosowałeś :?:

FireIsland 
Nowy na forum

Wysłany: 2016-09-06, 13:09   

Format robiłem poprzez komputer i zastosowałem system plików FAT(domyślny) więc pewnie 16. Ale próbowałem też z FAT32 - bez zmian.
Zakupiłem też moduł kart SD: http://electropark.pl/3880-large/modul-kart-sd.jpg
Połączenia są wykonane prawidłowo, wg kodu w pliku inicjalizacyjnym.
Nie ma znaczenia czy wykorzystuję zasilanie 3,3V czy 5V.
Dzisiaj kilka razy udało mi się nawiązać połączenie z kartą, ale potem już nie udało się tego powtórzyć.
Pojawiają się naprzemienne błędy: 17,20, 227 i 229. Z pliku biblioteki wiem, że błędy 17 i 20 są związane z systemem plików i po pojawieniu się takiego błędu od razu formatuję kartę, lecz rzadko pomaga.

Bogo89 
Nowy na forum

Wysłany: 2016-09-06, 22:34   

Windows domyślnie formatuje w FAT32, aby uzyskać FAT16 wywołaj linię komend i wpisz (X: -litera formatowanego dysku): :arrow: format X: /FS:FAT /X

Odpowiedz do tematu