Poprzedni temat «» Następny temat
Prawidłowa instalacja elektr dla sprzętu KF - jak to zrobić?
Autor Wiadomość
Wojtek 

Wysłany: 2016-07-26, 10:42   Prawidłowa instalacja elektr dla sprzętu KF - jak to zrobić?

Generalnie nie są mi całkiem obce zagadnienia dotyczące instalacji elektrycznych ale ekspertem absolutnie nie jestem. W mieszkaniu nie mam instalacji 3 żyłowej czyli brak jest PE (jest PEN) - jest to instalacja TN-C (wedle mojej wiedzy, budynek wielorodzinny z początku lat 80 XXwieku). "Oryginalnie", w pomieszczeniach takich jak łazienka czy kuchnia, gdzie są gniazdka z bolcem uziemiającym bolec uziemiający jest zmostkowany z PEN (od czasu do czasu co kilka lat elektrycy chodzą i sprawdzają te instalacje), podobnie już sam zrobiłem w pokoju gdzie mam komputery.
I teraz mam problem co z zrobić np. z antenami i/lub skrzynką antenową czy balunem, gdzie te rzeczy sa montowane na balkonie (nie na dachu, tylko parter w 4 kondygnacyjnym budynku), a które wymagają uziemienia? Żadnej ingerencji w instalację budynku nie wolno i nie mam prawa robić, a poza tym nie ma takiej możliwości.
Mógłby to jakiś fachowiec z doświadczeniem KF wyjaśnić i rozwikłać co zrobić z urządzaniami instalacji antenowej które np. wymagają uziemienia - bo też od różnych sprzecznych informacji trochę zniechęcenia dostaję. Wiem, że tu należy rozważać dwie sprawy bezpieczeństwo i skuteczność systemu antenowego. Sam trx podłącze do zasilacza, a zasilacz do takiej instalacji jaką mam czyli do gniazda z bolcem dołączonym do PEN.

kayron 
PLC FATEK, automatyka na życzenie

Wysłany: 2016-07-29, 07:33   

Poczytaj sobie to:
http://regiodom.pl/portal...-bez-pozwolenia

Ogólnie wydaje mi się że możesz modernizować instalację elektryczną, jedynie nie możesz ruszać licznika energii elektrycznej.
Natomiast na bloku jest problem innej natury, jak zrobić uziom dla przewodu PE ? Ogólnie można się rozjechać z przewodu PEN, tylko że jego przerwanie przed rozgałęzieniem oznacza z automatu utratę tak N jak PE. Najlepiej jakby się udało się zgrać z remontem klatki schodowej w bloku i dostać pozwolenie na poprowadzenie sobie przewody uziemniającego z głównej szyny uziemniającej budynku, która powinna też być dostępna w rozdzielni.
Inaczej pozostaje tylko rozdzielić już w samym mieszkaniu PEN na PE i N, ale najsłabszym punktem takiego układu jest właśnie ten punkt rozdziału. Tak czy siak, problem jest, nawet na parterze, bo własnego uziomu sobie zrobić nie możesz.

Wojtek 

Wysłany: 2016-07-29, 07:57   

Dzięki Kayron, ale to znam. Zreszta sam robiłem instalację na nowo u syna, gdzie w całym mieszkaniu (blok z lat ok. 50 XX wieku) miał instalację dwużyłową i od wejścia z klatki zmieniłem mu to wszystko na instalacje 3 żyłową wiec jak będą wymieniać generalnie w budynku to on ma gotowe mieszkanie na to.
To nie w tym problem.
Nie umiem ogarnąć tego co mam (a co opisałem wyżej) w połaczeniu z wymogami na stanowisko KF i instalację antenową. Żadnego uziemienia nie mogę wprowadzic stosując jednocześnie system z zerowaniem bolca. bo to tak jakbym lokalnie zrobił uziemienie a tego juz zrobic nie wolno.
Przeanalizowałem sytuację i chyba zostawie to jak jest, bo zasilacz podłaczę do gniazdka z "wyzerowanym bolcem" (PEN), wyjście zasilacza czyli (-) wewnętrznie połączone jest z bolcem uziemiającym kabla sieciowego tego zasilacza, jak zasilę TRX z tego zasilacza to analogicznie to zero znajdzie się również na obudowie trx i na obudowie złacza antenowego, czyli jakbym uziemił dodatkowo antene do jakiegokolwiek uziomu (instalacja wodna np) to uziemiłbym lokalnie PEN właśnie a tego zrobić nie wolno w takiej instalacji jaką ma budynek. No chyba że do końca nie rozumiem jeszcze instalacji antenowych (co jest bardzo prawdopodobne).

Odpowiedz do tematu