Poprzedni temat «» Następny temat
8/08 AVT2874 Impulsowy wykrywacz metali
Autor Wiadomość
ASY37z
Nowy na forum

Wysłany: 2015-01-05, 19:15   8/08 AVT2874 Impulsowy wykrywacz metali

Witam,
publikacja bardzo stara, ale pytania o ten kit regularnie pojawiaja sie na innym forum na którym często bywam, sądzę że taki temat powinien być tutaj.
Można by tu zrobić liste błędów tego kitu i sposobów naprawy.

Podstawowy błąd to sterowanie T2 - brak mozliwości rozładowania pojemności bramki, to powoduje że tranzystor się grzeje, a wzmacniacz US8 sie nasyca w kierunku ujemnych napieć, skutkiem tego daje sie we znaki kolejny błąd - zasilanie US4 jest podłaćzone niesymetrycznie, więc zaczyna przewodzić dioda zabezpieczajaca w US4 i płynie prąd który przeciąża przetwornicę napięcia ujemnego.

Prosty sposób naprawy, to dołożenie rezystora 470 pomiedzy bramkę a źródło T2, po tym układ zacznie działać.

Nie jest to sposób idealny, ma wady, może ktoś zaproponuje lepszy?

Przy okazji układ by sie nadawał do rubryki "Co tu nie gra?" Kto znajdzie najwięcej błęów? ja widzę co najmniej cztery i kilka rozwiązań które można by zrobić lepiej.

2874sch.png
zamieszczam schemat żeby nie trzeba było szukać
Plik ściągnięto 5978 raz(y) 201,89 KB

joon 

Wysłany: 2015-01-06, 11:43   

Mam ten KIT do dziś, leży nie uruchomiony. Nawet po paru moich zmianach nic sensownego z niego nie wyszło- bo wykrycie żelazka z odległości paru cm sukcesem nazwać nie można. Natomiast na jego podstawie udało mi się złożyć całkiem ładnie pracujący wykrywacz własnej konstrukcji- przede wszystkim wyeliminowanie nietrafionego pomysłu z T2 oraz zasilanie symetryczne na bazie ogniw li-ion.

No i potencjalnym naśladowcom radzę usztywnienie cewki- luźne zwoje będą "dzwonić".

PS ASY37z, na którym forum ta dyskusja?

Odpowiedz do tematu