Poprzedni temat «» Następny temat
Jak zainstalować linux na innym dysku ?
Autor Wiadomość
matrix 

Wysłany: 2014-12-21, 20:25   Jak zainstalować linux na innym dysku ?

Mam windę na jednym dysku i chciałem na innym dysku postawić linux fedora electronic ale za skarby nie mogę tego zrobić.
Sama instalacja linuxa przebiega prawidłowo ale jak uruchamiam ponownie kompa to już nie mogę bujnąć linuxa.
Wybieram w biosie właściwy dla linuxa dysk ale nie startuje.
Raz miałem trzy linie wyboru startu systemu ale wybierając linuxa nie uruchomiło sie nic. Po wybraniu dysku uruchamiania z windą windows startuje normalnie.

Podpowiecie coś ?

timo66 
...:::Anty Spam:::...

Wysłany: 2014-12-22, 09:48   

Przy instalowaniu partycje tworzysz sam czy używasz opcji auto?
Wygląda na to że brakuje partycji /boot. Jest ciągle czytany MRB windowsowe, a on nie wie że masz jeszcze jeden system.

matrix 

Wysłany: 2014-12-22, 23:04   

Partycje tworzone są automatycznie ale nawet jak chcę uruchomić linuxa z dysku na którym go instaluję, ustawiając dany dysk jako startowy w biosie to linux nie startuje. Instalowałem kilka różnych wersji linuxa a raczej z kilku różnych źródeł zarówno x86 jak x64, żadnej nie mogę uruchomić.

timo66 
...:::Anty Spam:::...

Wysłany: 2014-12-23, 11:39   

Zobacz to
http://www.thomas-krenn.c...tformach_z_UEFI

Ja nigdy nie korzystałem z opcji automatycznej to nie wiem. Przy instalacji tworze własne partycje i do działania systemu potrzeba / czyli na system; /home pliki domowe/własne - w przypadku braku tej partycji wszystkie pliki użytkownika są na partycji / i na koniec partycja /boot by linux podmienił lub zdezaktywował MBR windowsowe. Jest wtedy widoczny windows i linux. Możesz odłączyć wtedy dyski, a te okno z wyborem systemu i tak się pojawi, jedynie wybranie systemu którego nośnik jest niedostępny będzie skutkowało komunikatem w stylu " brak nośnika i numer dysku/partycji"

Nie wiem jak jest w win7, ale w xp było polecenie iwconfig i tam można było ustawić plik boot.ini . Jednak w win7 jest już UEFI i to wygląda pewnie trochę inaczej.

KrzysiekK 

Wysłany: 2015-01-01, 14:27   

Na swoim komputerze zainstalowałem Linuksa na odrębnym dysku. Podczas instalacji Linuksa dysk z Windowsem był odłączony od płyty głównej i dołączony po zainstalowaniu Linuksa. Przy uruchomieniu komputera klawiszem F8 wywołuję w biosie komputera menu, z którego wybieram dysk z którego chcę uruchomić komputer. W ten sposób mam dwa zupełnie niezależne od siebie systemy. Przy uruchamianiu Linuksa pojawia się okno wyboru systemu, który ma być uruchomiony, więc mam drugą możliwość wyboru uruchamianego systemu. Dzięki temu ewentualne awarie na dysku z jednym systemem nie mają wpływu na system na drugim dysku.

matrix 

Wysłany: 2015-01-01, 14:33   

Zmieniłem dysk na którym zainstalowałem linuxabo ten na którym próbowałem miał jakieś błędy i na nim zainstalować nie mogłem. Na innym poszło bez kłopotu.

Odpowiedz do tematu