Poprzedni temat «» Następny temat
Pojedyncze części
Autor Wiadomość
diooda 
Nowy na forum

Wysłany: 2014-08-31, 09:46   Pojedyncze części

Witam.

Jakie znacie sklepy internetowe gdzie będe mógł zamówić pojedyncze części? tzn. zwykle można zamówić hurtowo ten sam element od 5 sztuk w górę. Czy jest możliwość ze w jakimś sklepie podam dokładnie te części, które są w schemacie i je otrzymam? Czy jakieś inne pomysły? Jaką macie "procedure" zdobywania części do swoich projektów?

Ertew 
-.^

Wysłany: 2014-08-31, 12:11   

Najpierw podaj o jakich częściach myślisz.
Jeśli chodzi o tranzystory i kondensatory kosztujące poniżej 1zł/szt., normalne jest że każdorazowo sprawdzam czy mam dany element 'w szufladzie', a w razie braku kupuję po 5..10szt. na zapas, przecież kiedyś się przyda.
Z rezystorami sprawa wygląda inaczej. Tylko rezystory mocy warto kupować po jednej do kilku sztuk. Typowe rezystory o mocy 1/2, 1/4 i 1/8W kupuję w ilościach 20..100szt., zwłaszcza jeśli chodzi o typowe wartości z szeregu E-6. Przecież takie rezystory (również typowe kondensatory 100n, 1u, ...) same znikają, nie trzeba nic poważnego budować :wink:

A jeśli części kosztują ponad 10zł/szt. i nie masz możliwości zakupu 1szt., to zapytaj sprzedawcę dlaczego tak jest. Może jest to błąd w systemie, a jak nie to może dla ciebie zrobi wyjątek.

joon 

Wysłany: 2014-08-31, 12:24   

diooda, z Otwocka blisko masz na wolumen przecież, po co przy pojedynczych sztukach bawić się w sklepy internetowe?

matrix 

Wysłany: 2014-08-31, 15:14   

Na wolumenie uj wielki nocuje i drogo jak diabli. Byłem kilka razy bo siostra mieszka na przeciw wolumenu. Kiedyś wolumen był "marką" samą w sobie dziś to już tylko nazwa została.

diooda 
Nowy na forum

Wysłany: 2014-09-01, 08:52   

Dziekuje za podpowiedzi. To jest moj pierwszy większy projekt. Nie jestem typowym elektronikiem, który zbiera części do następnego projektu wiec nie wiem czy jak kupie 5 sztuk to kiedykolwiek je wykorzystam. Oto w załączniku lita zespołów. Proszę o podpowiedzi. Następnym razem już będę wiedział jaki system obrać. ;)

Screen Shot 2014-09-01 at 09.43.49.png
Plik ściągnięto 17 raz(y) 129,36 KB

joon 

Wysłany: 2014-09-01, 13:27   

matrix napisał/a:
Na wolumenie uj wielki nocuje i drogo jak diabli. Byłem kilka razy bo siostra mieszka na przeciw wolumenu. Kiedyś wolumen był "marką" samą w sobie dziś to już tylko nazwa została.
Nie wiem kiedy byłeś ale mam zupełnie inną opinię ;)

Ertew 
-.^

Wysłany: 2014-09-01, 19:11   

Na wstępie muszę ostrzec, że potencjometry 5k musisz sprowadzać zza oceanu. Jeśli chcesz kupić tańsze zamienniki, szukaj 4k7, będzie dużo taniej. Patrząc na typową tolerancję potencjometrów (+/- 20%) obie wartości są poprawne i podmiana nic w układzie nie zmienia.

Krzem ma to do siebie, że potrafi się popsuć z byle przepięcia, a jak przypadkiem pomylisz biegunowość zasilania to wszystko padnie. Więc tranzystory i układy scalone kupuj z zapasem 1-2 szt, daj znać jeśli jakiegoś układu nie będziesz mógł kupić, poszukamy zamiennika. Jeśli nie będziesz rzucać tym urządzeniem, to dawaj podstawki, będzie łatwiej z serwisem.

W sprawie rezystorów, zajrzyj do sklepu Lispol (pierwszy jaki się napatoczył, nie żebym robił reklamę). W lokalnym sklepie mam jeden rezystor 1/4 albo 1/2W za 20gr (dawno nie byłem, może podrożały). Tutaj za 20gr masz 10szt. Ja wiem że musisz kupić 12 różnych wartości i ponad połowę z nich wyrzucisz, ale czy warto robić awanturę o wyrzucone 2zł?

Kondensatory - tutaj trochę więcej przepłacisz, ale również mam porównanie że 10szt. z internetu kosztuje tyle co 1szt. w sklepie lokalnym. Warto walczyć o te powiedzmy 5zł? Przecież przesyłka więcej kosztuje i nikt nie narzeka.

A jak koniecznie chcesz mieć wszystko co do sztuki, to podjedź do pierwszego lepszego sklepu z elektroniką (wcześniej zerknij w temat o sklepach, czasem zdarzają się bardzo drogie miejsca). Nie wiem czy koszt dojazdu mocno przekroczy koszt paczki, ale mogę zagwarantować że czas zmarnowany na dojazd nie jest wart ewentualnych oszczędności przy tak niewielkiej skali zakupów.

P.S. a jeśli żal Ci wyrzucać zbędne elementy i nie chcesz ich odłożyć na później, dołóż 5zł za zwykły list i zapytaj na forum kto chce darmo trochę części. Początkujący na pewno się ucieszy z takiego prezentu.

celtor 
Nowy na forum

Wysłany: 2014-09-01, 20:59   

Witam

Na www.celtor.pl możesz kupować pojedyncze elementy. Wejdź na stronę i wkładaj do koszyka. Każda pozycja ma aktualne stany magazynowe. Dodatkowo jest bardzo tania przesyłka.

diooda 
Nowy na forum

Wysłany: 2014-09-01, 21:24   

Ertew napisał/a:
Na wstępie muszę ostrzec, że potencjometry 5k musisz sprowadzać zza oceanu. Jeśli chcesz kupić tańsze zamienniki, szukaj 4k7, będzie dużo taniej. Patrząc na typową tolerancję potencjometrów (+/- 20%) obie wartości są poprawne i podmiana nic w układzie nie zmienia.

Krzem ma to do siebie, że potrafi się popsuć z byle przepięcia, a jak przypadkiem pomylisz biegunowość zasilania to wszystko padnie. Więc tranzystory i układy scalone kupuj z zapasem 1-2 szt, daj znać jeśli jakiegoś układu nie będziesz mógł kupić, poszukamy zamiennika. Jeśli nie będziesz rzucać tym urządzeniem, to dawaj podstawki, będzie łatwiej z serwisem.

W sprawie rezystorów, zajrzyj do sklepu Lispol (pierwszy jaki się napatoczył, nie żebym robił reklamę). W lokalnym sklepie mam jeden rezystor 1/4 albo 1/2W za 20gr (dawno nie byłem, może podrożały). Tutaj za 20gr masz 10szt. Ja wiem że musisz kupić 12 różnych wartości i ponad połowę z nich wyrzucisz, ale czy warto robić awanturę o wyrzucone 2zł?

Kondensatory - tutaj trochę więcej przepłacisz, ale również mam porównanie że 10szt. z internetu kosztuje tyle co 1szt. w sklepie lokalnym. Warto walczyć o te powiedzmy 5zł? Przecież przesyłka więcej kosztuje i nikt nie narzeka.

A jak koniecznie chcesz mieć wszystko co do sztuki, to podjedź do pierwszego lepszego sklepu z elektroniką (wcześniej zerknij w temat o sklepach, czasem zdarzają się bardzo drogie miejsca). Nie wiem czy koszt dojazdu mocno przekroczy koszt paczki, ale mogę zagwarantować że czas zmarnowany na dojazd nie jest wart ewentualnych oszczędności przy tak niewielkiej skali zakupów.

P.S. a jeśli żal Ci wyrzucać zbędne elementy i nie chcesz ich odłożyć na później, dołóż 5zł za zwykły list i zapytaj na forum kto chce darmo trochę części. Początkujący na pewno się ucieszy z takiego prezentu.

WOW!!!!!!!! Dzięki !!!!

Ertew 
-.^

Wysłany: 2014-09-03, 20:37   

Z przykrością muszę stwierdzić, że wypowiedź reprezentanta sklepu celtor nie jest spamem :wink:

Nie korzystałem z tego sklepu więc nie doradzę gdzie zamawiać, mam natomiast inną radę.
Przejrzyj ofertę conajmniej 3 sklepów internetowych i wybierz ten gdzie dostaniesz najtaniej komplet tranzystorów i układów scalonych. Jeśli takiego nie znajdziesz, możesz kupić krzem w kilku sklepach albo możemy poszukać zamienników tak by dało się kupić w jednym sklepie. Drugim aspektem wartym rozważenia jest cena i jakość potencjometrów, ale o tym może kiedy indziej.
Kosztami elementów biernych (rezystory i kondensatory) jak wspomniałem powyżej nie warto się przejmować. Kupisz je przy okazji zakupów krzemu. Ceny tych elememtów już znasz, możesz więc śmiało porównywać inne sklepy i odrzucać te które sprzedają zbyt drogo.

Na szybko porównałem gdzie możesz kupić tranzystor 2n3906. Celtor ma go w normalnej cenie, Lispol nie ma takich na stanie, za to są rodzime odpowiedniki.
Jeśli masz schemat i opis układu, zazwyczaj można spokojnie dobrać w to miejsce dowolny typowy tranzystor małej mocy (czasem są układy specyficzne i zamienniki nie zadziałają). Jeśli masz tylko płytkę i wykaz części, zostaje kupić USAński wynalazek bez wgłębiania się w szczegóły który tranzystor z popularnej u nas serii BC będzie się nadawał.

diooda 
Nowy na forum

Wysłany: 2014-09-04, 11:54   

Sprawdzę to. Dziękuję.

diooda 
Nowy na forum

Wysłany: 2014-09-04, 11:55   

celtor napisał/a:
Witam

Na www.celtor.pl możesz kupować pojedyncze elementy. Wejdź na stronę i wkładaj do koszyka. Każda pozycja ma aktualne stany magazynowe. Dodatkowo jest bardzo tania przesyłka.

Również dziękuję.

Artyss 
Nowy na forum

Wysłany: 2015-10-20, 13:53   

Siema

Ja nie wiem jak wy, ale dużo robię prototypów - najczęściej kupuję w Mouserze, ale przez polską firmę, ich partnera z USA, żeby było taniej - Maus z Wrocławia

Jak macie jakieś pytania, to się polecam.

marines
Nowy na forum

Wysłany: 2016-05-31, 21:34   

A sprawdzałeś na http://mselektronik.pl/ ? Mają tam bardzo duży wybór elektroniki. Sklep istnieje od 25 lat więc raczej mają wszystko czego potrzeba. Daj znać czy znalazłeś to czego szukasz.

m75 
Nowy na forum

Wysłany: 2017-03-30, 08:51   

Witam.
Polecam zakupy na chińskim portalu.
W Polsce wielu sprzedających kupuje podzespoły od Chińczyków, żeby z zyskiem odsprzedać i dochodzą koszty przesyłki.
Dla przykładu w Polsce wyświetlacz LCD 2x16 kosztuje ~15zł/szt + przesyłka natomiast od chińczyka ~4zł. z darmową przesyłką i ochroną kupujących.
Wystarczy postarać się o ekartę przedpłaconą najlepiej dewizową $, zarejestrować się na alipay (konieczny skan np. prawa jazdy :-P ) i można robić zakupy.
Zazwyczaj przesyłka docierała do mnie po około 7-14 dniach ale odkąd Poczta-Polska wygrywa przetargi na ochronę lotniski i dworców pojawiły się obsuwy z winy polskiej poczty właśnie.
Pozdrawiam forumowiczów.

Odpowiedz do tematu