Poprzedni temat «» Następny temat
Zakupy za granicą
Autor Wiadomość
Wojtek 

Wysłany: 2014-03-02, 08:07   Zakupy za granicą

Kupował ktoś bezpośrednio w sklepie ATMELA http://store.atmel.com/ (wysyłka z Malezji) - jak naliczane jest cło i podatek dla osoby prywatnej (nie firma), przy zakupie łącznie z wysyłką w granicach 120$?

timo66 
...:::Anty Spam:::...

Wysłany: 2014-03-02, 08:29   

Podatek prawdopodobnie taki z jakiego kraju kupujesz.

Po za tym →tu← możesz poszukać dystrybutorów w okolicy i nawet jeśli zamawiasz bezpośrednio od nich ze strony to prawdopodobnie cło odpada bo towar dostaniesz od jakiegoś dystrybutora z okolicy.

radzio 

Wysłany: 2014-03-02, 08:36   

W tym konkretnie sklepie nic nie kupowałem, ale z doświadczenia mogę stwierdzić że duży wpływ na dodatkowe koszta ma sposób przesyłki. Jeżeli wysyłają kurierem to niestety koszta dodatkowe będą wysokie - za samo upoważnienie na przykład firmy DHL do odprawy w Twoim imieniu płacisz 60PLN + znaczki skarbowe za kilkanaście PLN. Do tego oczywiście "opłaty celne". O ile w przypadku elektroniki cło jest albo znikome albo wynosi zero, to problemem jest oczywiście 23% VAT. I tak za przesyłkę wartości 72,15USD wyglądało to następujaco:
Cło: 0,00zł
Podatek VAT: 52,00zł
Prowizja: 73,80zł

W przypadku przesyłek pocztowych prowizje są na poziomie 7,20zł, głównie za pobranie należności przy odbiorze i inne tego typu pierdoły (przesłanie kwitu z odprawy).

Cytat:

Niestety nieprawda. Przy eksporcie tamtejszego podatku nie płacisz, tylko nasz.

Wojtek 

Wysłany: 2014-03-02, 08:52   

timo66 napisał/a:
Po za tym →tu← możesz poszukać dystrybutorów w okolicy i

Normalnie bym tak zrobił ale akurat tego nie ma u żadnego dystrybutora nawet europejskiego.
radzio napisał/a:
Jeżeli wysyłają kurierem to niestety koszta dodatkowe będą wysokie - za samo upoważnienie na przykład firmy DHL do odprawy w Twoim imieniu płacisz 60PLN + znaczki skarbowe za kilkanaście PLN. Do tego oczywiście "opłaty celne". O ile w przypadku elektroniki cło jest albo znikome albo wynosi zero, to problemem jest oczywiście 23% VAT. I tak za przesyłkę wartości 72,15USD wyglądało to następujaco:

czyli od 120$ zapłacę VAT ok 90 zł i 60 + plus znaczki dla DHL i ewentualnie cło. To dużo szczególnie te opłaty dla DHL.
Fakt, pamiętam jakieś 6 lat temu sciągałem mały wyświetlacz LCD za ok 4,9$ bezpośrednio ze stanów to koszty dodatkowe jakie płaciłem dla DHL były ok. 90 zł i to był mój najdroższy wyświetlacz ;>

radzio 

Wysłany: 2014-03-02, 08:58   

Ale o ile dobrze pamiętam rozmowę z pracownikiem DHL to opłata za upoważnienie ich do odprawy jest jednorazowa przy upoważnieniu bezterminowym, chyba że upoważniłeś ich na okreslony czas.

timo66 
...:::Anty Spam:::...

Wysłany: 2014-03-02, 09:00   

Cytat:
Cytat:

Niestety nieprawda. Przy eksporcie tamtejszego podatku nie płacisz, tylko nasz.

Zgadza się, chodziło mi o to gdzie fizycznie się znajduje kupujący. Jeśli adres przesyłki jest na: PL to 23%, CZ to 20% , DE to 19% itd.

radzio 

Wysłany: 2014-03-02, 09:04   

timo66 napisał/a:
chodziło mi o to gdzie fizycznie się znajduje kupujący.

Wydaje mi się że raczej w jakim kraju jest dokonywana odprawa (oczywiście mówimy o imporcie do UE spoza Unii). Kupując w Mouserze z opcją DDP (Delivered Duty Paid) VAT zapłaciłem francuski 19.5% bo odprawa celna miała miejsce we Francji. I taka opcja jest chyba najbardziej korzystna, zwłaszcza jeśli chodzi o czas - przesyłkę otrzymałem po 48 godzinach od wysłania, natomiast bujanie się z polskimi urzedami celnymi może zająć znacznie dłużej.

Wojtek 

Wysłany: 2014-03-02, 09:21   

Zadałem pytanie w Seguro gdzie często kupuję różne rzeczy czy będą mieli przedmiot mojego zainteresowania i zobaczę.
radzio napisał/a:
Ale o ile dobrze pamiętam rozmowę z pracownikiem DHL to opłata za upoważnienie ich do odprawy jest jednorazowa przy upoważnieniu bezterminowym, chyba że upoważniłeś ich na okreslony czas.
Za nic nie pamiętam jak to było wtedy, chyba raczej przyjechał DHL i dali mi papiery do podpisania zapragnęli ode mnie określonej gotówki i wydali towar. Hmm a może jako adres przesyłki dam adres firmowy, a firma dhl często (codziennie) do nas przyjezdza z towarami również z zagranicy, to może wtedy uniknę tej opłaty "jednorazowej" czyli te 60 zł to wtedy by odpadło jeśli już coś podpisałem?

radzio 

Wysłany: 2014-03-02, 09:28   

Istotny jest chyba adres zameldowania odbiorcy przesyłki, jak wynika z załączonego dokumentu. Z tym że już nie pamiętam czy jednorazowo byłaby tylko opłata skarbowa w znaczkach (12zł chyba) czy cała prowizja dla DHL. Raczej pierwsza opcja, bo zawsze przy odprawie jakieś czynności muszą wykonać a wiadomo że nie zrobią tego za darmo.

dhl.jpg
Plik ściągnięto 62 raz(y) 65,17 KB

Wojtek 

Wysłany: 2014-03-02, 09:31   

Jasne. Dzięki koledzy za pomoc. Jak dokonam operacji to dam znać o wynikach.

Odpowiedz do tematu