Poprzedni temat «» Następny temat
Czy na pokładzie jest Moderator?
Autor Wiadomość
KrzysiekK 

Wysłany: 2013-09-29, 09:46   Czy na pokładzie jest Moderator?

Do założenia tego tematu skłonił mnie fakt, że od pewnego czasu na Forum rejestrują się użytkownicy – spamerzy. Rejestrują się oni na Forum, piszą kilka nic nie wnoszących postów w wybranych tematach. Użytkownicy ci w podpisie i (lub) w profilu mają zamieszczony link np. do komercyjnych wątpliwej reputacji serwisów pożyczkowych. Czy nie można nad tym zapanować i zablokować lub usunąć kilku spamerów i ich tematy? Tym sposobem spamer ma darmową reklamę i pozycjonowanie własnych serwisów internetowych na jednym z popularniejszych forów.

Artyliusz 

Wysłany: 2013-09-29, 15:53   

Według grupy Moderatorzy jest ich 5.
Z tego niektórzy mają ostatnią wizytę nawet kilka miesięcy temu, a ostatni post kilka lat temu.

Ciekawe ile płacą takim osobą za reklamę na forach. :lol:
Jakoś na innych forach się z tym nie zetknąłem.

KrzysiekK 

Wysłany: 2013-09-29, 17:25   

Forum może i nie jest zbytnio aktywne, ale jeśli ktoś podejmuje się moderacji to powinien od czasu do czasu zaglądnąć na Forum i zrobić porządek w miarę potrzeby. Możliwe, że ktoś zawodowo zajmuje się pozycjonowaniem stron i w ten sposób wpływa na jej odpowiednie wypozycjonowanie. Ceny są różne i zależą od uzyskanego efektu i jak długo wypozycjonowana strona będzie w czołówce. Na innych forach zjawisko to nie występuje prawdopodobnie dla tego, że od razu z takim użytkownikiem – spamerem robiony jest porządek. Przykład dwóch tego rodzaju użytkowników.

Użytkownik I
Użytkownik II

radzio 

Wysłany: 2013-09-29, 20:00   

Artyliusz napisał/a:
Ciekawe ile płacą takim osobą za reklamę na forach. :lol:

OsobOM jak już. Bo osobą to jesteś Ty, osobą jestem ja.
Artyliusz napisał/a:
Jakoś na innych forach się z tym nie zetknąłem.

No na przykład na forum EP jest ich jeszcze więcej niż tutaj. Ale to trochę walka z wiatrakami.

joon 

Wysłany: 2013-09-29, 20:21   

KJrzysiek, takich użytkowników jest sporo. Na innych forach również pojawiają się, na eres'ie to już nawet boty pojawiły się parę miesięcy temu.

KrzysiekK 

Wysłany: 2013-09-29, 20:46   

radzio napisał/a:
Ale to trochę walka z wiatrakami.
Skuteczną metodą walki było by zgłoszenie pozycjonowanej w ten sposób strony do Google. Następnie taka strona bez względu na zabiegi osoby pozycjonującej stronę trafiała by na koniec listy wyszukiwanych stron. W sumie Google jak wykryje takie sztuczne pozycjonowanie strony to ją w ten sposób blokuje. Jak to dokładnie działa nie wiem. Czy Google samodzielnie wykrywa w ten sposób pozycjonowane strony, czy też jest możliwość zgłoszeń od indywidualnych użytkowników.

end 
tool

Wysłany: 2013-09-30, 20:20   

Witam. Już sam nie wiem co z tym zrobić, te boty to nie te boty co kiedyś... zastanawiam się czy to nie są ludzie, którzy czerpią jakieś korzyści z tego, że wrzucają na fora takie profile...
Captcha nie działa a pytanie kontrolne też już chyba się nie sprawdza, nie wiem czy nie zrobić na jakiś czas aktywacji ręcznej kont. Tylko koto ma czas przy tym siedzieć a userzy rejestrujący się na forum chcą pisać od razu a nie jak admin zatwierdzi.
Spamerów usuwam, ale pojawiają się nowi bez końca...

matrix 

Wysłany: 2013-09-30, 20:29   

Są dwie opcje:
Albo co jakiś czas trzeba potwierdzić używanie konta, albo bierzecie na siebie robotę i usuwacie userów którzy nie piszą od powiedzmy 3 miesięcy.

end 
tool

Wysłany: 2013-09-30, 20:36   

Na chwilę obecną usunąłem kilkanaście kont i będę w miarę możliwości monitorował nowych userów na bieżąco.
I zbanowałęm jeden adres IP z którego założono kilka kont.

KrzysiekK 

Wysłany: 2013-10-01, 12:00   

Dobrym rozwiązaniem było by także zgłoszenie postu do Moderatora. Tylko na chwilę obecną jest chyba możliwość samego zgłoszenia bez możliwości, określenia przyczyny zgłoszenia. Więc taki zgłoszony post (użytkownik) na pierwszy rzut oka może wydawać się OK.

Usuwanie użytkowników, którzy sporadycznie zaglądają na Forum nie ma większego sensu, bo na Forum nie dość, że jest mało aktywne to jeszcze się "wyludni". Problemem są w zasadzie nowi użytkownicy. Rejestrują się oni na Forum i piszą kilka postów nic nie wnoszących w danym temacie. Przy okazji w swoim podpisie lub profilu użytkownika umieszczają link do komercyjnej strony internetowej. Niekiedy nick takiego użytkownika także jest słowem kluczowym, którym pozycjonowana jest strona internetowa.

mathieiov 

Wysłany: 2013-10-01, 13:23   

Tak, są moderatorzy i w miarę swoich możliwości działają.

Wojtek 

Wysłany: 2013-10-01, 14:03   

mathieiov napisał/a:
Tak, są moderatorzy i w miarę swoich możliwości działają.

I owszem ale tak naprawde tylko dwóch w miare zagląda na forum, dwóch pozostałych ostatnio meldowało sie w sierpniu (nie liczę edki i pg bo oni sa tutaj z administracyjnych powodów).

Ertew 
-.^

Wysłany: 2013-10-01, 14:15   

Proponuję stworzyć rangę 'nowy użytkownik' nadawaną domyślnie wszystkim świeżo zarejestrowanym.
Ta ranga ograniczy nowym użytkownikom dostęp tylko do jednego działu, w którym należy napisać krótki post, może to być powitanie lub od razu prośba o pomoc. Najlepiej żeby specjalny dział widzieli tylko zalogowani i nie był on widoczny dla botów przeszukujących internet.
Po przejrzeniu pierwszego postu moderator decydował by o przyznaniu pełnych praw danemu użytkownikowi lub o blokadzie adresu IP.

Nie wiem czy pomoże to na awanturników i spamerów myślących logicznie, ale na pewno pomoże na boty i osoby automatycznie wklejające reklamę jakiejś firmy.

KrzysiekK 

Wysłany: 2013-10-24, 07:21   

Kolejny, a może ten sam pod innym nickiem użytkownik zamieszczający link do komercyjnej strony internetowej. Kryptoreklama - spam.

Cytat:
Zadziwia mnie pomysłowość i zarazem przebiegłość... Na chwilę obecną wyłączam w profilu pole www. Jak się uspokoi to włączymy ponownie.

Cytat z tego tematu. Jak widać pole strony internetowej w profilu użytkownika nadal działa.

end 
tool

Wysłany: 2013-10-24, 07:45   

Witam. Dzięki za zgłoszenie. Tak więc, przygotowana jest modyfikacja, która dla nowych userów wyłączy możliwość dodawania podpisu - po napisaniu 50 postów włączy się automatycznie. User, który posiada na koncie mniej niż te 50 postów będzie powiadomiony komunikatem o braku możliwości - w ten sposób unikniemy niepotrzebnych pytań w stylu "nie działa mi podpis".

Co do wyłączenia www w profilu, to zajmę się tym dopiero w weekend - niestety chwilowy brak czasu.

Odpowiedz do tematu