Poprzedni temat «» Następny temat
Elportal. Śmierć kliniczna ?
Autor Wiadomość
kayron 
PLC FATEK, automatyka na życzenie

Wysłany: 2013-02-13, 10:21   Elportal. Śmierć kliniczna ?

Zakładam ten temat z kilku powodów.
Pierwszy to fakt iż chciałbym to forum trochę rozruszać. Jako były czytelnik EDW, chciałbym założyć tutaj kurs o wspomnianych przekaźnikach programowalnych, aby wprowadzić powiew świeżości, i coś nowego.
Ale tak.
1. Nie ma odpowiedniego działu, na forum.
2. Sam układ forum uniemożliwia wręcz sensowne zaprezentowanie takiego kursu. Bo nie ma odpowiednich odnośników na stronie głównej, pozwalającej potencjalnym czytelnikom, szybki dostęp do treści.

Co do "Śmierci klinicznej" tego forum.
Tak sie zastanawiam, czy Elportal od swojego powstania zmienił się choćby trochę, ewoluował, rozwijał ?
Dla czego to piszę ? Mam konto także na innym forum, i tam ciągle się coś rozwija, tam ciągle zachęca się użytkowników do publikowania swoich artykułów.
I jest to bardzo prosty mechanizm. Jest dział brudnopis, widoczny tylko dla zarejestrowanych użytkowników. Zakładam tam temat, robię w nim artykuł, do odpowiedniego działu, zgłaszam moderowi danego działu, że jest gotowy, do publikacji, on go ocenia, i publikuje. Jednocześnie pojawia sie on na pasku szybkiego dostępu, a stronie głównej w dziale, artykuły i kursy.
Oczywiście poziom artykułów, na forum jest różny, bo piszą to sami użytkownicy, ale jest w czym wybierać, i forum się rozwija.
Natomiast na Elportalu ostatni artykół, jest bodaj z 2008 roku ?
Chyba nikt nie powie że przez 5 lat nie było ciekawych pomysłów ?

Chciałbym rozpocząć ogólną dyskusję, co z Elportalem ?

end 
tool

Wysłany: 2013-02-13, 11:59   

Witam. I to właśnie pytanie powinno się postawić redakcji, bo wątpię w to, że redaktor zagląda tutaj regularnie - zresztą... który redaktor ma na to czas, to samo przerabiałem w ep, ale tam coś się ruszyło.
To wszystko trwa, zajawki na nowy elportal z nowymi możliwościami były już spory czas temu, ale jak widać coś nie chce to wyjść na światło dzienne.

Cytat:

Pierwszy to fakt iż chciałbym to forum trochę rozruszać. Jako były czytelnik EDW, chciałbym założyć tutaj kurs o wspomnianych przekaźnikach programowalnych, aby wprowadzić powiew świeżości, i coś nowego.

Ale tak.
1. Nie ma odpowiedniego działu, na forum.
2. Sam układ forum uniemożliwia wręcz sensowne zaprezentowanie takiego kursu. Bo nie ma odpowiednich odnośników na stronie głównej, pozwalającej potencjalnym czytelnikom, szybki dostęp do treści.

1. Wystarczy napisać do redakcji o utworzenie takie działu i myślę, że nie będzie problemu, mógłbyś ten dział moderować i zmieniać pod własne potrzeby.
2. Nad tym można popracować i utworzyć odnośniki na stronie głównej - taka opcja chyba nawet jest w skrypcie forum, ale wyłączona po prostu.

Cytat:
Co do "Śmierci klinicznej" tego forum.
Tak sie zastanawiam, czy Elportal od swojego powstania zmienił się choćby trochę, ewoluował, rozwijał ?

Akurat to forum, to jest "stare" forum Wojtka, które z jakichś tam powodów przekształciło się w forum elportalu. Tutaj działo się sporo jakiś czas temu, ale jakoś zamarło.
Poza tym na tym forum nie ma zbyt dużo aktywnych userów, jest w sumie stała grupka ludzi, którzy odwiedzają to forum od lat. To forum zawsze było bardziej kameralne i takie zapewne pozostanie, bo for w internecie jest od groma i każdy już się zadomowił i nie chce zmian.

Cytat:
Dla czego to piszę ? Mam konto także na innym forum, i tam ciągle się coś rozwija, tam ciągle zachęca się użytkowników do publikowania swoich artykułów.
I jest to bardzo prosty mechanizm. Jest dział brudnopis, widoczny tylko dla zarejestrowanych użytkowników. Zakładam tam temat, robię w nim artykuł, do odpowiedniego działu, zgłaszam moderowi danego działu, że jest gotowy, do publikacji, on go ocenia, i publikuje. Jednocześnie pojawia sie on na pasku szybkiego dostępu, a stronie głównej w dziale, artykuły i kursy.
Oczywiście poziom artykułów, na forum jest różny, bo piszą to sami użytkownicy, ale jest w czym wybierać, i forum się rozwija.

Tutaj też były takie próby, ale jakoś nigdy się nie udało. Oczywiście nie pierwszy raz poruszany jest temat rozruszania tego forum, ale użytkownicy oprócz napisania, że nic tu się nie dzieje, narzekania i krytykowania nic nie wnieśli, bo w momencie gdy zapytano ich co by konkretnie chcieli, to temat się kończył. To samo było na FEP, tam utworzyłem dział news i przez pierwsze 2 mc-e ktoś wrzucał od siebie newsy a później powolutku to umarło i dział został zamknięty. Oczywiście takie pisanie może być w pewien sposób nagradzane przez redakcję, ale ja tu nie mam nic do powiedzenia i jedyne co, to mogę zasugerować taką formę podziękowania za aktywne udziały w życiu forum.
A swoją drogą, siedzę tu już 10 lat i różne opcje się tu przewijały, może Twoja inicjatywa coś zmieni i w sumie trzymam kciuki za to.

Cytat:
Natomiast na Elportalu ostatni artykół, jest bodaj z 2008 roku ?
Chyba nikt nie powie że przez 5 lat nie było ciekawych pomysłów ?

Zapewne i były, ale odkąd elportal wyłożył się na całego (chyba po jakichś przenosinach na inny serwer) to już nikt nie próbował reanimować portalu. Poza tym wyszła inicjatywa "renowacji" strony i tak na razie to stoi w miejscu.
Wykonanie nowej strony z zachowaniem potężnej ilości posegregowanych plików, to duże wyzwanie, potężny nakład pracy i duże koszta, bo byle kto się tego nie podejmie.
Co prawda P. Górecki jr. działa nad nowym elportalem, ale jak widać wolno to idzie, zbyt wolno.

Edyta: (dodano po namyśle)

I chciałbym dodać, że można by do tego wszystkiego zasugerować w redakcji publikację fragmentów lub całych art. publikowanych na forum w formie papierowej lub e.
Coś ala "z forum Elportalu" to by bardziej zintegrowało forum oraz sam portal z wersją papierową i e.

kayron 

Wysłany: 2013-02-13, 12:50   

Tzn. Pisałem do redakcji, i otrzymałem odpowiedz od Pana Piotra..
Natomiast odniosłem takie wrażenie, że redakcja chciałaby podjąć temat, ale sama nie ma na to zbytnio pomysłu.
Rozumiem, że ciężko w czasopiśmie, o elektronice, nagle stworzyć dział o automatyce. Do kogo miałby być skierowany, jak wyglądać ?
Natomiast chyba wystarczy odpowiedzieć sobie na pytanie:

EDW jest czasopismem wąsko wyspecjalizowanym skierowanym dla uczniów szkół średnich, czy czasopismem dla hobbystów, otwartym na szersze tematy ?

Ja na razie próbuję stworzyć platformę w internecie, dla mojego kursu. Trochę przyciska mnie czas, bo nie mogę w nieskończoność, odwlekać pewnych spraw. Pewne oferty, które umożliwią mi stworzenie takiego kursu nie będą po prostu otwarte zawsze. Mam zainteresowania ze strony innego forum, i tam pewnie to zostanie przeniesione. Tam po prostu była szybka i konkretna odpowiedz. Tak jest to ciekawe, jak możemy pomóc, w starcie, rozwoju ?

Tutaj odniosłem trochę wrażenie, że jest czekanie na gotowe rozwiązanie. Aczkolwiek nie wykluczam, w przyszłości, jeżeli nie będzie ku temu ograniczeń, publikacji w EDW. Na razie wszystko dąży w stronę stworzenia, Blogu tematycznego. Inaczej nie widzę sensu tworzenia jakiegoś działu, w EDW jeżeli nie będzie można się odwołać do internetu, bo to w nim szukamy dziś informacji a nie w kiosku ruchu.

Obecnie czasopisma padają, nawet CHIP się restrukturyzuje aby przetrwać, i zaczyna wydawać, na ekologicznym tańszym papierze, poruszać inaczej tematy.
Prawda taka, że dzisiaj trzeba łączyć skutecznie wiele metod, walki o klijenta, a internet i prężne otwarte tematycznie fora to jedna z nich.

KrzysiekK 

Wysłany: 2013-02-13, 15:04   

Można by na podobieństwo "Młodego Technika" wprowadzić na "Elportalu" konkurs "Active Reader", który premiował by najbardziej aktywnych czytelników "EdW". Konkurs ten nie powinien być ograniczony tylko do prenumeratorów, bo w ten sposób ograniczy się ewentualny rozwój "Elportalu". Oczywiście taka forma premiowania aktywnych czytelników może to nie zrekompensować nakładu sił, środków i kosztów poniesionych na stworzenie wartościowej publikacji udostępnionej bezpłatnie na "Elportalu".

Alek 
wieczysty

Wysłany: 2013-02-14, 15:24   

Ja obserwuję od kilku lat "umieranie" elektroniki jako takiej. Wczoraj zresztą rozmawiałem na ten temat z Panem Zdzisławem Tkaczykiem (tak, tym od aplikacji układów scalonych CEMI) u mnie w pracy. Dziś buduje się znacznie mniej niż kiedyś, bo wszystko to, co jest popularne kupuje się za grosze. Zwróćcie uwagę, że umarł "Radioelektronik", "Nowy Elektronik" i zapewne jeszcze kilka mniej znanych tytułów wydawniczych.
Dawniej gazety służyły publikacji schematów i było to niemal jedyne ich źródło. Dziś funkcję taką pełni internet, przy czym zapotrzebowanie na schematy spada.
Winna jest też nieubłagana demografia oraz system kształcenia ( w moim przekonaniu beznadziejnie zły).
Wielkie portale (vide "Elektroda") zapewne zostaną, mniejsze w końcu obumrą śmiercią naturalną. Kto stoi, ten się cofa- mówi stare porzekadło.

KrzysiekK 

Wysłany: 2013-02-14, 16:14   

Zastój wynika też zapewne ze specyfiki elektroniki. Ile razy można poruszać to samo zagadnienie w innym opakowaniu, np. wzmacniacz mocy na TDAxxx, zamek cyfrowy z klawiaturą, migające diody LED, itp. Dziś rynek jest nasycony różnymi towarami także elektronicznymi. W czasach mojej młodości budowało się różne urządzenia elektroniczne bo ich po prostu nie można było iść i kupić w sklepie. Dawniej też naprawiało się wszystko co można było naprawić dlatego, że nie łatwo było kupić nowe urządzenie. Dziś naprawa przewyższa często koszt zakupu lub wymiany gwarancyjnej urządzenia bo automaty zmontują taniej nowe urządzenia, niż człowiek naprawi uszkodzone urządzenie. Zresztą miniaturyzacja elektroniki, układy programowalne, nieudostępnianie dokumentacji przez producentów skutecznie uniemożliwiają serwisowanie. Także samodzielne konstruowanie układów elektronicznych często przewyższa koszt zakupu tego samego urządzenia w sklepie. Urządzenie to ma w dodatku ma zgrabną obudowę czego często nie można powiedzieć o amatorskich konstrukcjach. Są oczywiście różne układy, których nie kupimy w sklepie. Jednak coraz częściej konstruowanie układów elektronicznych jest sztuką dla sztuki. Po prostu taniej jest kupić gotowe urządzenie w ładnej obudowie niż robić je samemu.

kayron 

Wysłany: 2013-02-14, 19:36   

Tym bardziej chyba czasopisma powinny podejmować tematykę alternatywną.

lutownik 

Wysłany: 2013-02-16, 22:43   

Witam,

Zaglądam tutaj często, choć nie zawsze jako zalogowany user i też odnoszę podobne wrażenia co koledzy. Wytwarzanie elektroniki jako takiej własnoręcznej, jest naprawdę bardzo małe. Od niedawna jestem krótkofalowcem, byłem na kilku zjazdach i to co zaobserwowałem, trochę mnie przeraża. Krótkofalowcami zostają ludzie których interesuje radiotechnika, elektronika w kierunku fal radiowych, w wykonaniu własnoręcznym, testy swoich anten etc. Takimi krótkofalowcami są obecnie faceci w wieku 50+ a ludzi młodych, takich jak ja jest jak na lekarstwo, za kilkanaście lat, jak siłą rzeczy Ci ludzie wymrą, to mało zostanie w kraju ludzi obeznanych w elektronice.

Sam, ukończyłem technikum elektroniczne w pewnej miejscowości. Szkoła na wysokim poziomie, nauczyciele przedmiotów zawodowych wykwalifikowani profesjonalnie, tylko jest małe ale... Do tego technikum przychodzą najczęściej ludzie, którym nie powiodło się przy składaniu papierów na inne szkoły średnie i w wyniku tego, proporcje w klasach wyglądają tak:
- ok 10% uczniów w klasie to uczniowie mocno obeznani i działający własnoręcznie w elektronice, którzy potrafią analizować i sami konstruktywnie myśleć,
- ok pozostałych 30% to uczniowie umiejący niejako poruszać się w zakresie materiałów przeznaczonych na szkołę średnią,
- cała reszta to osoby którym jakby zadań trochę inaczej sformułowane pytanie na temat 2. prawa kirchoffa, to leżą i kwiczą

I jest to spowodowane tym że system oświaty w kształceniu elektronicznym leży, choć podobno są teraz robione jakieś reformy od września, ale też małą popularyzacją elektroniki samoróbki. Teraz o wiele taniej coś kupić "Made in China" niż same części do projektu, nie wspominając, że potem trzeba to umiejętnie poskładać i uruchomić, co nie jest takie łatwe dla kompletnie zielonego.

Tutaj dochodzimy do pewnego paradoksu. Niby cała cywilizacja brnie do przodu z elektroniką (komputery, satelity, statki kosmiczne, nanotechnologie itp), a ja sam szukając pracy w zawodzie jako elektronik nie mam szans w swojej okolicy na pracę która wykorzystywała by moją wiedzę i doświadczenie ( a w cale nie jest ono małe, więc prosze się nie nabijać :razz: )

Co do rozwoju tego forum to można by może ogłosić konkurs na wykonanie strony głównej wśród czytelników EDW i EP. Nagrodą mogła by być dożywotnia prenumerata EDW oraz wynagrodzenie jak za dwa projekty okładkowe. Wg mnie nie była by to mała nagroda, ale wydaje mi się że będzie to jednak spore naprężenie dla budżetu EDW.

Sam pamiętam jeszcze czasy kiedy działali tutaj naprawdę mocno takie osoby jak "Zbigeen ( nie wiem czy dobrze piszę, więc starszych userów, proszę o poprawę) Sasza, itp" Kiedyś tematami poruszanymi na forum były tematy bardzo skomplikowane o wysokim poziomie, a teraz tematy tak skomplikowane jak choćby tłumaczenie działania tranzystora bipolarnego NPN w układzie kluczowania :neutral: .

Co do tych czasopism, to jeśli chodzi o EDW, to jak najbardziej jego celem powinna być propagacja elektroniki samodzielnego wykonania wśród ludzi, ale wydaje mi się że w epoce elektroniki software'owej takie rzeczy jak programowanie prostych sterowników PLC jest ciekawym kompromisem. Oby tylko tematy alternatywne nie przyćmiewały tej propagacji oraz nie zmieniły EDW w czasopisma bardziej śmieciowe niż tanie gazety z kiosku w których opisanych są rózne przypadki ludzkich dziwactw.

Wojtek 

Wysłany: 2013-02-17, 07:49   

lutownik napisał/a:
Sam pamiętam jeszcze czasy kiedy działali tutaj naprawdę mocno takie osoby jak "Zbigeen ( nie wiem czy dobrze piszę, więc starszych userów, proszę o poprawę) Sasza, itp"

Jedna literka ci się pomyliła nie "Sasza" tylko "Tasza" :)

KrzysiekK 

Wysłany: 2013-02-17, 13:00   

Jeśli idzie o ścisłość to drugi aktywny uczestnik i moderator tego Forum to był ZbeeGin a nie Zbigeen.

lutownik 

Wysłany: 2013-02-18, 23:34   

Wojtek napisał/a:
lutownik napisał/a:
Sam pamiętam jeszcze czasy kiedy działali tutaj naprawdę mocno takie osoby jak "Zbigeen ( nie wiem czy dobrze piszę, więc starszych userów, proszę o poprawę) Sasza, itp"

Jedna literka ci się pomyliła nie "Sasza" tylko "Tasza" :)

KrzysiekK napisał/a:
Jeśli idzie o ścisłość to drugi aktywny uczestnik i moderator tego Forum to był ZbeeGin a nie Zbigeen.

Przepraszam za pomyłkę w nick'ach :oops: , dawno to było jak Oni byli tutaj aktywni :wink:

siekierzyński 
Że niby co?

Wysłany: 2013-02-19, 13:24   

Ja dorzucę swoje 3 grosze:

Jeśli chodzi o elektrodę, to osobiście wolę wejść tu, a dopiero potem tam. Poziom moderacji ostatnimi laty schamiał. Parę lat temu pytałem się tam o kit AVT jakim jest zasilacz buforowy do akumulatorów żelowych. Mianowicie problem polegał na tym, że wszyscy twierdzili, że LM317 powinien się grzać podczas ładowania, a u mnie się nie grzał, więc wiadomo, że coś jest nie tak. Dla tego postawiłem założyć temat, jednak po paru minutach wylądował on w koszu, do moderator stwierdził, że zasilacz jest tak prosty, że nie co zaniżać poziomu forum. Założyłem ponownie kolejny ten sam temat, ale w innym dziale, bo problem ewidentnie był, a uwalić akumulator za 50zł to trochę szkoda. Tema znowu poleciał do kosza, a ja otrzymałem ostrzeżenie od tego samego moderatora. Z tematem dałem sobie spokój. Po pewnym czasie dostałem kolejne ostrzeżenie, również od tego samego moderatora, za jakieś drobne przewinienie, którego bym się nawet nie spodziewał.
Po tym wszystkim usunąłem konto, jednak po paru miesiącach założyłem je tam z powrotem pod innymi danymi i mam je do dziś. Ale na elektrodzie nie udzielam się tak, jak tu.

Wracając do tematu samego forum Elportalu, to ja mam wrażenie, że to forum zatrzymało się na poziomie lat 90. Ciągle te same ograniczone działy, skrypt forum, który mógłby być zastąpiony przez jakiś dużo lepszy, ciekawszy. Czasami forum się trochę rozjeżdża, np. jak wrzucę za duży obrazek, albo przy prywatnych wiadomościach widać, ze logo sie trochę rozwala. Wiem, czepiam się szczegółów, ale diabeł tkwi w szczegółach.

Ja osobiście jestem też pasjonatem pisania stron internetowych i niejednokrotnie zastanawiałem się czy nie poruszyć tu tematu zmiany silnika/skryptu forum. Oczywiście wszystkie posty trzeba by było prze konwertować na nowy silnik. No i zastosować kodowanie UTF-8, bo jak się patrzy do źródła i widzi kodowanie 'iso-8859-2' to aż człowieka zatyka ;-)

Tyle w temacie ode mnie, proszę o krytykę :-)

end 
tool

Wysłany: 2013-02-19, 15:15   

Cytat:
niejednokrotnie zastanawiałem się czy nie poruszyć tu tematu zmiany silnika/skryptu forum

A z tym co jest nie tak? Nie pytam o problemy ze stylem forum, bo to już wiadomo i w przygotowaniu jest nowy styl pod portal.

Cytat:
Ciągle te same ograniczone działy

Jakie nowe Twoim zdaniem powinny powstać? Jestem otwarty na propozycje.
Ale, nie widziałeś tego forum sprzed końca sierpnia 2007 roku. Kiedyś to forum było 2x dłuższe i przewijanie wszystkiego było strasznie męczące, do tego w każdym dziale po kilka postów, więc część się scaliło, resztę "pofolderowało" i moim zdaniem jest jak najbardziej o.k - jeśli chodzi układ działów.

Cytat:
No i zastosować kodowanie UTF-8, bo jak się patrzy do źródła i widzi kodowanie 'iso-8859-2' to aż człowieka zatyka

Gdyby ta strona była wielojęzyczna, to rozumiem Twoje podejście. A tak, to nie wiem o co Ci chodzi...

siekierzyński 
Że niby co?

Wysłany: 2013-02-19, 15:41   

end napisał/a:
w przygotowaniu jest nowy styl pod portal

Dla mnie to nowość :-)

Np. stałą szerokość forum mnie trochę nie pasuje, bo w sumie pół ekranu po bokach jest puste. Nie wspomne przy większych rozdzielczościach ekranów.
Po drugie, zamiast przestarzałych znaczników BBCODE zastosował bym edytor WYSIWYG. dla mnie BBCODE to historia.
Ja dodałbym trochę technologii WEB 2.0, np. przy dodawaniu załączników lub ankiet (bo z tego co wiem w przemo przy dodawaniu kolejnych opcji trzeba przeładować całą stronę)

end napisał/a:
Jakie nowe Twoim zdaniem powinny powstać?

nad tym się jeszcze nie zastanawiałem, ale powinno być jakieś zróżnicowanie na układy cyfrowe i analogowe (to jest przykład).

Co do kodowania, to przerabiałem je kiedyś przy przemo, jak parę dobrych lat temu pomagałem na forum przema, a jeszcze wczesniej sam z nim zaczynałem. Problemem było właśnie kodowanie. Bo było inne niż UTF-8. W bazie danych pokazywało się co innego, na forum co innego itd.
http://www.tarnaski.eu/bl...ech-zyje-utf-8/

Temat oczywiście do dyskusji.
A gdzieś jest opublikowany ten nowy styl forum? Do wglądu?

EDIT:

Zapomniałem dodać, że żałuję, że nie widziałem tego forum przed sierpniem 2007 :-)

end 
tool

Wysłany: 2013-02-22, 15:41   

Cytat:
Np. stałą szerokość forum mnie trochę nie pasuje, bo w sumie pół ekranu po bokach jest puste. Nie wspomne przy większych rozdzielczościach ekranów.

Trzeba by przeprowadzić sondę wśród użytkowników, bo np. jak dla mnie lepsza stała szerokość - lepiej się czyta i w ogóle.
Zobacz jak wygląda forum triody przy rozdzielczości 1920x1080 (16:9) totalnie rozciągnięte, jak dla mnie to porażka. Może to kwestia gustu.

Cytat:
Po drugie, zamiast przestarzałych znaczników BBCODE zastosował bym edytor WYSIWYG. dla mnie BBCODE to historia.

Można nad tym pomyśleć.

Cytat:
nad tym się jeszcze nie zastanawiałem, ale powinno być jakieś zróżnicowanie na układy cyfrowe i analogowe (to jest przykład)

I tak to jest zawsze, wszyscy coś by ulepszyli, ale nie widzą jak ;)

Temat kodowania na razie można pominąć.

Cytat:
A gdzieś jest opublikowany ten nowy styl forum? Do wglądu?

Na chwilę obecną nie jest dostępny preview, ale myślę, że to kwestia niedługiego czasu.

Edyta:

Cytat:
Zapomniałem dodać, że żałuję, że nie widziałem tego forum przed sierpniem 2007

Szukałem na web archive, ale niestety jest od 2008 r.

Odpowiedz do tematu