Poprzedni temat «» Następny temat
Bezprzewodowy przesył danych, tylko 24 bity
Autor Wiadomość
M@ciej 

Wysłany: 2013-02-24, 20:42   Bezprzewodowy przesył danych, tylko 24 bity

Witam.

Chciałem się poradzić Kolegów, jak w miarę prosto zrobić bezprzewodowy (radiowy) przesył 24 bajtów danych. Pierwsze 8 bajtów to będzie adres, pozostałe 16 to dane użyteczne. Chodzi mi o w miarę tanie, bo będzie ich kilka. Brałem pod uwagę BlueTooth lub jakiś z serii TLX, ale są dosyć drogie. Na 1-2 sztuki jeszcze byłoby mnie stać, ale kilka(naście), to już spory wydatek.

kayron 
Mam możliwość programowania układów GAL

Wysłany: 2013-02-25, 17:43   

A może zmodyfikuj sobie dla własnych potrzeb kod RC5 lub SIRC, zwiększ po prostu jego długość bitową. Medium nośne nie ma znaczenia, wtedy wystarczą ci najtańsze nadajniki radiowe.

M@ciej 

Wysłany: 2013-02-26, 20:37   

Z tym RC5 to niezły pomysł, przy czym ja nie chciałbym zagłębiać się w zawiłości protokołu transmisji, dlatego poszukuję jakby gotowego modułu. Przypomniał mi się Propox z modułami CC1000PP, są dość tanie (14 zł/szt) i miałem już z nimi styczność, ale czy one nie są już aby nieco za stare?

kayron 
Mam możliwość programowania układów GAL

Wysłany: 2013-02-26, 20:45   

Wszystko zależy co chcesz tym przesyłać, i z jaką szybkością ? Stare czy nie, jeżeli spełnia twoje wymagania, to nie ma co kombinować zbytnio.

M@ciej 

Wysłany: 2013-02-26, 21:08   

Właśnie nie zależy mi na długiej (tylko 24 bity, max 32) i szybkiej transmisji. Chcę zrobić zestaw czujników, np. temperatury. Centralka będzie odpytywała każdy z nich po adresie, a ten będzie zwracał swój status, np. zmierzoną temperaturę, załączone przekaźniki (tutaj tylko bity). Dla temperatury dam DS18B20 i ustawię na 12 bitów, pozostałe 4 bity będą na status przekaźników. Centralka będzie zajmować się obróbką danych. Stąd właśnie 24 bity, 8 adresu i 16 (12+4) danych.

Chyba znalazłem to, czego szukałem: RFM73-D. Jest sterowany przez SPI i kosztuje poniżej 10 zł. Czy miał ktoś styczność z tymi modułami?

Odpowiedz do tematu