Poprzedni temat «» Następny temat
Mini kurs programowania przekaźników programowanylnych.

Czy interesował by cię mały kurs przekaźników programowalnych.
Tak
93%
 93%  [ 14 ]
Nie
6%
 6%  [ 1 ]
Głosowań: 15
Wszystkich Głosów: 15

Autor Wiadomość
timo66 
...:::Anty Spam:::...

Wysłany: 2013-02-07, 18:08   

Witam,
kurs wydaje się być interesujący. Sam próbuje choć trochę poznać "z czym to się je", ale nie bardzo wiem jak zacząć, na co zwracać uwagę, co jest ważne a co mniej. Jeśli było by to w formie dla typowego szaraka to już się cieszę. Nie ukrywam że interesowało by mnie coś z grupy Siemens, ale też nie pogardzę czym innym.

kayron 
PLC FATEK, automatyka na życzenie

Wysłany: 2013-02-10, 20:12   

Widzę wyniki ankiety nie są najgorsze. Co do kursu na razie pracuję nad blogiem o tej tematyce. Nie jest to może najlepsza forma, ale tania, i ogólnodostępna. Jak uda mi się stworzyć jakieś sensowny początek to wstawię do tego tematu link do tego blogu.
Na razie jestem na etapie, zdobywania zaplecza, i jego budowy.
W sumie to chyba najlepsza droga do kursu w EDW, poniewarz blog, byłby fajną odskocznią do kursu.

kayron 

Wysłany: 2013-02-16, 21:00   

Rozpocząłem tworzenie prostej strony o sterowniku SG2.

Nie jest to może jakiś majstersztyk, ale nigdy nie tworzylem stron internetowych, dla tego wybralem najprostszą drogę, do celu.

duduslaw 
Nowy na forum

Wysłany: 2013-02-18, 21:01   

Witam Wszystkich!

Rozpocząłem śledzić właśnie ten temat, myślę że to fajna sprawa stworzyć taki kurs, dodam tylko że istnieją podobne sterowniki firmy ARRAY CO. według mnie godne uwagi.

kayron 

Wysłany: 2013-03-11, 20:15   

Aktualizacja.
Powoli prace nabierają materialnego wyglądu i powstaje płyta testowa, do kursu, oraz strona internetowa (nowa).

TECO_mini.jpg
Plik ściągnięto 117 raz(y) 272,63 KB

kayron 

Wysłany: 2013-03-16, 15:05   

Opublikowałem pierwszy artykuł na nowej stronie, która tworzę.

http://kursplc.forbot.pl/...bezpieczenstwa/

Prosiłbym o opinie na jego temat, czy taka forma odpowiada, ewentualnie, sugestie.

Markus 
Nowy na forum

Wysłany: 2013-03-17, 20:15   

Brawo! Trzymam kciuki! Właśnie rozpocząłem przedmiot "Sterowniki Programowalne" na moich studiach. Laboratorium prowadzone na sterownikach PLC MOELLERA serii PS4-200 i programie Moeller S40. Tematyka jest przeciekawa i daje morze możliwości. Oczywiście idą za tym nie małe pieniądze ale za to certyfikaty, niezawodność przy poważniejszych projektach i sterowaniach większymi urządzeniami daje spory konfort i satysfakcję.

Z niecierpliwością oczekuję rozwinięcia tematu. Sam z chęcią poszerzę horyzonty chociaż dopiero liznąłem tą dziedzinę :smile:

kayron 

Wysłany: 2013-03-22, 15:58   

Pojawił się kolejny mini artykuł na stronie, a do poprzedniego dodałem filmik prezentujący działanie układu w praktyce. Powoli w miarę sil tworzę następne artykuły.

kayron 

Wysłany: 2013-04-07, 10:49   

Dodałem kolejny artykuł do strony. Zachęcam do lektury
http://kursplc.forbot.pl/...ony-sprzetowej/

W przygotowaniu jest tez pierwszy prosty program na platformie sprzętowej. Na początek nie będzie to nic wymyślnego, ale może inspirującego mam nadzieję.

_adam_ 
Nowy na forum

Wysłany: 2013-04-08, 10:45   

http://www.youtube.com/watch?v=naPgDu15vaE

kayron 

Wysłany: 2013-04-08, 16:14   

I co z tego filmiku wynika ?
Dla mnie to co dziś uczą w każdej szkole czyli.
"Panowie, dziś w programie mamy sterowniki PLC. Na rynku są takie, siakie i owakie. Jest tyle a tyle standardów, wygląda to mniej więcej tak a siak. Z braku czasu nie będziemy wnikać w szczegóły, zrobimy sobie tylko przykład wyłącznika schodowego, którego i tak nikt normalny nie robi na PLC. Jak będziecie mieli szczęście to może w przyszłej pracy pozwolą wam się tego dotknąć. O.. za pięć minut przerwa, na jutro proszę zrobić referat o PLC, z wikipedi dziękuję".
Tak wygląda tematyka PLC w przeciętnym Technikum czy liceum elektrycznym, czyli kompletnie nic.
W całym filmiku gościu w ciągu kilku minut tak dużo się nagadał,o wszystkim i niczym, że sam nie wiedziałem co było na początku, będąc na końcu.
Jedyne pozytywne co tam usłyszałem, ze warto dokumentować swoje projekty, ale bez przesady żeby kręcić serial dokumentalny, wystarczą zdjęcia.
Natomiast hasło, trzeba zapatrzeć się w sprzęt, jest tylko półprawdą. Kogo z was stać na zestaw startowy Siemens LOGO za 1500zł ? Dla prawdziwego PLC to 1500 Euro.
Nikt na początku na pewno nie startuje do pełnoprawnych sterowników PLC za 1500 czy 2000zł. A używki na Allegro w okazjach za 300-500zł odradzam zdecydowanie.
Pierwsze kroki spokojnie można robić w symulacji programowej, dopiero później można próbować zdobyć jakiś prosty sterownik, i na nim ćwiczyć.

Artyliusz 

Wysłany: 2013-04-08, 17:29   

kayron napisał/a:
"Panowie, dziś w programie mamy sterowniki PLC. Na rynku są takie, siakie i owakie. Jest tyle a tyle standardów, wygląda to mniej więcej tak a siak. Z braku czasu nie będziemy wnikać w szczegóły, zrobimy sobie tylko przykład wyłącznika schodowego, którego i tak nikt normalny nie robi na PLC. Jak będziecie mieli szczęście to może w przyszłej pracy pozwolą wam się tego dotknąć. O.. za pięć minut przerwa, na jutro proszę zrobić referat o PLC, z wikipedi dziękuję".

Jakbyś opisywał lekcje w moim technikum. Tylko, że mieliśmy robić jakieś miganie przyciskami, raz czerwone, raz zielone, raz żółte i podobne sekwencje. Oczywiście nie było żadnego wytłumaczenia z czym to się je i jak zabiera do tego. Cud jak się udało coś zaświecić jak się chciało. Potem referat zrobić i tyle. Wyniosłem tak mało z tego, że do dziś tak naprawdę nie wiem co to jest te PLC i do czego to komu.
Pracowaliśmy na ZD-100PLC.

joon 

Wysłany: 2013-04-08, 18:08   

Nie jest tak źle, w technikum miałem easy i każdy chcąc zaliczyć pracownię musiał "coś" stworzyć. Kto chciał nauczył się czegoś, kto nie chciał jedynie zaliczył.

Co do filmiku; śmieszą mnie takie "dzieła" ;)

_adam_ 
Nowy na forum

Wysłany: 2013-04-08, 18:27   

joon napisał/a:

Co do filmiku; śmieszą mnie takie "dzieła" ;)

Gość z filmiku naprawia i programuje urządzenia sterujące dozowaniem azotu na tankowcach więc zapewne ma większe pojęcie o automatyce niż nauczyciel w technikum.

joon 

Wysłany: 2013-04-08, 19:59   

Wiesz, jest różnica miedzy naprawą i programowaniem urządzeń mając wszystko rozpisane w DTRce a samodzielnym zaprogramowaniem i uruchomieniem.

Fakt że pracuje na tankowcach robi z niego eksperta? Zdziwiłbyś się, jak byś dowiedział się o tym gdzie pracują ludzie nawet z tego forum i przy czym ;)

Odpowiedz do tematu