Poprzedni temat «» Następny temat
Mini kurs programowania przekaźników programowanylnych.

Czy interesował by cię mały kurs przekaźników programowalnych.
Tak
93%
 93%  [ 14 ]
Nie
6%
 6%  [ 1 ]
Głosowań: 15
Wszystkich Głosów: 15

Autor Wiadomość
kayron 
PLC FATEK, automatyka na życzenie

Wysłany: 2013-02-02, 12:42   Mini kurs programowania przekaźników programowanylnych.

Witam wszystkich.
Jakiś czas temu narodziła się przypadkiem idea stworzenia mini kursu programowania przekaźników programowanych. Mógłbym taki kurs opracować, lecz wieże się to z pewnymi wydatkami z mojej strony, i chciałbym wiedzieć czy byłoby zainteresowanie takim czymś.
Kurs byłby oparty o sterownik TECO SG2, z pewnymi odskokami do najnowszego LOGO Siemensa.

Sterownik SG2 proponuję z powodu tego że kosztuje relatywnie małe pieniądze, bo najtańsza wersja to 280 zł + 80zł przewód do programowania, aczkolwiek do samej nauki nie trzeba nic kupować wystarczy darmowe oprogramowanie udostępniane do tego sterownika.
Ja oczywiście będę musiał zainwestować w ten sterownik na potrzeby kursu, ale to nie problem.
Oczywiście za tę sumę nie dostaniemy systemu na poziomie LOGO, ale do prostej automatyki w domu jak znalazł.

Mam więc do was pytanie czy jesteście za takim mini kursem ?

Proszę o ewentualne pytania i sugestie osoby zainteresowane w tym temacie.

Jestem też otwarty na wasze propozycje projektów, które chcielibyście zrealizować, ponieważ nie widzę większego sensu przerabiania klasyków typu, jak zrobić przełącznik schodowy na przekaźniku programowalnym, bo tak naprawdę nikt mądry i tak nie robi tego na urządzeniu za 300zl, tylko kupuje przełącznik krzyżowy za 15 zł.

_adam_ 
Nowy na forum

Wysłany: 2013-02-03, 13:05   

Kurs ukaże się w EdW czy w Internecie?

kayron 

Wysłany: 2013-02-03, 13:19   

To zależy od zainteresowania i ewentualnie tego jak skomplikowane rzeczy będziecie chcieli aby opisać ? O ile wam wystarczy sam program, to ja muszę mieć zaplecze sprzętowe do przygotowania, sprawdzenia i udokumentowania lekcji.

Dla mnie osobiście najlepiej byłoby publikować w EDW, bo za zarobione pieniądze mogę sponsorować zakup dodatkowych modułów do podstawowego sterownika, i rozwijać kurs.
Ale zanim napisze do pana Piotra Góreckiego, muszę wiedzieć, czy kogoś taki kurs w ogóle interesuje ?
Podstawowy kurs to nie problem, bo sterownik jest tani, ale jeżeli byłoby zainteresowanie jak ugryźć falownik czy sterownik silnika krokowego, to muszę trochę sprzętu zebrać. Choć sądzę że uda mi się go pożyczyć z pracy, na wikend i zrobić lekcję. :smile:
Ostatecznie można pisać do WOBITU, czy nie użyczyli by dla potrzeb kursu sterownika silnika krokowego i samego silnika.

kayron 

Wysłany: 2013-02-05, 16:06   

Widzę że zainteresowanie temetem jakieś jest, tylko dla czego tak cicho :?:
Miałem pewną nadzieję że pojawia się proprozycje, tematów do poruszenia, typu sterowanie bramą, a tu cisza.
Osobiście rozważam parę tematów. Można powiedzieć że już odrzuciłem sterowanie pralką automatyczną, bo to trochę nieżyciowe. Sterowanie byłoby droższe od nowej pralki, ale rozpatruję sterowanie wtryskarką do tworzyw sztucznych. Ogólnie jest tam parę ciekawych zagadnień związanych z sterowaniem zabezpieczeniami, kontrolą cyklu pracy itd.

simrowit
Nowy na forum

Wysłany: 2013-02-05, 22:04   

Super temat, dla mnie bomba. Już od jakiegoś czasu przymierzam się do zapoznania z programowaniem sterowników PLC, a ponieważ do tej pory programowałem głównie '51 asembler i Bascom oraz trochę AVR - Bascom to jednak PLC idea programowania jest inna i troche trudno to załapać jak się już coś programowało "z palca" . Ostatnio dostałem taki temat do rozmyślań, automatyka do betoniarni, układ na mikroprocesorze jest raczej do ogarnięcia. Potrzebna komunikacja po RS232 do wagi i kilka wyjść sterujących silnikami podajników, mieszadła itp. oraz kilka wejść sterujących, krańcówki itp. Temat idealny na PLC chciażby dlatego, że urządzenia te posiadają wszelkie certyfikaty bezpieczeństwa czego niestety nie można powiedzieć o własnoręcznie wykonanym układzie. I tu pojawia się problem, znalazłem w swoich "zasobach" sterownik PLC NAIS FP0-C14RS, zrobiłem kabelek, zaprogramowałem pierwszą moją drabinkę z kilkoma szczebelkami:) ale jak zaprogramować komunikacje po RS232 ? Jest instrukcja 144 ale co dalej ? trzeba ustawić jakieś rejestry do wysyłania i do odbioru. I tu z drabinki robią się schody bo do tej pory nie udało mi się wydusić ani jednego znaku z RS-a nie mówiac już o odebraniu. Dlatego podpisuje się obiema rękami pod tym mini kursem z mega wiedzą:)

kayron 

Wysłany: 2013-02-05, 22:41   

Akurat zagadnienie betoniarni, to jednak już zaawansowany projekt, wynika to z tego że, do komunikacji z wagą prawdopodobnie jest potrzebny MODBUS, lub ProfiBUS. czyli specjalny moduł rozszerzeń do sterownika PLC. Ale tak naprawdę trzebaby przeanalizować dokumentacje samej wagi gdzie powinno się znajdować, jaki interfejs wykorzystuje, i zdobyć opis protokołu komunikacji z nią, jej rejestrów itd.
SG2 może niestety być tylko modułem SLAVE, na MODBUS i PROFIBUS, i wątpię ze da się na nim zrobić tak zaawansowane rzeczy, zważywszy że nie jest to PLC, a przekaźnik programowalny. Do tego raczej byłby potrzebny rasowy sterownik PLC, z panelem operatorskim.

kysior
Nowy na forum

Wysłany: 2013-02-06, 14:17   

Jasne, że zainteresowanie jest. Ja kiedyś chciałem zaprogramować Easy Moellera, siedziałem kilka nocy i uczyłem się od podstaw z dostępnej literatury - ale udało się. Tylko to był prosty projekt, chętnie poczytam o czymś bardziej skomplikowanym.

kayron 

Wysłany: 2013-02-06, 18:01   

PS

Ertew 
-.^

Wysłany: 2013-02-06, 18:30   

kayron, czy proponowany przez Ciebie sterownik w cenie 300zł umożliwia interakcje z użytkownikiem tj. może wyświetlać komunikaty na LCD i ma kilka klawiszy działających jako wejścia cyfrowe, oraz czy można go programować bez użycia komputera z wbudowanej klawiatury?

kayron 

Wysłany: 2013-02-06, 19:19   

ad1 . Tak posiada wyświetlacz 4x16 znaków (wersja 3.0 sterownika, starsza 2.0 ma 4 x12 znaków, i nie obsługuje pewnych funkcji), a klawisze strzałek można używać dla własnych celów.
ad2. Tak można go programować bez użycia komputera z klawiatury która na nim się znajduje, ale jest to uciążliwe, jak zresztą we wszystkich przekaźnikach programowalnych.
Ale ja osobiście nie będę poruszał tej metody wprowadzania programu, ponieważ jest ona tak niewydajna i niewygodna, że można dostać co najmniej nerwicy, przy programach większych niż 10 bloczków. Naprawdę polecam dozbierać i kupić kabelek RS232.

c4r0 
[usunięty]

Wysłany: 2013-02-06, 19:44   

Ja nie jestem zainteresowany (tak też zagłosowałem) ale pomysł uważam za dobry. Co do publikacji, to myślę że lepsza do tego będzie EP niż EdW. EdW jest dla początkujących hobbystów, a do EP na pewno zagląda wielu automatyków.

kayron 

Wysłany: 2013-02-06, 20:14   

No właśnie ja bym chciał rozruszać EDW, gdyby mi na tym nie zależało, to robił bym ten temat na całkiem innym portalu. W EP już dział temu poświęcony jest, ale samo czasopismo chyba dla hobbystów takich bardziej początkujących, jest zbyt poważne i drogie. W EP, jest zbyt fachowo i ogólnikowo niekiedy, a to wbija klina. Ja bym chciał stworzyć coś dla zwyklego Kowalskiego, anie dla pół profesjonalisty, bo do takich jest skierowane głównie EP.
Wiadomo że na pierwszych lekcjach na tapetę poleca podstawy, w tym nauka czytania manuala, i podłączenie elektryczne. Zaawansowany projekt będzie później, i to tez podzielony na etapy.
Co do twojego głosu. To właśnie jeden z moderów zachęcił mnie do takiego kursu :grin:

c4r0 
[usunięty]

Wysłany: 2013-02-06, 20:34   

No dobra, to trochę wyjaśnia sprawę. Co do mojego głosu: nie jestem przeciwny takiemu kursowi! Jestem jak najbardziej za powstaniem kursu, ale osobiście nie będę nim zainteresowany. Więc w ankiecie odpowiedziałem zgodnie z pytaniem :)

simrowit
Nowy na forum

Wysłany: 2013-02-07, 07:21   

Waga wykorzystana w betoniarni ma dosyc prosty protokół komunikacyjny, w zasadzie "drukuje" wskazanie wagi w ASCII. Trzeba jednak otrzymany wynik odpowiednio przetworzyc, przekształcic na liczbe i podjąc odpowiednie działania.

Odczytanie wskazania wagi (odpowiada użyciu klawisza w wadze):
Komputer→Waga: S I CR LF (53h 49h 0Dh 0Ah) – sygnał inicjujący,
Waga→Komputer: waga wysyła 16 bajtów danych zgodnie z opisem:
Bajt 1 - znak „-” lub spacja
Bajt 2 - spacja
Bajt 3÷4 - cyfra lub spacja
Bajt 5÷9 - cyfra, przecinek lub spacja
Bajt 10 - cyfra
Bajt 11 - spacja
Bajt 12 - k, l, c, p lub spacja
Bajt 13 - g, b, t, c lub %
Bajt 14 - spacja
Bajt 15 - CR
Bajt 16 - LF

Wygląda to dosyc prosto więc byłoby fajnie żeby w kursie była wzmianka o obsłudze rs232 w sterowniku, bardzo by mi to pomogło.

krzych51 
Nowy na forum

Wysłany: 2013-02-07, 08:48   

Witam serdecznie.
Pomysł z kursem jest bardzo dobry, a jednym z przykładów mogłaby być wspomniana wyżej waga.

Pozdrawiam
Krzych

Odpowiedz do tematu