Poprzedni temat «» Następny temat
Płynne włączanie/wyłączanie diody LED
Autor Wiadomość
end 
tool

Wysłany: 2011-11-02, 16:31   Płynne włączanie/wyłączanie diody LED

Witam. Postanowiłem sobie w domu zrobić kilka lampek do oświetlenia schodów, no i tak skończyło się na oprawach schodowych z diodą 1W 350mA i zasilacz impulsowy 12V.
Początkowo zamysł był prosty - typowa instalacja schodowa, na dole włączam, wchodzę do góry wyłączam i odwrotnie.
Teraz pomyślałem, że fajnie by było gdyby po włączeniu diody płynnie się rozjaśniły (około 2-3s) i przy wyłączaniu płynnie wygasły w podobnym czasie 2-3 sek.
Może ktoś z kolegów operuje schematem takiego sterownika, który mógłbym wykorzystać w swojej instalacji?

Z góry dzięki za odp.

haterkmp 

Wysłany: 2011-11-02, 17:22   

witaj endzie :) ja tez szukalem takiego ukkladu tylko ze mialem sterowac pojedynczym ledem ale mysle ze z adaptacja tego ukladu nie bedzie problemu. jest jedne projekt na EP taki z LM358, i nawet na dobra sprawe moglbys pokombinowac z inteligentnym sterownikiem oswietlenia kabiny samochodu ktory gdzies krazy na elportalu. szczerze mowiac nie wiem jak to bedzie z ledami duzej mocy ale w ostatecznosci moglbys wykorzystac jakieos malego AVR'a i sterowanie PWM

tutaj masz sterownik, dosc prosty ale skuteczny
http://sklep.avt.pl/photo/_pdf/AVT722.pdf

pozniej podesle ci ten projekt z lm358 bo mam to gdzies na dysku

end 
tool

Wysłany: 2011-11-06, 11:45   

Dzięki! przejrzę tego kita AVT i zobaczymy co z tego wyjdzie.

e-lektryk 

Wysłany: 2011-11-06, 14:36   

Tyle, że ten układ jest na stałe podłączony do zasilania, a jeśli odłączasz zasilanie po stronie pierwotnej transformatora to układ się pewnie nie sprawdzi. Raczej powinien być to układ wyłączający zasilacz po stronie sieci 230V z żądanym opóźnieniem. Na pewno zasilacz impulsowy powinien być podłączony przez triaka do sieci. Sterowanie pracą triaka może odbywać się np. przez optotriaka i jakiś układ opóźniający jego wyłączanie. Ewentualnie można by pominąć optotriaka (wymaga zasilania DC) i połączyć bramę triaka przez jakiś mniej skomplikowany układ AC opóźniający zadziałanie triaka (coś w rodzaju soft start'u lub coś podobnego).

Zaznaczam, że mój pomysł też może zdać się psu na buty, bo tak na prawdę wszystko zależy od specyfikacji zasilacza i trzeba by było przeczytać w instrukcji czy producent uwzględnił stosowanie jakiegoś ściemniacza po stronie pierwotnej zasilacza impulsowego do LED. Jeżeli można to zrobić w ten sposób co napisałem to układ z drugiego postu można by połączyć np. z optotriakiem i sterować w ten sposób fotodiodą. Optotriak wysteruje triaka, a ten będzie z kolei sterował pracą zasilacza (jak już pisałem - w przypadku zasilacza impulsowego taka sztuczka może nie wypalić). Jeżeli zasilacz nie będzie chciał lub nie będzie mógł współpracować w ten sposób z powyższym układem to trzeba będzie zrobić bardziej skomplikowany układ, który po wygaszeniu LED (w zadanym czasie) rozłączy zasilacz od sieci. Inaczej mówiąc "fade out" po stronie wtórnej powinien wygaszać diody, a po ich wygaszeniu rozłączać również zasilacz. Czyli wyłączniki powinny załączać i wyłączać "fade out", który załączy zasilacz i diody, żeby całość zagrała. Tyle, że nie wiem czy ma sens robienie dodatkowego układu, jeżeli ten nie będzie zasilany z 230V, bo przecież i tak będzie ciągnął prąd, więc jeżeli opcja z fade out na uzwojeniu pierwotnym nie wypali to zostawił bym jak jast fade out na wyjściu, a transformator niestety podłączony na stałe. Chociaż to złe rozwiązanie z samego założenia.

Odpowiedz do tematu