Poprzedni temat «» Następny temat
Głośniki USB (chyba E5) piszczą
Autor Wiadomość
matrix 

Wysłany: 2011-09-29, 18:57   Głośniki USB (chyba E5) piszczą

Zakupiłem sobie jakieś tam głośniczki zasilane z portu usb.
Wyglądają identycznie jak te:

Nawet ładnie grają (w stosunku do moich poprzednich) gdyby nie jeden mały mankament jaki można usłyszeć w załączniku. Same z siebie piszczą tak dziwnie, albo raczej zbierają pisk gdzieś chyba z szyny zasilania. Można to jakoś "naprawić"?

pisk z głośników.zip
Pobierz Plik ściągnięto 501 raz(y) 72,07 KB

Ertew 
-.^

Wysłany: 2011-09-29, 19:55   

a) tętnienia na zasilaniu. Wystarczy prosta filtracja zasilana np. obwód RC albo LC.

b) sprzężenie lub zakłócenia po masie. Trzeba założyć dławik na zasilaniu albo na kablu sygnałowym. Można zasilać głośniczki z osobnego zasilacza (zwolnisz jeden port USB), poprzez przedłużacz USB z dławikami na kablu (takie zgrubienia) lub puścić zasilanie i masę z USB poprzez dławik sieciowy np. wymontowany z zasilacza ATX.

Oba powyższe problemy miałem z głośnikami które próbowałem przerobić na zasilane z USB. Po udanej walce z zakłóceniami okazało się że 5V to dla mojego egzemplarza trochę za mało.

matrix 

Wysłany: 2011-09-29, 19:57   

Na przykład jak przewijam stronę forum kółkiem myszki to słycha w głośnikach gwizd w takt przewijania.

Jaki dokładnie dławik trzeba było by założyć? Planowałem wsadzić jakiś kondziołek do głośniczków plus dioda prostownicza.

Ertew 
-.^

Wysłany: 2011-09-29, 20:08   

To prawdopodobnie zakłócenia po masie idą.

Dławik z zasilacza to 2 uzwojenia nawinięte na jednym rdzeniu. Nawinięte tak że jak jednym idzie prąd do urządzenia a drugim wraca, to wytworzone pola magnetyczne się znoszą.
Nie do końca wiem jak to działa ale ważne że działa.

Jeśli nie chcesz rozbierać głośników to przyjrzyj się profesjonalnym urządzeniom. Wszystkie mają dławik ferrytowy na kablu przy wtyczce. Może tutaj wystarczy taki pojedynczy założyć na kabel.

e-lektryk 

Wysłany: 2011-09-29, 20:31   

No to wiesz już chyba na pewno, że problemem jest sygnał. Karta muzyczna lub zasilacz - jeśli to komputer stacjonarny proponował bym sprawdzić to na innym komputerze lub zasilaczu. Jeśli chodzi o notebooka to lepiej było by odłączyć go na chwilę od sieci. Zakłócenia też mogą mieć charakter radiowy, chociaż jest to znacznie mniej prawdopodobne. Generalne E5 to pierwsza półka nad podłogą :) Jak to piszą producenci "Mocne, czyste brzmienie w ponadczasowej formie..." Można też sprawdzić z inną kartą muzyczną. Ty masz pewnie zintegrowaną z MB.

timo66 
...:::Anty Spam:::...

Wysłany: 2011-09-30, 16:59   

Ten "terkot" na 99% sieje wentylator , czyli byś może filtracja masy by pomogła.

matrix 

Wysłany: 2011-09-30, 18:47   

timo66 napisał/a:
Ten "terkot" na 99% sieje wentylator

Ale jak Timo wytłumaczysz fakt że jak przelatuję stronę kółkiem myszki to słychać terkot w takt kręcenia kółkiem?

timo66 
...:::Anty Spam:::...

Wysłany: 2011-09-30, 22:12   

Dokładnie się w to nie zagłębiałem, może pochodne harmoniczne ? U mnie czasem słychać taki pisk, świst i jak zmienię minimalnie ustawienie suwaka głośności to to ustaje mimo, że nawet powrócę do wcześniejszej wartości przy której piszczało z głośnika.

Można sobie to też wytłumaczyć tym, że myszka jest też zasilana domyślam się że z USB i "coś" sieje w zasilaniu, jeśli to stacjonarny komp to jest opcja padającego napięcia +5V? Niema tej wydajności co powinna być. Trzeba by było się dość zagłębić w zasilanie komputera, bo wina leży w zasilaniu, a głośniki być może z powodu swojej prostoty "obrazują to falą akustyczną " :idea:

matrix 

Wysłany: 2011-10-01, 08:37   

Komputer to blaszak, zasilanie być może słabe bo zasilacz kupiłem razem z obudową a firma, hmm ta jedna z gorszych czyli TRACER. Co do myszki to owszem moja A4Tech X7 zasilana jest z portu usb. Co do samego dźwięku z głośników to jeszcze powiem że nawet jak max wyciszę to też delikatny pisk słychać.

Samo poruszanie myszką powoduje tak jakby podniesienie częstotliwości owych pisków, więc rzeczywiście dolegliwość ta to chyba wina zasilacza.

Przepraszam że na razie tak tylko domysły snuję a nie działam nic praktycznie, ale ciągle mało czasu.

e-lektryk 

Wysłany: 2011-10-01, 10:43   

Najpierw sprawdź głośniki na innym komputerze, będziesz miał pewność, że wina leży po stronie komputera. Jeżeli na innym komputerze lub nawet 2-3 dla pewności problemu nie będzie to zaczął bym od zasilacza i karty muzycznej, bo pewnie Twoja karta jest zintegrowana z płytą główną. Miałem podobne problemy z kartą w blaszaku i buczało mi nawet podczas uruchamiania komputera. W moim przypadku głośniki nie były zasilane z portu USB, więc nie sądzę, żeby w Twoim przypadku miało to jakieś znaczenie. Po jakimś czasie wymieniłem zasilacz, bo padł. Wstawiłem mu nową SB i problem zniknął (na początku (nowy) komputer działał normalnie). Może być to problem związany z zasilaczem, więc to też warto sprawdzić i w razie konieczności wymienić zasilacz. Zasilacz sprawdzaj pod obciążeniem przez podłączenie żarówek samochodowych na 5V i 12V oraz równoległy pomiar napięcia czy nie pływa i czy nie jest za niskie. Warto też sprawdzić złącze płyty głównej.

matrix 

Wysłany: 2011-10-26, 15:12   

Powiem tak. Na chwilęobecną:
- wymieniłem kondzio filtrujący zasilanie z 220uF na 2200uF
- wymieniłem kondensatory odsprzęgające składową stałą na wejściach audio in z elektrolitów na foliowe bodajże.

Niestety nadal piszczenie jest, ale... wiem skąd?
Zasilacz sieje na porcie usb, bo jak zasilam głośniki z zewnętrznego źródła o napięciu 4,5V to pisków nie ma.

Na chwilę obecną brak funduszy na wymianę zasilacza. Ech...

keruseykaryu
[Usunięty]

Wysłany: 2011-10-26, 20:44   

matrix napisał/a:
Powiem tak. Na chwilęobecną:
- wymieniłem kondzio filtrujący zasilanie z 220uF na 2200uF
- wymieniłem kondensatory odsprzęgające składową stałą na wejściach audio in z elektrolitów na foliowe bodajże.

A dalej to w obwodzie 5V z USB wstaw dławik paręnaście mikrohenrów i zablokuj go kondensatorem. W torze sygnałowym też zastosuj dławiki - perełki - które nie osłabią wysokich tonów ale częstotliwości radiowe tak.

matrix 

Wysłany: 2011-10-26, 23:30   

keruseykaryu napisał/a:
A dalej to w obwodzie 5V z USB wstaw dławik paręnaście mikrohenrów i zablokuj go kondensatorem. W torze sygnałowym też zastosuj dławiki - perełki - które nie osłabią wysokich tonów ale częstotliwości radiowe tak.

A gdzie to do dostania? Bo nie wiem czy u mnie w elektronicznym "specjaliści" będą mieli takie elementy. Może coś z odzysku?

Ertew 
-.^

Wysłany: 2011-10-28, 17:49   

matrix napisał/a:
Zasilacz sieje na porcie usb, bo jak zasilam głośniki z zewnętrznego źródła o napięciu 4,5V to pisków nie ma.

Jak podasz oddzielne źródło zasilania to pisków nie ma, czyli masz sygnał audio bez zakłóceń.
To że zasilacz sieje już ustaliliśmy, ale nie bądź pewny że sieje po porcie USB.
Podłącz głośniki pod zasilanie z usb a sygnał podaj z innego źródła np. telefonu, mp3, czegokolwiek zasilanego bateryjnie.

matrix napisał/a:
keruseykaryu napisał/a:

A gdzie to do dostania? Bo nie wiem czy u mnie w elektronicznym "specjaliści" będą mieli takie elementy. Może coś z odzysku?

Jak najbardziej z odzysku. Może być mały koralik ferrytowy z drutem przechodzącym przez środek, lub duży z nawiniętymi kilkunastoma zwojami. Może też być rdzeń z trafa małego toroidalnego.
Jak możesz to zastosuj dławik z dwoma uzwojeniami z zasilacza impulsowego, np. ten znajdujący się między gniazdkiem sieciowym a mostkiem prostowniczym.

matrix 

Wysłany: 2011-10-28, 19:46   

Teraz już nie wiem co o tym myśleć? Jak puściłem muzę z MP3 na zasilaniu z USB to też nie piszczy, jest czyściutko jak diabli. Więc co jest przyczyną?

Odpowiedz do tematu