Poprzedni temat «» Następny temat
STM32 a częstotliwość taktowania GIPO
Autor Wiadomość
slawek55 

Wysłany: 2011-05-26, 07:33   STM32 a częstotliwość taktowania GIPO

Cześć.
TAk sobie czytam o uC STM32 i jego architekturze i zastanawiam się nad może banalna sprawą, ale trochę jest to niezrozumiałe.

Po co w tych układach wybiera się częstotliwość taktowania portów wejściowch a dokładnie, po co wybiera się częstotliwość dla GIPO? Rozumiem podejście mówiące o nachyleniu zboczy sygnałów, ale przecież częstotliwość zmian zależy od szybkości programu głównego.
Tak przy najmniej byo w AVRach. Jezli w petli głównej na przemian ustawiam a anstepnie zeruje dany pin uC to to jest cząstotliwośc wyjściowa. A jak to się łączy z częstotliwością taktowania GIPO? W którym miejscu ma sie pojawic ten sygnał taktujący?

radzio 

Wysłany: 2011-05-26, 14:15   

To nie jest żadna częstotliwość taktowania GPIO. Ten parametr służy tylko regulacji prędkości narastania zboczy sygnału. Nachylenie zboczy nie zależy od częstotliwości zmian stanu na porcie tylko od pojemności obciążenia oraz wydajności prądowej wyjścia. Po prostu chodzi o to, aby tam gdzie nie jest to konieczne nie generować zbyt wielu zakłóceń - im bardziej strome zbocze, tym widmo sygnału zawiera więcej składowych. Dla zadań takich jak miganie LEDem co pół sekundy warto ograniczyć prędkość narastania zboczy żeby układ po prostu "nie siał".

tymon_x 
Nowy na forum

Wysłany: 2011-05-26, 14:21   

Zostało to wprowadzone ze względu na testy EMC. Ta maksymalna częstotliwość ma mieć wpływ głównie na czas narastania oraz opadania zboczy. Im ten czas krótszy (bardziej nachylony) tym energia pokrywa szersze spektrum, inaczej mówiąc bardziej sieje na inne linie. Aby zobaczyć wpływ tego parametru (bity MODE[1:0]) na wyjście, należy zajrzeć do datasheet na Input/output AC characteristics, tam też jest stosowny rysunek + tabelka.

Zastosowania:
-np. pomiar napięcie analogowego, jeśli nie da się wyłączyć sygnałów cyfrowych, można zmniejszyć max f GPIO.

EDIT.
Ubiegł mnie kolega wyżej :wink:

slawek55 

Wysłany: 2011-05-26, 14:40   

Dzięki za odpowiedź.
W AVR'ach to było prostsze, no ale w końcu STM to postęp.
Ja po prostu nie mogę sobie tego wyobrazić w analogii do klasycznych układów CMOS, choć pewnie nawet nie można. W dokumentacji są ładnie rozrysowane obwody wyjściowe i wejściowe ale nie pokazali tam, w którym momencie występuje ten sygnał zegarowy. I teraz nie wiem, czy faktycznie on tam występuje, czy tylko ten parametr "...speed..." fizycznie zwiększa chwilową wydajność prądową wyjścia, co z kolei powoduje że zbocza są bardziej strome?

radzio 

Wysłany: 2011-05-26, 14:53   

To "speed" to maksymalna częstotliwość na porcie możliwa do osiągnięcia. Polecam datasheeta i podrodział "I/O port characteristics" w punkcie "I/O AC characteristics". Jest tam ładny rysunek jak rozumieć tą maksymalna częstotliwość wyjściową.

slawek55 

Wysłany: 2011-05-26, 15:10   

A czy możesz mi podać, o którym datasheet mówisz i na jakiej stronie. Jest tego dość sporo więc ułatwiłoby mi to przeglądanie.

tymon_x 
Nowy na forum

Wysłany: 2011-05-26, 16:10   

Dzięki super-wypaśnej stronie ST opartej na JavaScript już tak łatwo linków nie można podawać :D
www.st.com
Resources -> datasheets, wybierasz Swój uC, tam dalej się już odnajdziesz.

slawek55 

Wysłany: 2011-05-26, 17:29   

Jeśli nie sprawi Ci to kłopotu, to podaj mi link do jakiej ś noty w której są te podpunkty o których mówił radzio. Nie mogę znaleźć.

tymon_x 
Nowy na forum

Wysłany: 2011-05-26, 17:47   

slawek55 napisał/a:
A czy możesz mi podać, o którym datasheet mówisz i na jakiej stronie. Jest tego dość sporo więc ułatwiłoby mi to przeglądanie.

Obojętnie, w każdym to jest. Tabelka + rysunek przebiegu (figure któreś tam). Tam, gdzie kolega radzio wskazał.
radzio napisał/a:
Polecam datasheeta i podrodział "I/O port characteristics" w punkcie "I/O AC characteristics". Jest tam ładny rysunek jak rozumieć tą maksymalna częstotliwość wyjściową.

slawek55 

Wysłany: 2011-05-26, 18:03   

Dobra znalazłem, po prostu nie to wpisałem.

[ Dodano: 2011-05-27, 08:10 ]
A jeszcze jedna sprawa.
Czy parametr ...speed.. (w skrócie) jest jakoś zależny od częśtotliwości taktowania szyny APB2 lub częśtotliwości taktowania rdzenia?

Odpowiedz do tematu