Poprzedni temat «» Następny temat
VNC1L z firmware VDPS
Autor Wiadomość
c4v2 Dołączył: 22 Lis 2005
Posty: 407
Skąd: z przed monitora
Wysłany: 2010-08-31, 19:09   VNC1L z firmware VDPS

Dzień dobry-wieczór
Czy ktoś z Szanownych Forumowiczów (Forumowiczek) zajmował się układem VNC1L.
Hodzi mi dokładnie o firmware VDPS. Z tego co wyczytałem to z tym oprogramowaniem do portu USB2 (HOST) można podłączać miedzy innymi pamięci USB (BOMS). Port ten pełni również rolę HUBA'a.
Natomiast port USB1 jest skonfigurowany jako (SLAVE) i jest przeznaczony do komunikacji z PC (HOST).
W komputerze układ VNC1L jest widoczny jako użądzenie FT232R?
Czy Dołączona do portu USB2 pamięć jest widoczna w komputerze PC jako dysk?
Czyli Komputer PC widzi niejako dwa urządzenia?
Czy z mikrokontrolera będę miał dostęp do USB1(SLAVE) i USB2 (HOST-HUB)?
Czy też Komunikacja komputera PC z pamięcią USB jest tylko poprzez widoczne w menadżerze urządzeń użądzenie FT232R?
Zaznaczam że chodzi mi tylko o firmware VDPS.
Działanie VDAP, VDIF jest dla mnie jak najbardziej jasne.

VDPS.gif
Plik ściągnięto 342 raz(y) 15,06 KB

 
     
Passage 


Wiek: 32
Dołączył: 16 Sie 2005
Posty: 184
Skąd: Cambridge / UK
Wysłany: 2010-08-31, 20:00   Re: VNC1L z firmware VDPS

c4v2 napisał/a:

Czy Dołączona do portu USB2 pamięć jest widoczna w komputerze PC jako dysk?
Czyli Komputer PC widzi niejako dwa urządzenia?

Nie

W komputerze bedziesz mial jedynie sterownik FT232R, natomiast jesli chodzi o pamięc USB to uklad VNC1 ma implementację stosu Mass Storage, wiec niejako implementuje oblsuge systemu plikow, do ktorego masz dostep wygodnymi komendami typu:
DIR(listowanie bierzacego katalogu), CD(zmiana katalogu), OPR(otwarcie pliku) itd.

zresztą w dokumentacji jest to jasno opisane,
pozdrawiam.
 
 
     
c4v2 Dołączył: 22 Lis 2005
Posty: 407
Skąd: z przed monitora
Wysłany: 2010-08-31, 20:43   

Dziękuję.
Czyli firmware VDPS działa tak samo jak VDAP, z tą różnicą że nie trzeba dołączać zewnętrznego układu FT323RL a port USB1 w VNC1L pracuje jako SLAVE?

[ Dodano: 2010-09-01, 14:17 ]
Ograniczenia magistrali USB niestety nie pozwalają na to aby Pamięć MSD była widoczna jednocześnie przez mikrokontroler i komputer PC (niedopuszczalne dwa Hosty w jednym połączeniu). Można by było przełączać pamięć między mikrokontrolerem a PC z mikrokontrolera. Niestety nie ma co marzyć o wielodostępie.
Chyba prościej jednak ręcznie przełączać pamięć MSD. Pamięć przenośna, w końcu do tego jest...
Może w przyszłości jacyś konstruktorzy programiści zgrabnie rozwiążą problem.

USB_HOST_IDEA.png
Plik ściągnięto 7639 raz(y) 10,6 KB

 
     
c4v2 Dołączył: 22 Lis 2005
Posty: 407
Skąd: z przed monitora
Wysłany: 2013-10-18, 13:33   

Po dłuższym czasie odświeżam temat.
Moduł hosta VNC1L-1A z oprogramowaniem VDPS (VDPSFUL_V03_68.ROM ze zmodyfikowanymi startowymi parametrami, między innymi prędkość transmisji z 9600 na 115200) połączony z USART mikrokontrolera działa poprawnie w obu trybach tj. komend, danych. Jeżeli moduł jest w trybie komend ( linie DSR#DATAREQ#, DTR#DATAACK# są w stanie H, ) moduł pracuje zgodnie z oczekiwaniami, czyli wykonuje komendy 'CD$0D', 'DIR$0D' itp. Po przejściu w tryb danych ( linie DSR#DATAREQ#, DTR#DATAACK# są w stanie L) możliwe jest nawiązanie komunikacji z komputerem PC (wirtualny port szeregowy jak w przypadku FT232). Nie ma różnicy czy wykonana zostanie komenda 'CS S$0D' przed przełączeniem linii DSR#DATAREQ# do stanu L czy tylko zostanie przełączona linia DSR#DATAREQ# do stanu L z odczekaniem na stan L na linii DTR#DATAACK#, moduł przechodzi poprawnie w tryb danych. Wszystko jest w porządku dopóki aplikacja terminalu w komputerze PC odbiera dane. Jeżeli w trybie danych zostały wysłane jakieś dane i PC ich nie odebrał to po przejściu do trybu komend czy to przez ustawienie linii DSR#DATAREQ# w stan H, czy przez odłączenie wtyczki z gniazda USB PC'ta, host „zachowuje się nieelegancko”. Dane te nie są tracone, a są interpretowane przez host w trybie komend (!), co kończy się zwykle zwrotem komunikatu o wystąpieniu błędu jeżeli ostatnim bajtem był kod $0D, ewentualnie oczekiwaniem hosta do czasu odebrania kodu $0D i zwróceniem błędu . Samo wykrywanie podłączenia do PC nie wystarcza ponieważ jest realizowane przez wykrywanie napięcia VBUS z USB PC'ta (dzielnik napięcia dołączony do BD.7). Wykonanie komendy 'QSS$0D' faktycznie zwróci informację o pojawieniu się napięcia VBUS (fizyczne podłączenie wtyku do gniazda USB PC'ta) oraz o danych oczekujących (z PC'ta) na odebranie, jeżeli takowe są. Brak napięcia VBUS odzwierciedlane jest też wymuszeniem stanu H na linii DTR#DATAACK#, i automatycznym przejściem modułu w tryb komend. Wygląda na to że rozwiązaniem problemu z przesyłaniem „niechcianych danych” jest programowe sprawdzanie uruchomienia, zamknięcia aplikacji terminalu na PC przez wysłanie omówionych znaków po uruchomieniu i przed zamknięciem aplikacji terminalu oraz na niedopuszczaniu na wysyłanie danych w trybie danych gdy aplikacja terminalu na PC nie jest uruchomiona. Coś takiego działa ale jest „nieco karkołomne”. Czy jest to jedyna metoda na ominięcie problemu „niechcianego buforowania danych”? Czy Ktoś z Szanownych Forumowiczów spotkał się z tego typu problemem? Dodam jeszcze że pomimo ustawienia braku kontroli przepływu (zmodyfikowany w firmware parametr startowy) to linie CTS# RTS# muszą być zwarte w celu uzyskania poprawnej transmisji host-mikrokontroler.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytań do SQL: 14