Poprzedni temat «» Następny temat
Automatyczna ładowarka akumulatorów ołowiowych KIT 3120
Autor Wiadomość
FireIsland 
Nowy na forum

Wysłany: 2017-12-04, 22:39   Automatyczna ładowarka akumulatorów ołowiowych KIT 3120

Dobry wieczór,

Mam kolejny problem z nieszczęsnym kitem 3120 - ładowarką do akumulatorów ołowiowych.
Ładowarka podczas kalibracji i uruchamiania działała zgodnie z opisem zamieszczonym w artykule. Problem pojawił się w momencie kalibracji pokrętła ustawiającego prąd.
Autor napisał, że należy ustawić pokrętło na środku, a potencjometrem R24 regulować tak, aby amperomierz wskazał prąd ładowania równy 5A. U mnie podczas regulacji tym potencjometrem, po osiągnięciu wartości prądu około 3A przepaleniu uległ rezystor R1.

Układ zasilany jest wyprostowanym napięciem o wartości 16VDC.
Szukając w internecie okazało się, że nie tylko ja mam problem z tym układem ( https://forum.ep.com.pl/viewtopic.php?f=6&t=23379&sid=ef1922418af03f5d9e4710f23afcb7e5&start=20).

Więcej osób nie jest w stanie tego uruchomić; pojawiają się różne problemy.

Czy ktoś ma jakiś pomysł dlaczego u mnie przepaleniu uległ rezystor R1 ? Dodam, że przy prądzie mniejszym od 3A ładowarka działania poprawnie.

Dziękuję
Piotr,

PS. Pisałem do Autora w tej sprawie, lecz e-mail podany w artykule jest chyba nieaktualny, gdyż wiadomość do mnie wróciła.

tom5555 

Wysłany: 2017-12-05, 13:21   

Przepalenie R1 może być spowodowane uszkodzeniem w przetwornicy PVCC (jakieś zwarcie) lub na stałe został otwarty T1. Tak wynikało by ze schematu. Druga możliwość to uszkodzony IC2 lub zwarcie za nim.
Zasilasz układ napięciem wyprostowanym. Jest to napięcie pulsujące, czy odfiltrowane kondensatorem?

Odpowiedz do tematu