Poprzedni temat «» Następny temat
nr 10/2017 str 62 - kolejny "barbarzyńca"?
Autor Wiadomość
Wojtek 

Wysłany: 2017-10-02, 08:32   nr 10/2017 str 62 - kolejny "barbarzyńca"?

Nie wiem czy to dobry przykład pokazywać młodym adeptom elektroniki brak poszanowania dla elektroniki retro w postaci zniszczenia wkładki W66 w celu wykonania wątpliwej urody megafonu ze smartfona. Heh i robi to do tego autor cyklu artykułów nawiązującego jakby nie było tez do starszych rozwiązań radiotechnicznych. Juz kiedyś ktoś tez chyba na łamach pisma "zniszczył" jakis odbiornik lampowy aby wsadzić mu do środka nowoczesne rozwiązania.

tasza 

Wysłany: 2017-10-02, 10:17   

Dzień dobry.

Ja tylko z takim postulatem drobnym chciałabym wystąpić, aby jednak nie dewastować jakby nie patrzeć kultowych wkładek słuchawkowych Tonsil tak jak to przedstawiono na fotografii 9 strony 63 wspomnianego w tytule numeru EdW

Wkładki dynamiczne W66, W68 czy W83 są obecne w naszej amatorskiej elektronice 'od zawsze', stanowiły nieodłączny element wszelkich prostych radyjek, syren strażackich i innych domowym sumptem wykonywanych dźwiękowych zabawek, ponieważ w czasach niedostępności miniaturowych głośniczków była to częstokroć jedyna możliwość udźwiękowienia układu, wystarczy przejrzeć stare numery Młody Technik, Horyzonty Techniki czy ABC Techniki jak kto powątpiewa.

Ja dalej ze swych lat szczenięcych pamiętam jak chodziło się 'na sępa' do monterów z Telekomunikacji, a to przekaźniki MT-6 wpadły, a to właśnie kolorowe wkładki najczęściej typu W66. Cenne to było niezmiernie wtedy a i teraz takie przetworniki można wykorzystać nie robiąc im takiej krzywdy jak pokazano w czasopiśmie,

Bo tam wkładka został zwyczajnie zniszczona i jak się to urządzenie co przedstawiono już znudzi to jedyne co ją czeka to śmietnik.

Na bazarach można kupić nagłowne chińskie słuchawki za parę złotych, proszę rozważyć ich wykorzystanie w tym wzmacniaczu poprzedzone potraktowaniem ucinakami, aby pozyskać wkładki do projektu.

Na łamach EdW tematyka retro gości dość często i jest to bardzo budujące, że dbamy o historię elektroniki, że umiemy poszanować i częstokroć ciekawie wykorzystać elementy, które pędzący do przodu świat skazał na zapomnienie.

I szkoda wielka że te kilka zdjęć, choć jak zakładam wykonanych w dobrej wierze - nieco podważa sens tych starań.

pozdrawiam
Natasza Biecek

bsw
Nowy na forum

Wysłany: 2017-10-13, 12:02   

Autor artykułu zapewne ma kilogramy tych wkładek w swoich zapasach i jego sprawa co z tym robi na własny użytek. Niemniej pokazując swoje dokonania na łamach EdW musi się liczyć z tym że kogoś zachęci do dewastacji.

Niemal 10 lat temu popełniłem takie urządzenie:

Old Time Player

Zanim jeszcze opublikowano mój artykuł na okładce EdW zostałem zlinczowany na Forum Trioda.

Zdałem sobie wówczas sprawę że moja skrzynka została uratowana przed spaleniem w piecu, ale kogoś innego mogę zachęcić do zniszczenia autentycznego zabytku. Sam "zdewastowałem" już wcześniej wiele urządzeń. Od tamtego pamiętnego urządzenia postanowiłem że nigdy więcej. Fascynuje mnie technika retro ale elementy wykorzystuję tak aby ich nie niszczyć i nie niszczyć pierwotnego urządzenia...

Odpowiedz do tematu