Poprzedni temat «» Następny temat
Sprzęt do magazynu
Autor Wiadomość
Eliott

Wysłany: 2016-05-25, 09:23   Sprzęt do magazynu

Witajcie. Mam nie mały dylemat, szukam odpowiedniego sprzętu. Magazyny, sprzedaż hurtowa... potrzebuje czegoś do przyśpieszenia i polepszenia jakości usług. Wpadłem na xxx i ich oferta na maszyny automatyzujące proces produkcji czy pakowania wydaje mi się być sensowna. Jak myślicie, powinien zostać przy tym czy szukać dalej czegoś? Interesuje mnie szczególnie pakowanie produktów w możliwie najszybszy/ najbardziej ekonomiczny sposób.

kayron 
PLC FATEK, automatyka na życzenie

Wysłany: 2016-05-25, 10:39   

To zależy od kilku żeczy.
1. Czy masz czas szukać innych ofert, bo te na pewno są.
2. Koszty, i czas realizacji zlecenia.
3. Co chcesz obsługiwać i w jakim czasie ?
4. Serwis, w sensie czasu działania.

Ogólnie temat szeroki jak Amazonka w porze deszczowej. Decyzja zawsze jest trudna.
Powiem tak. Czasami warto dopłacić, i mieć rozwiązanie profesjonalne, niż szukać oszczędności gdzie się da, i z tego tytułu, ponosić potem straty (awaryjność, serwis, nieodpowiedni dobór).

gutek90 

Wysłany: 2016-07-31, 16:22   

Czy może handlujesz w sieci? Ja prowadzę sklep internetowy i w sumie też by mi sie coś takiego przydało. Zawsze najwiecej czasu schodzi pakowanie i magazynowanie itp - wiecie o co chodzi :idea:

kayron 
PLC FATEK, automatyka na życzenie

Wysłany: 2016-08-01, 21:38   

gutek90 napisał/a:
Czy może handlujesz w sieci? Ja prowadzę sklep internetowy i w sumie też by mi sie coś takiego przydało. Zawsze najwiecej czasu schodzi pakowanie i magazynowanie itp - wiecie o co chodzi :idea:

Ale w czym jest problem ? W utrzymaniu porządku, czy czym. Magazynowanie to jedno, pakowanie to drugie, no bo wielkość paczki zależy od tego co sprzedajesz i ile. Systemy automatyzacji sprawdzają się tak naprawdę w Mega Sieciach handlowych, a tam i tak naprawdę obsługuje je spora ilość ludzi. W małych firmach jedyną automatyzacją jest właściwie tylko skonfigurowanie przestrzeni magazynowej, jej opis. Jedyny automat to chyba tak naprawdę drukarka etykiet. Co najwyżej można się pokusić o wprowadzenie (zbudowanie sobie), bazy danych z kodami kreskowymi, czytnika, tak aby po otrzymaniu zamówienia otrzymać od razu tzw. "check listę" na której po kolei jest co gdzie w magazynie leży, posortowane w taki sposób aby za jednym przejściem, bez potrzeby kołowania pozbierać wszystkie składowe zamówienia, i za pomocą czytnika kodów kreskowych od razu wprowadzać zmiany do bazy danych. Więcej sensownie zautomatyzować się nie da. Ewentualnie waga połączona z komputerem, aby na etykietę nanosić wagę paczki.
Reasmując, cala automatyzacja w malej firmie to PC, drukarka etykiet, czytnik kodów kreskowych, waga podpięta pod PC i oprogramowanie. Sądzę że 80% tego każdy zajmujący się handlem ma, tylko nie bardzo wie i/lub ma czas coś z tym zrobić.
Rozładunek żaden problem, dogadać się z dostawcą, aby na towarze, były naklejki z naszymi kodami, wtedy czytnik, pstryk, pstryk i towar, dodaje się do bazy danych z automatu. Wszystko właściwie rozbija sie tylko o organizację. Dla tego np. kartoniki powinny być składowane jak najbliżej punktu wydawania, wtedy nie marnuje się czasu na latanie po nie. Dobrze jakby baza danych miała funkcje statystyczne, wtedy dowiemy się, jaki towar schodzi nam najczęściej i przy każdym remamencie przesuwamy sobie go najbliżej. W ten sposób operujemy z minimalnym nakładem czasu na podróżowanie po magazynie.
Oczywiście czynników jest wiele, ale prawie zawsze wszystko rozbija się o organizacje miejsca pracy. Z automatyzować pakowanie można właściwie jedynie wtedy kiedy wysyła się tysiące rzeczy, podobnych gabarytowo. Jeżeli robimy dziennie 30 paczek, w których jest coś innego zadanie prawie nie wykonalne, na małą skalę.
Prawda jest taka że nie ma jednego idealnego sposobu, każdy przypadek trzeba rozpatrywać indywidualnie i budowac system strikte pod niego.

Machina 

Wysłany: 2017-07-21, 12:29   

Zależy wszystko jak duży magazyn masz i do czego on dokładnie służy. Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia tego, z jak dużą ilością towarów masz na co dzień do czynienia. Z własnego doświadczenia wiem, że przenoszenie ręcznie pudełek i innych elementów zajmuje masę czasu i jest bardzo energochłonne. Jeśli więc masz z tym do czynienia to możesz zastanowić się nad zautomatyzowaniem magazynu, a świetnie nadadzą się do tego chociażby taśmy tarnsportujące umieszczone na podajniku. Znacząco ułatwi to pracę i skróci czas potrzebny na przetransportowanie wszystkiego wewnątrz magazynu. Moim zdaniem warto zainwestować w takie rozwiązania, szczególnie jeśli firma się rozwija.

Odpowiedz do tematu