Poprzedni temat «» Następny temat
Koder/dekoder do zdalnego sterowania odpowiednik Tx/Rx-2B
Autor Wiadomość
Denar
Nowy na forum

Wysłany: 2017-01-26, 07:36   Koder/dekoder do zdalnego sterowania odpowiednik Tx/Rx-2B

Witam.
Mój temat może nie do końca pasuje w tym dziale ale nic innego nie znalazłem
Pytanie jak w temacie. Poszukuję pary układów koder - dekoder podobnej do działania kostek tx-2b i rx-2b. Takie układy są często stosowane do zdalnego sterowania zabawek na paśmie 27MHz. Ogólna zasada jest taka, że kostka nadajnika posiada kilka wejść (końcówki zwierane do masy) i w zależności od tego które wejście jest aktywne(lub kombinacja wejść) - na wyjściu pojawia się oprócz sekwencji startu, określona liczba impulsów odpowiadająca danemu kanałowi. Odbiornik działa odwrotnie, po wykryciu sekwencji startu nadawania, dekoduje impulsy i aktywuje wyjście(a) odpowiednie dla danego kanału. Czyli prosty koder 1-bitowy. Oprócz tego jest jeszcze tor radiowy ale to osobny temat i z tym nie będzie problemu. Układ również wykorzystam do zdalnego sterowania. Być może ktoś wie coś o podobnie działających kostkach? Potrzebuję minimum 5 kanałów.
Pozdrawiam
Denar

kayron 
PLC FATEK, automatyka na życzenie

Wysłany: 2017-01-28, 11:38   

Swego czasu modne były kostki UM3758-120A do 8 bitów, potem HT12 osobno koder i enkoder ale tylko 4-bity. Jeszce były jakieś MC Motoroli, ale też tylko 4-bity.

Ale tak naprawdę mając kartę katalogową jakiegokolwiek układu enkodera, wystarczy wziąść ATTiny2313 czy jaki inny mikrokonteroler i napisać algorytm kodowania za pomocą PWMa który ci wypluje kody tych kostek, o dowolnej rozdzielczości, dekodowanie trochę bardziej złożone ale do opanowania.
Kodowanie w tych kostkach, jest najczęściej oparte o przebieg 1KHz, który odpowienio kluczowany (coś na wzór sterowania grupowego) daje 1 albo 0.

Denar
Nowy na forum

Wysłany: 2017-01-29, 18:25   

kayron dziękuję za wskazówki. Jednak najtaniej wyjdzie mi zrobić nadajnik na uC. Teoretycznie nawet Attiny13 z 6 portami da mi jeden port wyjściowy na nadajnik i 5 portów wejściowych, czyli już spełni moje założenia. A nawet z kombinacji tych 5 wejść można już zrobić 32 kanały. W odbiorniku i tak siedzi już atmega więc dopisanie kodu nie będzie problemem.
Pozdrawiam

Edit:
Kostki TH-12D i TH-12E są jeszcze do nabycia i to tanim kosztem. Finalnie pilota wykonałem na uC + transmisja na 433MHz. Swoją drogą odradzam modułów RF XY-FST/XY-MK-5V - te badziewie zaczęło jako tako działać dopiero w kodowaniu manchester.

Odpowiedz do tematu