Poprzedni temat «» Następny temat
Iluminofonia 3 kanałowa Power LED + stroboskop
Autor Wiadomość
hetm4n 
Nowy na forum

Wysłany: 2017-01-24, 20:17   Iluminofonia 3 kanałowa Power LED + stroboskop

Witam! Przedstawiam wam nową wersję mojego kolorofonu, który po raz 3 został delikatnie zmodyfikowany i zmontowany w nietypowej obudowie. Elektronika oparta na popularnym kicie Jabla J-50 który polutowałem w czasach gimnazjum 2002r i zmontowałem na żarówkach 40W. Całość była zamontowana w drewnianej obudowie tzw "byle ino" :) 3 lata temu po długim czasie nieużywania zmieniłem obudowę na bardziej wymiarową, oklejoną, z porządnymi filtrami, porządne odbłyśniki. Niestety rozleciało się to wszystko podczas upadku.
Kilka dni temu wpadły mi w łapki odpady profili bosch rexroth 20x80. W myślach uroiła mi się wizja mojego rozleciałego kolorofonu w nowej wersji na diodach LED COB 10W. Tak więc wziąłem się do roboty, zmontowałem konstrukcje z owych odpadów profili. Przerzuciłem elektronikę J-50, dodatkowo zmontowałem na płytce uniwersalnej układ stroboskopu na timerze NE555.
Po drodze napotkałem na problem ograniczenia prądu LED'om. Nie mając czasu na zastanawianie się, myślenie, kombinowanie, szukanie, zrealizowałem najprostsze rozwiązanie, lecz niezalecane. Otóż prąd ograniczyłem poprzez odpowiednio policzone rezystory 5W (zielona,niebieska) i 10W (czerwona). Przetestowałem, rożne napięcia podawałem, pomierzyłem. Rezystory przykręcone do profilu bosch nie przegrzewają się, pracują z temperaturą max 60stopni. Prąd dla każdej diody ograniczyłem na poziomie 800mA. Diody zasila transformator toroidalny 14V 50VA. Tyrystory sterujące podają mi napięcie 10V na wyjściach, niezależnie czy mam 12V trafo czy 18V.
Układ stroboskopu zrealizowany na NE555 wraz z MOSFETem IRF540 sterują dwoma diodami COB 10W o barwie zimnej również przez 5W rezystory 1.5R.
Wszystkie diody przykręcone do płaskownika aluminiowego, który przykręcony jest do aluminiowego profilu bosch. Po całodniowym teście konstrukcja jest zimna. Jako osłonę elektroniki wygiąłem blachę grubości 1mm z stali nierdzewnej i przykręciłem do profilu. W obudowie zostały zamontowane potencjometry do regulacji, wejście na mikrofon, włącznik główny, bezpiecznik, gniazdo trapezowe oraz przełącznik trybu pracy (stroboskop-kolorofon). Całą obudowa ma długość 700mm. Efekt jest bardzo zadowalający. Można bez problemu oświetlić sale 100m2. W dalszych planach rozwojowych mam zamiar zrobić układ 3 kanałowego drivera LED z sterowaniem PWM do zasilania diod na al8805, ale nie wiem kiedy to nastąpi.

Kosztorys:

-Odpady profili bosch rexroth 20x80 4szt - 0zł (100zł brutto wychodzi za mb)
- elektronika kolorofonu - 45zł zakupiona w 2002r
- elektronika stroboskopu - ok 5zł
- wydatki na rezystory dla testów - 15zł
- LED 10W niebieska - 11.9zł
- LED 10W zielona - 18zł
- LED 10W czerwona - 23zł
- LED 10W biała zimna 2szt - 24zł
- obudowa zakrywająca elektronikę z stali nierdzewnej (polerowana) - 0zł
- transformator 14V 50VA - 0zł
- włączniki, przełączniki, gniazda - 10zł
- gałki na potencjometry - 0zł
- drogocenny czas poświęcony na testy i budowę - 3 dniówki (3x8h)

Zachęcam do propozycji ciekawych rozwiązań - poprawek, komentowania, krytykowania itp :)

24.01.2017. Wpadło po kilku dniach jeszcze parę pomysłów na ulepszenie całości i tak oto wygląda obecnie obudowa:

Film z dźwiękiem
https://drive.google.com/file/d/0B8ClKUcf0WBtTEE3NVViOFJiTTQ/view?usp=sharing

Film bez dźwięku:
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=IcucNCv5CXk[/youtube]

schematy

Odpowiedz do tematu