Poprzedni temat «» Następny temat
Sygnał audio w przewodzie EURO (SCART)
Autor Wiadomość
FireIsland 
Nowy na forum

Wysłany: 2016-12-27, 14:34   Sygnał audio w przewodzie EURO (SCART)

Dzień dobry,

Chciałbym się dowiedzieć, czy jest możliwość "wygrzebania" sygnału audio z przewodu SCART i podłączenia go pod jakiś wzmacniacz TDA ? Chcę podłączyć inne głośniki do telewizora.
Piny 1,3 i 4 w złączu SCART to odpowiednio kanał prawy, lewy i masa. Jestem ciekaw, czy skierowanie tego sygnału do wzmacniacza TDA i potem do głośników zda egzamin.

Pozdrawiam,
Piotrek

tom5555 

Wysłany: 2016-12-27, 18:04   

Jeżeli SCART jest wyjściem, to tak. Jednak nie będzie możliwości regulacji głośności przez telewizor.

Ertew 
-.^

Wysłany: 2016-12-28, 00:29   

Złącze EURO/SCART jest jednokierunkowe jeśli chodzi o sygnał wysokiej jakości (RGB, S-video) i kilka innych szczegółów.
Sygnał composite video oraz audio stereo są (zgodnie ze standardem) zawsze dwukierunkowe. Teoretycznie TV musi mieć podłączone tylko piny wejściowe. W praktyce w większości modeli TV masz conajmniej dwa złącza SCART. W tym jedno do podłączenia magnetowidu (wejście i wyjście audio+composite) i jedno do podłączenia DVD (pełne wejście, brak wyjścia).

Oczywiście jak wspomniał tom5555, wyjście audio ma stały poziom sygnału więc musisz dodać coś do regulacji głośności, najlepiej ze zdalną regulacją.

FireIsland 
Nowy na forum

Wysłany: 2016-12-28, 09:22   

Dziękuję za odpowiedzi.
Mam na myśli kabel Euro idący od dekodera telewizji naziemnej do starszego telewizora Axion.
Zgadza się, regulacji głośności przez TV nie będzie, ale regualcja głośności przez dekoder powinna chyba działać, czy nie?
Jeśli nie, to faktycznie trzeba bedzie rozwiązać ten problem zdalnie. W każdym razie skoro sygnał ten mozna podać na TDA to będę próbował.
Dziękuję.

tom5555 

Wysłany: 2016-12-28, 13:32   

Jeżeli sygnał bierzesz z dekodera, a dekoder posiada funkcję regulacji głośności, to regulacja głośności obsługiwana będzie przez pilota od dekodera. Większość dekoderów posiada dodatkowe wyjście dla audio na złączu Jack 3,5mm lub Cinch, nie trzeba wtedy wyciągać sygnałów z wyjścia EURO. Ze złącza EURO warto wykorzystać sygnał sterujący (pin 8 ) do włączania dodatkowego wzmacniacza.
http://www.videoaudio.pl/...czen-t4707.html

FireIsland 
Nowy na forum

Wysłany: 2016-12-28, 17:08   

tom5555 napisał/a:
Ze złącza EURO warto wykorzystać sygnał sterujący (pin 8 ) do włączania dodatkowego wzmacniacza.

Słuszna wskazówka, jednak nie wiem czy dobrze rozumiem. Na pinie 8 pojawia się na przemian napięcie 0-2V, 5-7V, 9.5-12V odpowiednio z wciskaniem klawisza na pilocie odpowiadającego za proporcje ekranu. Sugerujesz, żeby wykorzystać np. napięcie 12V do wysterowania tranzystora czy przekaźnika uruchamiającego wzmacniacz ? Dobry pomysł.

tom5555 

Wysłany: 2016-12-28, 18:52   

FireIsland napisał/a:
Sugerujesz, żeby wykorzystać np. napięcie 12V do wysterowania tranzystora czy przekaźnika uruchamiającego wzmacniacz ? Dobry pomysł.

Przekaźnika przez tranzystor, jest to napięcie sterujące, nie wiem czy jest określona wydajność prądowa tego wyjścia ale podejrzewam że będzie zbyt mała żeby bezpośrednio wysterować przekaźnik. Najlepiej, gdyby napięcie już powyżej 2V włączało wzmacniacz. Najpierw jednak sprawdź, czy twój dekoder podaje napięcie na pinie nr.8 po załączeniu.

r-mik
Nowy na forum

Wysłany: 2016-12-28, 19:07   

FireIsland napisał/a:
(...)Na pinie 8 pojawia się na przemian napięcie 0-2V, 5-7V, 9.5-12V odpowiednio z wciskaniem klawisza na pilocie odpowiadającego za proporcje ekranu.

Skąd masz takie informacje?

FireIsland 
Nowy na forum

Wysłany: 2016-12-29, 10:09   

tom5555 - Słusznie. Sprawdziłem to napięcie na pinie 8 i po włączeniu dekodera pojawia się tam napięcie 8V, więc można je będzie wykorzystać do wysterowania tranzystora.

r-mik - Z linku kilka postów wyżej, http://www.videoaudio.pl/...zen-t4707.html. W opisie złącza SCART.
Mała poprawka do mojej poprzedniej wypowiedzi: Sygnał 0-2V pojawia się w przypadku braku sygnału, a nie w zależności od wciskania przycisku na pilocie odpowiedzialnego za proporcje.

Odpowiedz do tematu