Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: Jony130
2016-11-17, 14:24
Przestrajanie głowicy UKF
Autor Wiadomość
DarkSoul2016
Nowy na forum

Wysłany: 2016-11-13, 12:19   Przestrajanie głowicy UKF

Witam, mam nadzieję, że dobry dział wybrałem, ponieważ za nic nie miałem pomysłu gdzie mój temat przyporządkować. Do rzeczy: chciałbym nauczyć przestrajać głowice UKF na pasmo CCIRT. Ogólnie już sobie poczytałem o co w tym wszystkim chodzi, jednak moje zapotrzebowanie na wiedzę nie zostało zaspokojone, więc po dłuższych poszukiwaniach pomyślałem, że zapytam tu, bo być może będzie szybciej, niż znaleźć interesujące mnie informacje samemu, o ile w ogóle bym znalazł. Wiadomo, że niektóre radia, jak właśnie Jowita, są trochę upierdliwe w przestrojeniu, ponieważ po rozkręceniu okazuje się, że np. jest wsadzony innej pojemności agregat strojeniowy, albo zastosowane pojemności w obwodzie heterodyny są inne i jest muka, bo okazuje się, że po wstawieniu kondensatorów z gotowca, głowica dalej nie chce wskoczyć na wyższe pasmo. Nie znalazłem właśnie odpowiedzi, co wtedy, gdy właśnie z powodu różnic konstrukcyjnych radio nie daje się przestroić na wartościach podanych w gotowcu. Chodzi mi o czyste ogólniki po czym mogę rozpoznać, że kondensator ma za wysoką/niską pojemność, jaki jest schemat dobierania, czy jak to się oblicza, no i po czym mogę rozpoznać, który kondensator sprawia problem. Czy ktoś może zna jakiś prosty w złożeniu projekt częstotliwościomierza do badania gdzie heterodyna oscyluje, który zbytnio nie opróżni mojego portfela i nie sprawi problemów w uruchomieniu?

tom5555 

Wysłany: 2016-11-13, 14:37   

Może coś takiego: http://ep.com.pl/files/7022.pdf

DarkSoul2016
Nowy na forum

Wysłany: 2016-11-14, 14:14   

Udało się, znalazłem opis, który za rękę prowadzi przez całą procedurę włącznie z rozrysowaniem schematu poglądowego głowicy i opisem bloków w których trzeba dokonać ingerencji. Wszystko jest opisane w najmniejszych detalach, tak więc jak ktoś ma pojęcie o elektronice myślę, że bez problemu złapie o co chodzi...
Link do owego dokumentu: http://www.tinyurl.pl?mNhMIEtW
Do otworzenia wymagany jest program WORD z pakietu MS Office, lub inny edytor obsługujący pliki DOC. Z tego co się nie mylę do takowych należy darowy OpeOffice.org.

DarkSoul2016
Nowy na forum

Wysłany: 2016-11-15, 12:39   

Mam mały dylemat... Jako że sprawa jest powiązana z przestrajaniem to pozwolę zapytać tutaj, żeby niepotrzebnie nie spamować nowym tematem. Otóż kumpel załatwił mi Jowitę 2 i mam mały dylemat co do jej sprawności, mianowicie dowiedziałem się z podlinkowanego art., że jeżeli blok UKF wraz z głowicą jest sprawny to radio na paśmie OIRT powinno odbierać część stacji z pasma CCIRT. Z tą Jowitą jest niestety tak, że po przełączeniu na falę Średnie odbiera jakieś tak zagraniczne stacje, natomiast po przełączeniu na UKF jest totalna cisza, to znaczy jest jednolity szum jak w odbiorniku TV po odłączeniu antenteny i jak wnioskuję głowica w ogóle nie reaguje na agregat strojeniowy, ponieważ przy przemieszczaniu po skali cały czas jest jednolity szum i nie słychać charakterystycznych trzasków towarzyszących zmianie częstotliwości, oraz jakichkolwiek szumów/trzasków wskazujących na obecność modulacji FM. Czy to może oznaczać, że radio ma uszkodzony blok UKF, czy to jest normalne i po wymianie kondensatorów radio już normalnie złapie cokolwiek? Oczywiście radio na 100% nie było ruszane, bo po radiu widać, że jest dziewicza i baaaaaaardzo długo nie było uzytkowane. Poza tym kolega też mi mówił, że radio jest ze strychu i najprawdopodobniej będzie trzeba przestroić, albo nawet naprawić... WWiem, że najprościej jest wymienić i spr. , ale jak wiadomo lub nie przy demontażu jowitowskiej głowicy jest w huk roboty i nie chcę mieć sytuacji. że okaże się, ze niepotrzebnie tylko zmarowałem czas, bo radio dalej nic nie odbiera i ponadto pozstanie dylemat, czy radio jest rozwalone, czy po prostu źle są dobrane ceramiki... Dla jasności pragnę dodać, że u mnie w mieście nadają stacje na częstotliwościach, które nieprzestrojone radio niby powinno łapać i mój AS502 łapie je nawet bez anteny, więc nie ma opcji, że po prostu radio nie sięga do żadnego nadajnika i tu jest problem...

DarkSoul2016
Nowy na forum

Wysłany: 2016-11-17, 13:25   

Temat można zamknąć, już wszystko wiem. Podjechałem do serwisu i pogodałem z serwisantem i powiedział mi, że generalnie radio może odbierać częstotliwości lustrzane, ale nie musi z uwagi na problem z czułością. W tym przypadku, aby sprawdzić czy głowica żyje wystarczy ruszyć delikatnie hetę i trymer bez zmiany kondensatorów i jak tor UKF i głowica jest ok to wtedy powinno już coś tam odbierać.

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi