Poprzedni temat «» Następny temat
KiCAD - poradnik dla początkujących
Autor Wiadomość
KrzysiekK 

Wysłany: 2016-03-06, 22:11   

Niestety oryginalne biblioteki KiCada, nie są najlepsze i może w nich brakować elementów. W sieci są udostępnione biblioteki elementów, ale te nie zawsze są w nowym formacie pretty i trzeba je znowu konwertować. Przykładowy link do alternatywnych bibliotek KiCada.

http://smisioto.no-ip.org...ad/kicad-en.htm

SamiJa 
Nowy na forum

Wysłany: 2016-03-07, 20:40   

Mam problem z aktualizacją schematu do płytki PCB. Zrobiłem całą płytkę, i zostały mi dwa piny do połączenia. Dopiero teraz dostrzegłem iż jeden pin w schemacie jest źle podłączony. Poprawiłem w schemacie to co było trzeba. Ale jak wczytać tą poprawkę do PCB ?

KrzysiekK 

Wysłany: 2016-03-07, 22:28   

Trzeba ponownie wygenerować listę sieci (netlistę) i wczytać ją do Pcbnew, aby uaktualnić połączenia na płytce.

SamiJa 
Nowy na forum

Wysłany: 2016-03-08, 11:48   

Mam jeszcze jeden mały problem, ale już nie wiem czy da się go rozwiązać. W formacie .dxf wszystko łądnie i poprawnie zapisuje. Ale chciałbym zwiększyć grubość obrysu krawędzi płytki. Ścieżki mam w grubości 0.3 a obrys 0.1 . Co stanowi problem bo marker rysujący ma 0.3 i po prostu pogram do druku nie wygeneruje mi kodu linii 0.1. Pomija ją, a jak patrzyłem w ustawieniach to nie da się ustawić grubości. Albo może gdzie indziej da się ustawić grubość w samym narzędziu ?. Bo przy zapisie w formacie .dxf domyśla grubość lini to 0.1 i nie da się jej zmienić.

KrzysiekK 

Wysłany: 2016-03-08, 14:21   

Po dwukrotnym kliknięciu lewym klawiszem myszki na linii obrysu płytki otwiera się okno Właściwości segmentów. Możemy w nim zmienić szerokość tej linii jak na obrazku poniżej. Domyślna szerokość to 0,15 mm. Na tym obrazku dla przykładu zwiększyłem ją do 0,9 mm, co jest widoczne w narożniku płytki.

grubosc_linii.png
Plik ściągnięto 3520 raz(y) 39,59 KB

dimrost 
Nowy na forum

Wysłany: 2016-03-17, 19:31   świetny program

Jestem osobą początkującą i jak dla mnie program jest bardzo łatwy do obsługi. Polecam go każdem.

Ertew 
-.^

Wysłany: 2016-03-21, 19:09   

KrzysiekK, 2 lata temu korzystałem z KiCada 2013-07-07. Teraz ponownie muszę zaprojektować kilka płytek.
Jak uważasz, lepiej przesiąść się na najnowszą wersję, poczekać jeszcze miesiąc na ostateczne poprawki, czy zostać przy starszej stabilnej?

KrzysiekK 

Wysłany: 2016-03-21, 22:46   

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Najnowsza wersja KiCada dla Windows ma problemy z wydrukiem rysunku płytek o czym wcześniej już pisałem. Trzeba "obchodzić" tą usterkę. Co ciekawe w systemie Linux usterka ta nie występuje. Dwa różne systemy zarządzania bibliotekami elementów będą w przyszłości powodem pewnej niekompatybilności plików z projektami. Zresztą obecnie występuje to w Pcbnew, gdzie starsze projekty odnoszą się do bibliotek, a obecnie mamy tabele bibliotek. Co prawda projekty ze starszych wersji KiCada można otworzyć, ale nanoszenie zmian w projekcie wymaga dodatkowych zabiegów.

Jeśli projekty te mają być proste lub "jednorazowe" to można skorzystać z najnowszej wersji KiCada. Wówczas łatwo będzie poprawić w przyszłości. W przypadku bardziej rozbudowanych projektów otwarcie ich w najnowszych wersjach KiCada zapewne będzie możliwe, ale nanoszenie zmian w projekcie może wymagać dodatkowych zabiegów.

Ertew 
-.^

Wysłany: 2016-04-06, 17:28   

Dzięki, w takim razie zostanę przy sprawdzonej wersji 2013.

Odpowiedz do tematu