Poprzedni temat «» Następny temat
Zegar lampowy Nixie IN-14
Autor Wiadomość
FireIsland 
Nowy na forum

Wysłany: 2015-04-04, 17:16   Zegar lampowy Nixie IN-14

Witam,
Jakiś czas temu postanowiłem wykonać zegar lampowy z lampami IN-14, który był opisany w lipcowym numerze EdW w 2014 roku. Mam jednak kilka pytań związanych z projektem (niekoniecznie błędy). Postanowiłem napisać tutaj, gdyż nie otrzymałem odpowiedzi e-mail od autora.

W artykule jest napisane aby rezystor R12 (zabezpieczenie przetwornicy) miał wartość 0,22ohm. Nigdzie u siebie w sklepach elektronicznych nie mogłem dostać takiego nominału, nawet w niektórych internetowych gdzie robiłem większe zamówienia nie było takiego rezystora. Nie chcę też robić specjalnego zamówienia tylko ze względu na ten rezystor gdyż koszty przesyłki przewyższą wartość towaru. W związku z tym moje pytanie, czy rezystor ten mogę zastąpić rezystorem o rezystancji 0,33ohm ? Bo taki akurat posiadam.

Kolejne pytanie związane z lampami Nixie. W artykule jest rysunek( rys.4, s.18) na którym ponumerowane są poszczególne wyprowadzenia lamp. Rozumiem, że nóżki zaczynamy liczyć od tej, która jest oznaczona strzałką od spodu ?

Nie rozumiem jeszcze dlaczego na rysunku 4 jest ponumerowanych 13 nóżek a na rysunku wyżej (rys.3, s.18) są pokazane 4 lampy do których jest poprowadzone 12 połączeń. Gdzie się podziała jedna nóżka ?

Dziękuję,
Pozdrawiam

tom5555 

Wysłany: 2015-04-04, 22:16   Re: Zegar lampowy Nixie IN-14

FireIsland napisał/a:
czy rezystor ten mogę zastąpić rezystorem o rezystancji 0,33ohm ?

Możesz spróbować, powinno zadziałać.

FireIsland napisał/a:
Nie rozumiem jeszcze dlaczego na rysunku 4 jest ponumerowanych 13 nóżek a na rysunku wyżej (rys.3, s.18) są pokazane 4 lampy do których jest poprowadzone 12 połączeń. Gdzie się podziała jedna nóżka ?

Odpowiedź jest na rys. 4. Dwie nóżki to lewy i prawy przecinek, na rysunku 3 podłączone jest tylko 11 nóżek, co widać też na rys. 10 (widok płytki).

FireIsland 
Nowy na forum

Wysłany: 2015-04-13, 22:04   

Dziękuje za odpowiedź :)
Poskładałem zegar z tym rezystorem 0,33ohm. Lampy też udało się rozszyfrować.

Działa ;)

FireIsland 
Nowy na forum

Wysłany: 2015-06-12, 12:09   

Witam ponownie,
Zegar działał poprawnie przez ponad miesiąc ale teraz pojawiły się pewne problemy. Pomimo wyświetlania poprawnej godziny, we wszystkich lampach lekko świecą się cyfry 6 (pomimo że godzina ich nie wymaga). Użyte lampy były nowe. Czym może być spowodowany taki efekt i jak można go ewentualnie naprawić?

Dziękuję, pozdrawiam

tom5555 

Wysłany: 2015-06-12, 21:35   

Sprawdź napięcia na wyjściach (pin 11) dekodera '141, bardzo możliwe że odrobina brudu pomiędzy tym pinem a GND wystarcza do wysterowania katod lamp, dlatego przemyj dobrze płytkę w alkoholu. Jeżeli to będzie przyczyną, to zabezpiecz obwód lakierem elektroizolacyjnym. Może też być uszkodzony sam dekoder. Sprawdź też czy na pinach 4 i 6 tego układu nie pojawiają się krótkie impulsy dodatnie (oznaczało by to winę procesora).

FireIsland 
Nowy na forum

Wysłany: 2015-08-24, 13:30   

Dziękuję za odpowiedź. Wtedy problem jakoś udało się rozwiązać. Zegar poskładałem i działał aż do teraz. Problem powrócił. Przedmuchałem obie płytki sprężonym powietrzem także kurzu na pewno nie ma pomiędzy pinami 11 a 12. Niestety nie mam jak sprawdzić czy na pinach 4 i 6 pojawiają się krótkie impulsy (nie posiadam oscyloskopu).
Dodam że w dekoderze odgiąłem pin 11 (cyfra 6) tak aby nie było połączenia z katodami lamp, lecz mimo to cyfry 6 we wszystkich lampach nadal świeciły. Świecą jaśniej niż cyfry godziny lub z taką samą intensywnością.
Napięcie mierzone pomiędzy pinami 11 a 12 wynosi 2,6V.

Odpowiedz do tematu