Poprzedni temat «» Następny temat
Dom przyszłości - Szk113 - ciąg dalszy zadania
Autor Wiadomość
pietrucha 
Nowy na forum

Wysłany: 2005-12-02, 19:41   

No to teraz ja też coś napiszę. O czymś takim myślałem już od paru lat. Szczególnie interesuje mnie transmisja przez sieć energetyczną. Wiem, że był już taki projekt w EP, ale oparty na specjalizowanym układzie. Myślę, że lepiej byłoby spróbować zrobić coś takiego samemu, prościej. Widział bym to jako proste moduły, montowane np. w puszkach instalacyjnych (podstawowe, do sterowania oświetleniem). Nie wymagało by to zmiany istniejącego okablowania. Do takiego modułu podłączało by się istniejące przełączniki, a on sterował by poprzez triaki oświetleniem (ale nie tylko). W takim module zastosował bym jakiś procesor AVR, najlepiej ATMega8, lub ATTiny25/45/85. Pracowały by one w sieci rozproszonej, np. jeden moduł na 1-3włączniki/żarówki. Do takiej sieci w każdej chwili można by podłączyć komputer, lub osobny moduł sterujący, pozwalający bezpośrednio sterować elementami wykonawczymi, ale także zmieniać funkcje modułów, np. zmieniać to, którym przełącznikiem właczamy światło w pokoju. Można by dzięki temu np. włączyć sobie światło na w pokoju, na schodach, korytarzu i w innym pokoju jednocześnie, a potem wyłączyć je z tego drugiego pokoju na górze, lub aby wyłączyło się samo po pewnym czasie. Oczywiście można by do istniejącej sieci włączać dynamicznie nowe moduły, np. sterowania rolet itp. Z poziomu komputera można byłoby też zmieniać oprogramowanie sterowników (procesory ATMega8, ATTiny25/45/85 posiadają możliwość samodzielnego ładowania nowego programu, tzw. bootloader). Taki system byłby dosyć skomplikowany, trzeba by przeprowadzić doświadczenia w przesyłaniu informacji siecią energetyczną, uformować odpowiednie protokoły przesyłania danych, wziąć pod uwagę zakłócenia, zarówno wpływające na pracę układów, jak i wprowadzane przez nie. Zadanie nie jest proste i nie jest to raczej temat dla jednej osoby. Jeżeli zbierze się jeszce kilka osób chętnych do tworzenia takiego projektu, sam chętnie wziąłbym w tym udział.

daniel93

Wysłany: 2005-12-07, 20:02   

Dobramoje sześć groszy:
1 grosz: Najlepiej zacząćod zapalania światła na klaśnięcie :wink:
2 grosze: Co do strony internetowej to trza by jąbardziej zabezpieczyć. Czyli podajemu nick, hasło, adres domu, i pare innych danych. I nawet jak dane sąprawidłowe to powinien wyświetlić napis "dane nie prawidłowe". A po przeładowaniu strony pyta sięo drugie hasło i po podaniu prawidłowego wracana początek strony.Teraz musimy wpisać trzecie hasło ale z ograniczonym czsem i bez żadnej ramki tylko wpisujemy z klawiatuy(nigdzie nie wyskakują gwiazdki) i klikamy enter. To powinno zniweczyć plan ewentualnego włamania do systemu.
3 grosze: Może system zrobiony na procesorach ale żeby pc czuwał czy jakiś moduł nie
padł a jak tak to reset.
4 grosze: Możliwośćkomend słownych czyli mówimy drzwi i porwnywany jest głos zbazą na tej podstawie określamy kto to i porównujemy z danymi na karcie.
5 groszy: Jak Jan Kowalski jest w domu A Jacek Nowak podszywasię pod niego (po zmianie danych na karcie) to odrazu włącza się alarm.
6 groszy: Możliwość wysyłania komendprzez SMS.
Ale wtedy jak chcemy od kogoś jużiść to odpada możliwość powiedzenia "przepraszam, chyba zostawiłem włączone żelazko" :P

piotruś 
Nowy na forum

Wysłany: 2005-12-07, 23:55   

Witam wszystkich
Nazywam się Marcin Piotrowski i będę pełnił rolę koordynatora projektu „Moduły domu przyszłości”. Zapraszam do odwiedzenia mojej strony na Elportalu poświęconej tej tematyce.
www.elportal.pl/dom
i podstron gdzie zawarte są bardziej szczegółowe informacje.
Sukcesywnie będę dodawał nowe materiały – zarówno te które mam już przygotowane jak i te które powstaną we współpracy z osobami zainteresowanymi uczestnictwem w tym projekcie.
Obecnie czekam na wasze opinie na temat mojego pomysłu. Proszę też o kontakt (email) osoby zainteresowane współpracą przy projekcie – szczególnie te które mają praktyczne doświadczenie w realizacji automatyki domowej.
Właściwie pierwszą rzeczą jaką należy zrobić jest zdefiniowanie czego oczekujemy od SAD jako całości i poszczególnych modułów. Bez uwzględnienia oczekiwań przyszłych użytkowników na etapie koncepcji i projektowania trudno stworzyć funkcjonale urządzenia. Ogólnie chodzi mi o szczegółowe rozwinięcie myśli zawartych w artykule który zostanie opublikowany w EdW 01/2006. Tu warto zebrać opinie o tym czego różne osoby oczekują od SAD. Trzeba jeszcze jasno określić dla kogo SAD jest przeznaczony – osoba która go zamontuje w swoim domu stanie się jednocześnie jego serwisantem. SAD jest na początku rozwoju i trzeba pytać nie o to czy zawiera błędy tylko ile tych błędów jest – oczywiście istnieje możliwość dopasowania SAD do własnych, specyficznych, potrzeb – system będzie „skrojony na miarę” dla danego domu.
A więc podzielcie się na forum swoimi uwagami na temat realizacji domu przyszłości – czego potrzebujecie, co uważacie za zbędne. Jaki waszym zdaniem jest najlepszy protokół komunikacyjny, medium transmisyjne, jakie moduły wykonać w pierwszej kolejności i jakie CECHY FUNKCJONALNE powinny mieć te moduły. Ja osobiście na pierwszy ogień rzuciłbym sterowanie oświetleniem które jest stosunkowo proste a jednocześnie pozwoli nabrać doświadczenia niezbędnego przy opracowywaniu bardziej skomplikowanych modułów.
Przy opracowywaniu SAD najwięcej trudności miałem z oprogramowaniem na PC. Jak na razie znam tylko Pascal’a (kompilator TP7.0) a to jest ślepy zaułek. Wspomniałem wcześniej ze stoję przed wyborem Visual C++ czy C++ Builder. Najprawdopodobniej zdecyduję się na C++ Buildera w wersji 6, ale opanowanie choćby podstaw programowania w tym środowisku to kwestia kilku miesięcy. I tu widzę pierwszą możliwość współpracy: do zespołu potrzebne są osoby programujące w C++ na platformę Windows. Taka praca wiązałaby się z koniecznością udostępnienia kodów źródłowych na stronie www projektu i podzieleniem się z innymi własnymi doświadczeniami. Kolejne osoby to zespół zajmujący się problematyką komunikacji PLC (Power Line Communication). W końcu dochodzimy do tworzenia poszczególnych modułów – moja wyobraźnia jeżeli chodzi o wymyślanie kolejnych modułów ma ograniczenia, ale przy zespole ludzi to ograniczenie znika.
We fragmentach mojej pracy cytowanych w EdW 12/05 wspomniałem o możliwości zmiany swojej koncepcji. Od strony sprzętowej nie planuję wprowadzać radykalnych zmian tzn. zostaję przy RS485 jako kanale transmisyjnym i zasilaniu oddzielną parą przewodów. Zmiany dotyczyć będą samego protokołu komunikacyjnego. Ostatecznie chyba zrezygnuję z MSK i powstanie klasyczna sieć z urządzeniami pracującymi w układzie Master-Slave. Master będzie odpytywał co jakiś czas niektóre MS-y np. przełączniki do światła i odpowiednio reagował na zmiany w sieci (np. włączenie/wyłączenie oświetlenia). Nie wykluczam też, ze zostanę jednak przy PKW ver.3.0, tylko zmianie ulegnie sposób przydziału szczelin czasowych. Obecnie jest tak, że MSK wysyła do każdego MS RZnT co 20ms, co generuje duży ruch w sieci. Druga sprawa to prędkość transmisji – chyba zbyt optymistycznie założyłem, że będzie można przesyłać dane z prędkością 115,2kbps. Realna wydaje się prędkość 9600bps a może okazać się, że jak przewody będą ułożone w ścianach trzeba będzie dalej zmniejszać prędkość transmisji. Będę musiał spróbować drugiego sposobu przydziału szczelin czasowych, o którym wspomniałem przy okazji opisu PKW 3.0 – każdy MS sam dba o przydział szczelin.
W rozwiązaniu zadania nr113 wspomniano że „centrum dowodzenia” systemu automatyki domowej może być komputer PC. Moja koncepcja przewiduje zastosowanie oddzielnego modułu Master. Będzie to moduł o konstrukcji podobnej do Rejestratora Temperatury (Terminala Operatorskiego). Pecet służyłby jedynie do konfiguracji całej sieci ( poprzez specjalną przystawkę – konwerter USB«RS485 ). Dlaczego wybrałem takie rozwiązanie? SAD musi pracować stabilnie a to w 90% zależy od Master’a. Z doświadczeń z moim komputerem który nagminnie się zawiesza (Win98SE, 5-cio leni sprzęt) można stwierdzić, że PC nie nadaje się za bardzo do sterowania SAD. Lepszym rozwiązaniem jest zbudowanie prostego sterownika mikroprocesorowego który będzie sterował oświetleniem, ogrzewaniem, itp. Nie musi być to urządzenie wyposażone w wyświetlacz (LCD) i klawiaturę, dzięki czemu będzie można zmniejszyć jego koszt.
Kilka słów odnośnie komunikacji z wykorzystaniem sieci energetycznej. Jest to najwygodniejsze rozwiązanie ponieważ okablowanie mamy już ułożone. Pewną wadą tego sposobu komunikacji jest niska prędkość transmisji, ale w przypadku SAD nie stanowi to istotnego problemu. Nie zdecydowałem się na to rozwiązanie ponieważ PLM (Power Line Modem) jest stosunkowo skomplikowany. Projekt takiego urządzenia zaprezentowano w EP 11/2002. Sam układ scalony ST7537HS1CFN kosztuje 46,36 zł (www.seguro.pl) a wraz z pozostałymi elementami cena przekracza 80zł. Być może istnieje sposób realizacji PLM z wykorzystaniem elementów dyskretnych i mikrokontrolera (który i tak jest w każdym MS), ale jak na razie nie spotkałem się z takim rozwiązaniem ( a właściwie nie szukałem jeszcze ). Jest jeszcze problem miniaturyzacji takiego urządzenia – musi się ono przecież zmieścić w np. puszcze podtynkowej Ć55mm (pod przełącznikiem do światła ). Osobna kwesta to PLC w domu wyposażonym w instalację trójfazową – wyobrażam sobie, że potrzebne będą jakieś sprzęgi(mosty) między poszczególnymi fazami. Mimo powyższych trudności gra jest warta świeczki – komunikacja za pomocą sieci energetycznej sprawia, że cały system jest bardzo elastyczny – łatwo go rozbudować. Interesującą jest propozycja Pana Instruktora z przesyłaniem danych przez sieć energetyczną z wykorzystaniem nośnej o częstotliwości 90kHz.
Na koniec ogólny zarys dalszej pracy. Najpierw trzeba ustalić najbardziej optymalny protokół komunikacji. Potem czas rozważyć kwestię medium transmisyjnego. Osobiście będę lansował zastosowanie interfejsu RS485 ponieważ ten temat mam nieźle opanowany (również PKW zmieni się nieznacznie). Natomiast trzeba równolegle zacząć prace nad jednokierunkową komunikacją przez sieć energetyczną. Wykorzystana zostałaby do sterowania oświetleniem i prostszymi urządzeniami, które nie wymagają transmisji dwukierunkowej (jest to nawiązanie do propozycji Pana Instruktora EdW12/05 str.34 3 kolumna).

Pozdrawiam

tasza 

Wysłany: 2005-12-08, 13:30   

Witaj na Forum.
piotruś napisał/a:
Najprawdopodobniej zdecyduję się na C++ Buildera w wersji 6, ale opanowanie choćby podstaw programowania w tym środowisku to kwestia kilku miesięcy.

Myślę, że nie będzie tak źle...C++ Builder (czy raczej VCL) jest w miarę przyjazny,
choć to oczywiście kwestia doświadczenia i...gustu.
Ja osobiście polecam Builder-a, aplikacja (czy może nawet zestaw aplikacji)
o których piszesz, to przede wszystkim intuicyjny, estetyczny interfejs użytkownika,
jakiegoś poważniejszego przetwarzania danych tam raczej nie będzie.
Najbardziej krytyczną częścią jest sprawna obsługa RS232, a do tego jest szereg gotowych
(i dodatkowo free) komponentów. O klasach zorientowanych typowo na GUI już nie
wspominam - cała masa, włącznie z tymi pisanymi natywnie pod Delphi - bardzo łatwe
do asymilacji przez Builder...
I jeszcze taka myśl, z doświadczenia niejako...
Kod obsługujący protokół transmisji (formowanie ramek z danymi, sumy kontrolne, etc)
może być wspólny dla aplikacji na MCU i na Win32 :idea: tę sztuczkę z powodzeniem
przetestowałam jakiś czas temu na protokole MASC (radiomodemy Mobitex) ...

Aby nie przedłużać - jeżeli chodzi o kodowanie pod Win32 - pamiętaj o mnie 8)

pozdrawiam,
tasza

ps.
Twoją stronę N0015 wystawiłam na main-page Elportala i dodałam do listy NS-ek

piotruś 
Nowy na forum

Wysłany: 2005-12-08, 14:07   

Dziękuję za powitanie na forum :D i cenne uwagi. Własnie dlatego wspomniałem o C++ - zeby 2x nie pisać tych samych funkcji - kod powinen być jak najbardziej przenosny między róznymi platformami - nie ważne czy to będzie Win32(PC) czy mikrokontrolery AVR, ARM, PIC...
Jeżeli chodzi o komunikację z PC, to raczej trzeba mysleć o USB (FT232R - patrz EP12/05 str.83 lub jego odpowiednikiem z 8-bitową magistralą) - coraz trudniej jest znaleźć port RS232 w nowych płytach głównych. Jeszcze gorzej jest z laptopami.
Nad stroną projektu musze jeszcze trochę popracować - html-a uczę się praktycznie od 0 - nigy wcześniej nie miałem do czynienia z tworzeniem stron www

Arnold_S.
[Usunięty]

Wysłany: 2005-12-09, 18:56   

Przepraszam, czy Wy tu próbujecie stworzyć konkurencję dla istniejących systemów jak SI, IHC, X10, LCN oraz najbardziej zaawansowanego(na mikroprocesorach) EIB, czy LonWorks ? :?:

Czy temat jest tylko tak dla sportu? :roll:

piotruś 
Nowy na forum

Wysłany: 2005-12-09, 20:27   

Witam
Nikt nie powiedział, że tworzymy konkurencję dla rozwiązań profesjonalnych. To tak, jakby napisać, że WinAVR'a został stworzony, żeby konkurować z kompilatorami np. IAR-a. Narazie chciałbym, żeby osoby zainteresowane tym tematem wyraziły swoją opinię. A dopiero potem zobaczymy co z tego wyjdzie. Zapraszam do lektury materiałów umieszczonych na www.elportal.pl/dom i w styczniowym numerze EdW. Tam napisałem w jaki sposób ja podchodzę do tego zagadnienia.
To co zamierzamy stworzyć jest kolejną próbą znalezienia najlepszego rozwiązania dla elektroników którzy sami chcieliby zbudować system automatyki dla swojego domu. Temat jest tak ogromny, że zdobyte doświadczenie przyda się przy realizacji innych projektów.
To jest w zasadzie trzecia próba stworzenia takiego systemu - w tym roku (albo w 2004, nie pamiętam dokładnie) na łamach EP pojawił się cykl "Klocki RS485". W tym miesiącu w EP ukazała się też 1 część artykułu "System automatyki inteligentnego budynku" Akurat z tym rozwiazaniem się już zetknęłem wcześniej - artykuł powstał na bazie pracy magisterskiej obronionej w 2004 roku na Politechnice Rzeszowskiej.
Ja chciałbym, żebyśmy wspólnie ustalili pewien standard (szczegóły opisałem na www i w poprzednim, obszernym postcie) tak, żeby każdy mógł z tego skorzystać. Wyobrażam sobie to tak, że z góry narzucony bedzie protokół, pewne rozwiązania układowe(głównie parametry transceiverów RS485 czy modemu PLM), komendy itp. ale reszta zależeć będzie wyłącznie od osoby która stworzy kolejny moduł. Najlepiej bedzie zaprezentować jego opis na Elportalu i powiązać (odpowiedni link) z główna stroną opisaująca standard. W ten sposób moduły stworzone przez różne osoby bedą mogły ze sobą współpracować.
Tylko od nas zależy czy nie będzie to kolejna inicjatywa która upadnie ze względu na brak chetnych ( nie jestem pewien czy nie było takiej sytuacji z AVRSide i był chyba jeszcze jeden projekt, powstający pod patronatem EP, z którego nic nie wyszło, ale nie pamietam co to było).
Tak więc zapraszam do współpracy i dzielenia się swoimi opiniami na forum.
Pozdrwaiam

[ Dodano: 12-12-2005, 19:02 ]
Poniżej linki do dokumentacji układu scalonego który realizuje funkcje modemu PLC
http://www.semiconductors...es/75002296.pdf
http://www.semiconductors.../TDA5051A_2.pdf
http://www.semiconductors...p/TDA5051A.html

Tutaj źródło zakupu:
http://proton.com.pl/szukaj1a.php3?tekst=TDA5051AT

Dyskusja o modemach PLC:
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic289561.html
Czy ktoś wykorzystywał ten układ w swoich konstrukcjach? Jakieś spostrzerzenia, uwagi?

Referaty na temat transmisji przez sieć energetyczną:
http://www.pwt.et.put.poz...PWT2003-1-1.pdf (chyba najciekawszy)
http://www.pwt.et.put.poz...004/PWT2224.pdf
http://www.pwt.et.put.poz...004/PWT2277.pdf

Tutaj ciekawe rozwiązanie sieci opartej o RS485
http://www.dynalite-online.com/html/data_cable.htm

Za kilka dni dodam na www.elportal.pl/dom opis działania komend w SAD i pierwsze materiały dotyczące sterowania oświetleniem (narazie lista zyczeń)

[ Dodano: 20-12-2005, 20:30 ]
Strona znowu zacznie działać za kilka dni (może godzin). Trwa generalna (prze)budowa :|

futrzaczek2 
Nowy na forum

Wysłany: 2006-02-01, 21:48   

To ja dopiszę, że z ojcem mamy wizję zrobic dom przyszłości w niedługim czasie. Oprze sie to na 486 chlodzonym pasywnie. Plany juz mamy teraz potrzebne sa fundusze :idea: . Rozszerzeniem możliwosci 486 będą uC z dużą ilościa pinów. Poza tym planuję sobie zrobic takie cudeńko aby skomputeryzować własny pokój. Reszta w dziale "Fascynujace urządzenia".
Aby zaostrzyć ciekawość dorzucę, że już mam ekspres do kawy sterowany telefonem komórkowym. Powstał on 4 miesiace temu, czyli w czasach, kiedy o uC nic nie wiedziałem

piotruś 
Nowy na forum

Wysłany: 2006-08-20, 15:23   

Na stronie głównej www.elportal.pl/dom dodałem link do materiałów na temat oszczędzania energii. Jest to materiał związany z zadaniem 121 Szkoły Konstruktorów którego rozwiązanie jest w umieszczone wEdW08/2006 na stronie 34.
Narazie jest to link do pliku w formacie .doc ale jak będę miał więcej czasu to zrobię to w formacie html.
Zapraszam do lektury

piotruś

Michał17 
Michał

Wysłany: 2006-10-14, 21:03   

Witam!

:arrow: piotruś: Na stronie domu na rys1 jest topologia sieci SAD. Wynika z niej że MZS i MMSE to dwa "różne" urządzenia, ja proponował bym połączyć je razem. Mniej kabli plątało by się a ew. procek z MMSE mógłby mieżyć napięcie lub jego brak (jak dalej pisałeś).

wmumart 
Nowy na forum

Wysłany: 2014-09-23, 08:40   Dom przyszlosci

Czy tutaj rozmawiamy o idealnym zielonym domu?
Mam na mysli takim ktory funkcjonuje bez zasilania bez wody i bez odprowadzania nieczstoci??
Taki dom juz powstal nie tylko w mojej skromenj wyobrazni.
Jesli to tutaj o tym rozmiwamy rozwine ten temat, jesli nie prosze mnie pokierowac w odpowidnim kierunku.

timo66 
...:::Anty Spam:::...

Wysłany: 2014-09-23, 20:38   Re: Dom przyszlosci

wmumart napisał/a:
Czy tutaj rozmawiamy o idealnym zielonym domu?
Mam na mysli takim ktory funkcjonuje bez zasilania bez wody i bez odprowadzania nieczstoci??
Taki dom juz powstal nie tylko w mojej skromenj wyobrazni.
Jesli to tutaj o tym rozmiwamy rozwine ten temat, jesli nie prosze mnie pokierowac w odpowidnim kierunku.

8lat stary kotlet
pozycjonowanie strony w profilu.

Odpowiedz do tematu