Poprzedni temat «» Następny temat
Budowa łódki zanętowej
Autor Wiadomość
pablojarocin 
Nowy na forum

Wysłany: 2013-07-28, 08:50   Budowa łódki zanętowej

Jak już napisałem w temacie to buduje łodkę zdalnie sterowaną do wywozu zanęty. I nie wiem jak zrobić coś podobnego:

http://www.youtube.com/watch?v=g_CzI3NRbO0

I żeby zasięg był o promieniu maksymalnie do 4 metrów. Odbiornik ma pobierać jak najmniej prądu, nadajnik będzie zasilany z akumulatorów łódki 12V.
Jak najlepiej to zrobić na podczerwień czy radiowo???
Proszę o wasze pomysły.
i wiadomo jak najmniejsze wymiary i koszty. ten pan sprzedaje takie coś za 350 zł.

Czy można zastosować ten kit:
http://sklep.avt.pl/go/_info/?id=495513

i do tego jakiś nadajnik ale żeby był z generatorem co by wysyłał cały czas impulsy.
Jest takie coś do zrobienia??

Wojtek 

Wysłany: 2013-07-28, 09:09   

No z tego filmiku to ja za bardzo nic nie widzę :) . A tak poza tym promień tylko 4 metrów to mało jest - jaki jest sens budowania czegoś takiego? Bo rozumiem że chodzi o to żeby cos do wody wrzucic na co rybki są łakome. No to na 4 metry to ręką dość precyzyjnie można dorzucić - chyba że jestem w błędzie jeśli chodzi o zastosowania.

pablojarocin 
Nowy na forum

Wysłany: 2013-07-28, 09:21   

Wojtek źle mnie zrozumiałeś. to ma być takie urządzenie że jak ta łódka podplynie do tego markera to on zaczyna migać i wtedy mogę wyrzucić zanetę. coś w rodzaju czujnika zbliżeniowego.
Tu jest może bardziej dokładny filmik:

http://www.youtube.com/watch?v=wOuk_C2-qNU

matrix 

Wysłany: 2013-07-28, 10:08   

Radiówka będzie miała za duży zasięg bo rozproszy Ci sygnał w promieniu 180m a może nawet więcej na wodzie.
Pole magnetyczne nie wchodzi raczej w grę bo za duży pobór prądu. Z podczerwieni coś mogło by być tylko prąd diody trzeba by dobrać doświadczalnie żeby nie zasięg bym dość mały.
Wtedy odbiornik podpinasz pod przerwanie zewnętrzne i dla procka uśpienie.

elbober 

Wysłany: 2013-07-28, 10:32   

Na innych filmikach widać, że łódka jest sterowana radiowo.
Jeśli chodzi o sygnalizacje markera, zrobiłbym na podczerwieni.
W markerze odbiornik IR - z tym, że musiałby "widzieć" 360*. W łódce nadajnik IR z kątem emisji 90-120*. Pojawienie się sygnału załączy inny LED. Dla oszczędności prądu, w markerze zastosowałbym czasowe załączanie odbiornika np co 60s na 10s. Gdy pojawi się jakiś sygnał przełącza na stałe zasilanie. Także z sygnalizacją czerwonym LED i zielonym gdy zadziała odbiornik. Zasilanie markera albo z bateryjki AAA, 2-3szt szeregowo = 3-4,5V
albo aku AAA, wtedy o jeden więcej.
Sygnał IR nie musi być modulowany czy kodowany, bo na wodzie raczej nie masz innych źródeł podczerwieni. Chyba że w dzień - to słońce. Ale impulsowo wysyłane IR i w odb wykrywanie fali a nie ciągłego sygnału załatwiło by sprawę.
Zasięg wykrywania wyniknie z zasięgu działania IR - mniejsza moc diod = mniejszy zasięg.

pablojarocin 
Nowy na forum

Wysłany: 2013-07-28, 10:39   

elbober napisał/a:
Na innych filmikach widać, że łódka jest sterowana radiowo.
Jeśli chodzi o sygnalizacje markera, zrobiłbym na podczerwieni.
W markerze odbiornik IR - z tym, że musiałby "widzieć" 360*. W łódce nadajnik IR z kątem emisji 90-120*. Pojawienie się sygnału załączy inny LED. Dla oszczędności prądu, w markerze zastosowałbym czasowe załączanie odbiornika np co 60s na 10s. Gdy pojawi się jakiś sygnał przełącza na stałe zasilanie. Także z sygnalizacją czerwonym LED i zielonym gdy zadziała odbiornik. Zasilanie markera albo z bateryjki AAA, 2-3szt szeregowo = 3-4,5V
albo aku AAA, wtedy o jeden więcej.
Sygnał IR nie musi być modulowany czy kodowany, bo na wodzie raczej nie masz innych źródeł podczerwieni. Chyba że w dzień - to słońce. Ale impulsowo wysyłane IR i w odb wykrywanie fali a nie ciągłego sygnału załatwiło by sprawę.
Zasięg wykrywania wyniknie z zasięgu działania IR - mniejsza moc diod = mniejszy zasięg.

W dzień to wszystko bedę widział przez lornetkę. Mi tylko chodzi tylko w nocy że jak znajdzie w tych 4 metrach to się załączy oświetlenie led i będę widział z brzegu że mogę wyrzucić zanętę.

Macie jakieś gotowe urządzenia czy trzeba samemu konstruować???

elbober 

Wysłany: 2013-07-28, 11:46   

Raczej samemu, bo jakieś fabryczne będą drogie.
To już pewne uproszczenie się szykuje, bo tylko w nocy chcesz użytkować.

matrix 

Wysłany: 2013-07-28, 12:25   

Tak jak mówię, w markerze dajesz TFSM5360 - bez obudowy odbiera 360st. - podpięty do przerwania zewnętrznego w procku tiny13.
Łódka - nadajnik i ze 4 diody w różnych kierunkach z małym prądem nadawania.

Co do zasilania to nie masz się co martwić bo z pewnością pakiet starczy do nadawania sygnału 36kHz.
W odbiorniku usypiasz procesor i masz znikomy pobór prądu. W chwili odebrania sygnału podczerwieni procesor się wybudza i generuje błyski.

Jedyny kłopot jaki widzę to dobranie prądu tak by działało to na kilka metrów.

pablojarocin 
Nowy na forum

Wysłany: 2013-07-28, 12:39   

Macie jakieś schematy?? bo ja to raczej jestem zielony z tego.

matrix 

Wysłany: 2013-07-28, 12:58   

lo, to jak jesteś zielony to będziesz musiał coś bez programowania ogarnąć.

pablojarocin 
Nowy na forum

Wysłany: 2013-07-28, 16:33   

właśnie myslałem ze pomoc znajde tutaj na forum. poszukam jeszcze na internecie. Mi chodzi a jakiś tor podczerwieni. A takie coś by nie mogło być???

odbiornik.jpg
Plik ściągnięto 240 raz(y) 81,84 KB

nadajnik.jpg
i zasięg bym dobierał mocą diod??
Plik ściągnięto 132 raz(y) 61,73 KB

Odpowiedz do tematu