Poprzedni temat «» Następny temat
AVT-2250 Wsad.
Autor Wiadomość
kayron 
PLC FATEK, automatyka na życzenie

Wysłany: 2012-12-02, 22:38   

S65 powiadasz..hm.. :razz: to Quake mogę już pisać na twojego kompka ?

mr_x 

Wysłany: 2012-12-02, 22:50   

O ile mikrokontroler da radę. O prostych grach myślałem, nie jestem tylko pewien, czy tutaj to by wyszło.
Ewentualnie myślałem o "dopalaczu". Mianowicie główny mikrokontroler zajmowałby się wyświetlaniem i pobieraniem z pamięci, a drugi (podłączony np. przez SPI) obliczeniami dla gry. Czyli coś jak akcelerator.

Niewykluczone, że zrobię taki "dopalacz" jako karta rozszerzeń (po to wyprowadziłem sygnały na zewnątrz).

kayron 

Wysłany: 2012-12-03, 05:27   

Uciągnie, uciągnie, na C64 zrobiono silnik 3D, a tam procesor jest słabszy od standardowej 51 i nie potrafi sprzętowo dzielić i mnożyć. Zresztą zawsze można wsadzić udoskonalony rdzeń 51 X2, czy nawet 1 taktowy.

mr_x 

Wysłany: 2012-12-03, 06:13   

Tylko jest małe ale. C64 posiada układ VIC, który w znacznej mierze odciążał mikrokontroler od wielu operacji. Aby wyświetlić przykładowo obrazek 16-bitowy w moim mikrokomputerze, który jest w RAM, potrzeba około 0.1s.

Poza tym AT89S8253 ma tryb X2, z którego korzystam. Zastosowałem kwarc 22.1184MHz, dzięki czemu mikrokontroler jest taktowany tak, jakby zwykły 8051 miał kwarc 44,2368MHz. A ściślej biorąc, skoro przypada mu 6 cykli zegarowych na cykl maszynowy (a nie 12 jak w standardowym 8051), to sam rdzeń jest taktowany z częstotliwością 3,6864MHz.

Pokażę, jak wygląda schemat komputerka (płyta główna), który zbudowałem: http://www15.zippyshare.com/v/28962705/file.html
Jak testy przejdą pomyślnie, opiszę go wraz z modułem wyświetlacza oraz zasilacza.

kayron 

Wysłany: 2012-12-03, 15:18   

Cytat:
Tylko jest małe ale. C64 posiada układ VIC, który w znacznej mierze odciążał mikrokontroler od wielu operacji. Aby wyświetlić przykładowo obrazek 16-bitowy w moim mikrokomputerze, który jest w RAM, potrzeba około 0.1s.

VIC akurat Commodora w niczym nie odciąża a nawet dociąża, bo kradnie cykle magistrali, bo pamięć RAM i obrazu jest wspólna, tak jak w zintegrowanych kartach graficznych z płytą główną.
Co do czasu dostępu do danych to sa sztuczki, gry programuje się inaczej niż normalne programy, :-) , to bardziej sztuka oszukiwania zmysłów, a jeżeli wyświetlacz masz na sprzętowym SPI to nie ma problemu, obraz można wysyłać w przerwaniach od SPI całkowicie sprzętowo, a miedzy nimi obliczać kolejną klatkę.
Co do sztuczek.
Np. ekran N6100 w trybie 256BPP, to 128x128Pix czyli 16384B RAM na bufor. WOW 1/4 RAM :shock: Ale nie koniecznie ? Pierwszym i podstawowym błędem jest myślenie, że musimy przechowywać i obliczać naraz cały obszar ekranu. Otóż możemy zastosować metodę kafelkową (modne słowo ostatnio) czyli podzielić ekran na kafelki o wymiarach 64x64pix, to już daje bufor 64x64 czyli 4096B, czyli 4KB, ale musimy zachować płynność obliczeń i wyświetlania obrazu wiec potrzebujemy dwa takie bufory, na przemian zapisywanie i wysyłane na ekran, co daje na 8KB RAM, ale to i tak postęp wedle tradycyjnej metody o 50%, a to dużo. Oczywiście można robić mniejsze kafelki np 32x32, ale trzeba pamiętać że zawsze jest coś za coś, mniej RAMu, ale więcej nakładów obliczeniowych (tu konkretnie operacji kopiowania danych, a nie mamy DMA) i bardziej rygorystyczne (krótsze) czasy wykonywania tych operacji, więc trzeba zawsze szukać kompromisu między jednym a drugim.
Dzięki różnym sztuczkom na C64 można uzyskać np. to:
http://www.youtube.com/watch?v=r6aXUOdAN1c
Na ATARI zrobiono wolfenstein 3D.
http://www.youtube.com/watch?v=Z3-J2-VeoH8

mr_x 

Wysłany: 2012-12-04, 07:50   

No tak do końca nie jestem pewien. Mianowicie chodzi mi o sprite'y. One na pewno ułatwiają pracę programisty i w jakiś sposób odciążają mikrokontroler, ale mniejsza w sumie o to.

Co do tego, żeby nie liczyć całego ekranu, to jasne i oczywiste. Od razu wiedziałem, że najlepiej zmieniać tylko zawartość, która tego faktycznie wymaga, a nie cały ekran.

Odpowiedz do tematu